Beykoz gün sayıyor! Riva Deresi ölüyor

İstanbul’un doğa güzellikleri arasında bulunan Riva Deresi’ndeki kirlilik, kamuoyu gündeminde yerini kuruyor. Konu ile ilgili sosyal medya hesabından İBB’ye çağrıda bulunan, İBB ve Beykoz Belediyesi Meclis Üyesi Sadullah

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul’un doğa güzellikleri arasında bulunan Riva Deresi’ndeki kirlilik, kamuoyu gündeminde yerini kuruyor. Konu ile ilgili sosyal medya hesabından İBB’ye çağrıda bulunan, İBB ve Beykoz Belediyesi Meclis Üyesi Sadullah Hasanoğlu, “27 aydır Ekrem İmamoğlu’nun keyfini bekleyen Riva Deresi, En kötü durumda 18 ay daha bekler. AK Parti’li İBB 2024’ten sonra ne gerekiyorsa yapar.” dedi. 

İSKİ’ye bağlı Ömerli, Hüseyinli Köyü ve Cumhuriyet Biyolojik Atıksu Arıtma tesisleri ile İSKİ Öğümce Biyolojik Paket Atıksu Arıtma Tesisi yakınından geçip Karadeniz’e dökülen Riva Deresi’ndeki kirlilik kamuoyunu meşgul etmeye devam ediyor.

İBB VE İSKİ’DEN ADIM BEKLENİYOR

Riva’daki projelerin hayata geçebilmesi için sorumluluk sahibi olan İBB ve İSKİ’nin dereye akan atıksuları kontrol altına alması gerekiyor.

AK Parti döneminde başlatılan ve yatırım programına alınan atıksu hatlarının tamamlanıp ilgili arıtma tesisine bağlanması için İBB ve İSKİ’den 3,5 yıldır bir adım atılması bekleniyor.

İMAMOĞLU 2,5 YIL ÖNCE YAPACAKLARINI SIRALAMIŞTI

Kamuoyunda ilçeye yatırım yapmaması ile eleştirilen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Riva Deresi’nin kirliliği nedeniyle ilçeye gelerek bölgede yapacakları çalışmaları sıralamıştı.

“Paşaköy’deki arıtmaya 100 bin metreküplük daha ilave bir yatırım yapacağız ve aslında buradaki sorunun atık su tarafını, deşarj tarafını ciddi anlamda çözmüş olacağız. Toplam 2 milyar liralık bir öngörülen yatırımla hiç kimse inşallah sözünden bu anlamda dönmeyecektir. 4 yıllık yatırımla, Riva’da bu sorun kökünden temizlenmiş olacak.” diye konuşan İmamoğlu’nun ziyaretinin üzerinden 2,5 yıl geçti.

GERÇEKLER ÖZETLENDİ: RİVA DERESİ GÜN SAYIYOR

Konu ile ilgili sosyal medya hesabından İBB’ye çağrıda bulunan İBB ve Beykoz Belediyesi Meclis Üyesi Sadullah Hasanoğlu, gerçekleri özetledi.

Riva Deresi’nin öldüğünü söyleyen İBB Çevre, Yenilenebilir Enerji ve İklim Değişikliği Komisyon Başkanı Sadullah Hasanoğlu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun taahhüt ettiği Atıksu Arıtma Tesisleri’ni yapması gerektiğini vurguladı.

“DEĞİŞEN BİR ŞEY YOK”

Sadullah Hasanoğlu, “Haziran 2020’de İBB Başkanı çağrımız üzerine Riva Deresi’ni ziyaret etmişti. Planlar, maliyetler, vaatler.. 27 ay geçti, derenin renginden başka değişen bir şey yok maalesef.” dedi.

“YARDIMCI OLACAĞIMIZI İFADE ETMİŞTİK”

Dere temizliği için Ekrem İmamoğlu’ndan bir adım beklendiğini belirten Hasanoğlu, “29 Mayıs 2020 tarihinde Riva Deresi ile ilgili İBB Başkanına çağrıda bulunup, Riva Deresi ve çevresinde İBB ve İSKİ’nin yapması gereken işleri hatırlatıp, Biz de ne gerekiyorsa yardımcı olacağımızı ifade etmiştik.” dedi.

“RİVA DERESİ ÖLÜYOR”

Sadullah Hasanoğlu, bir an önce gerekli adımlar atılarak Riva Deresi’nin sağlıklı hale getirilmesi gerektiğini ifade ederek, “AK Parti döneminde büyük kısmı yapılan atıksu hatlarını tamamlayıp ilgili arıtma tesisine bağlamalıdır. Riva Deresi ölüyor. Çağrımızı yineliyoruz. 27 aydır Ekrem İmamoğlu’nun keyfini bekleyen Riva Deresi, En kötü durumda 18 ay daha bekler. AK Parti’li İBB 2024’ten sonra ne gerekiyorsa yapar.” dedi.

Beykoz gün sayıyor! Riva Deresi ölüyor
Bizi Takip Edin