Beykoz gençleri kitap okuma alışkanlığı kazanıyor

Beykoz’da lise ve ortaokullara yönelik, öğrencilerin kitap okuma ve müzakere alışkanlığı kazanması için başlatılan “Medeniyet Okumaları Projesi” başladı.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz’da lise ve ortaokullara yönelik, öğrencilerin kitap okuma ve müzakere alışkanlığı kazanması için başlatılan “Medeniyet Okumaları Projesi” başladı. 

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği (TDED) tarafından hazırlanan, Beykoz Kaymakamlığı, Beykoz Belediyesi ve Beykoz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün işbirliğiyle yürütülen “Medeniyet Okumaları Projesi” başladı.

İlçede hız kazanan “Medeniyet Okumaları Projesi”nden ilk görüntüler Mahmut Şevket Paşa Ortaokulu öğrencilerinden geldi.

Öğrenciler, Haluk Dursun’un “İstanbul’da Yaşama Sanatı” adlı kitabını okuyup, öğretmenleri Tuğba Güney’in eşliğinde manzara karşısında birlikte müzakerelerde bulundu. GEnçler, kitaptan kendilerini en çok etkileyen kısımları da sohbet eşliğinde birbirleriyle paylaştılar. 

MÜZAKERE VE DÜŞÜNCE YETEĞİ KAZANDIRACAK

Beykoz’daki gençler arasında kitap okumayı yaygınlaştıracak proje öğrencilere, Türk kültürü ve medeniyetinin temel eserleri eşliğinde müzakere ve eleştirel düşünce yeteneği kazandıracak.

Yine gençler bu proje kapsamında, kültür ve medeniyet değerlerimizi tanıyıp, anadilini etkin kullanabilmelerini, okuduğunu anlama ve eleştirel bakış açısıyla değerlendirme kabiliyeti ile duygu ve düşünceleri sözlü ve yazılı olarak ifade edebilmeyi sağlamayı amaçlıyor.

ALTI TEMALİK OKUMA PROGRAMI

Şehir ve Medeniyet, Dil-Kimlik ve Medeniyet, Göç ve Medeniyet, Coğrafya-Tarih ve Medeniyet, Din ve Medeniyet, Bilim-Düşünce-Felsefe ve Medeniyet başlıklı 6 tema üzerinden yürütülen “Medeniyet Okumaları”nda okumaya katılan öğretmenler, ortalama 30 kitap içerisinden seçtiklerini okuyacaklar ve aylık okumalar sonunda uzmanlar eşliğinde müzakereler yaparak okudukları kitapların ait olduğu konu başlıkları hakkında geniş çaplı bilgiye sahip olacaklar.

Proje uzman, öğretmen ve öğrencilerin konu başlıkları hakkında yapacakları paneller ve ödül töreni ile sona erecek.

Beykoz gençleri kitap okuma alışkanlığı kazanıyor
Bizi Takip Edin