Beykoz film ve turizm şehri oluyor!

2B sorunları, doğal SİT, sanayi bölgesi imajının silinmesi gibi konularla gündeme gelen Beykoz, İstanbul’un gelişmiş semtleri arasına girmeye hazırlanıyor.

2Bsorunları, doğal SİT alanının kaldırılması, sanayi bölgesi imajının silinmesi gibi konu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2B sorunları, doğal SİT, sanayi bölgesi imajının silinmesi gibi konularla gündeme gelen Beykoz, İstanbul’un gelişmiş semtleri arasına girmeye hazırlanıyor.

2Bsorunları, doğal SİT alanının kaldırılması, sanayi bölgesi imajının silinmesi gibi konularla gündeme gelen Beykoz, yeni yatırımlar ile İstanbul’un önde gelen gelişmiş semtleri arasına girmeye hazırlanıyor. 2013 yatırım projeleri arasında Kılıçlı Köyü’nde 260 dönümlük arazi üzerine film platosu kurulması gündemde olan ilçede, bu proje için 30 milyon TL harcanması öngörülüyor. Bölgeye marina-yat limanı yapılması için de çalışmaların sürdüğü Beykoz’da, proje için Milli Emlak’tan arsa talebinde bulunuldu.

İSTANBUL’UN EN DEĞERLİ ARAZİSİNDEN BİRİNE OTEL
Anadolu Yakası’nda Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı’ndan sonra en büyük ikinci stat yapılması için de talepte bulunulan Beykoz’da proje hayata geçerse, Beykoz Arena adında 10 bin kişilik stadyum inşaatı başlayacak. Bölgede ayrıca Karlıtepe bölgesinde 230 dönüm arazi üzerinde Büyükşehir Belediyesi ile birlikte sosyal tesis projesi için girişimlere başlandı. Projenin içerisinde bir de teleferik oluşturulması tasarlanıyor.

Boğaz kıyısında bulunması nedeniyle İstanbul’un en değerli arazilerinden biri olan Paşabahçe’deki eski Tekel İçki Fabrikası’nın yerine gelecek turizm tesisi ile Beykoz’u bambaşka bir canlılık bekliyor. Mart ayında arazinin ihalesini 355 milyon TL’ye alan Torunlar Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, araziye 5 yıldızlı otel yapmaya hazırlanıyor. Bölgede otel yatırımlarının artmasıyla beraber turizm açısından gelişme gösterdiklerini belirten Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, “Bölgeye 4 üniversite gelecek. 4 üniversite 30 bin öğrenci anlamına geliyor” diye konuştu.

SANAYİDEN KURTULUYOR

Beykoz 42 kilometre denize kıyısı olan ve yüzde 84’ü orman olan 4 bin yıllık bir kent olma özelliğini taşıyor. 250 bin kişilik nüfusun büyük bölümü emeklilerden oluşuyor. İlçe fabrikalardan ve sanayi bölgesi özelliğinden kurtularak yeşilin ve mavinin ön plana çıktığı bir ilçe haline geliyor.

‘KİMSE YERİNDEN OLMAYACAK’

2B yasasının vatandaşların gerçek hak sahibi olması için avantaj olduğunu söyleyen Çelikbilek, “Vatandaşlarımız oturdukları yerin gerçek sahibi olacaklar. Mutlaka başvuru süresi içinde defterdarlıklara başvursunlar. Kimse yerinden olmayacak” dedi.

ÖZEL PROJE ALANI BİZE BIRAKILDI

2B konusunun Beykoz nüfusunun yüzde 20’sini ilgilendirdiğini söyleyen Çelikbilek, “Bu konu yaklaşık 50 bin kişiyi ilgilendiriyor. Bizler için bu yasa Beykoz’dan ibaret gibi görünse de, on milyon insanı ilgilendiren 5 milyar metrekarelik 2B alanı var. Beykoz bu alanların çok çok küçük bir bölümünü oluşturuyor. Ancak biz buna rağmen çok yoğun mesai harcayarak Beykoz’a özel bir çalışma yapılmasını başardık. Kısa süre içinde rayiç bedellerin açıklanmasını bekliyoruz” dedi.

TOKİ’nin özel proje alanlarını kendilerine bıraktığını belirten Çelikbilek, “Dönüşüme uygun olan yerlerde dönüşümü sağlayacağız. Vatandaşlarımıza ait olan uygun yerlerde ise bu hakkı vatandaşlarımızın kendilerine kullandıracağız. Yapılaşmaya uygun olmayan küçük arsaları da birleştirmek suretiyle buralardaki dönüşümü de biz sağlayacağız” diye konuştu.

BEYKOZ’UN EZBERBOZAN KONUT PROJELERİ

Riva’da aile ve çocuk kasabası
Eyfel Yapı tarafından geliştirilen Kidstown Riva, 30 adet ikiz villa, 8 adet tek villa olmak üzere 136 konuttan oluşuyor. Projede çocuk kasabası bulunacak.

Tüm cephelerde Boğaz manzarası
Anadoluhisarı Otağ tepe’de inşa edilen Beykonak Evleri EA Grup tarafından hayata geçiriliyor. 54 dairenin yer aldığı projede, 2+1’den 5+1 bahçe dublekse kadar farklı tipte daireler bulunuyor.

KİMLİK KARTI
Nüfusu: 241.833
Yüzölçümü: 312 km2
Bina sayısı: 45.399
İşyeri sayısı: 6923 01.01.2012 -05.10.2012 tarihi itibarıyla 383 adet (Sıhhi, Gayrisıhhi ve Umuma Açık) işyeri kaydı mevcuttur.

Yelda AKGÜN / HABERTÜRK

Beykoz film ve turizm şehri oluyor!
Bizi Takip Edin