Beykoz Güncel yazarları hizmeti yerinde inceledi!

AK Parti Beykoz Belediye Başkan Adayı Murat Aydın, Beykoz Güncel Haber Köşe Yazarları Sofrasına konuk oldu.

Beykoz Güncel Haber, 31 Mart 2019 Yerel Seçimleri öncesinde Köşe Yazarları Sofrasını belediye başkan adayları…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AK Parti Beykoz Belediye Başkan Adayı Murat Aydın, Beykoz Güncel Haber Köşe Yazarları Sofrasına konuk oldu.

Beykoz Güncel Haber, 31 Mart 2019 Yerel Seçimleri öncesinde Köşe Yazarları Sofrasını belediye başkan adayları için kuruldu. Seçimlere sayılı günler kala AK Parti Beykoz Belediye Başkan Adayı Murat Aydın, Beykoz Güncel Haber köşe yazarlarının sorularını cevapladı.

İmtiyaz Sahibi Fatih Yılmaz’ın ev sahipliğinde gerçekleşen Köşe Yazarları Sofrasına konuk olarak katılan Belediye Başkan Adayı Murat Aydın’a İletişim Koordinatörü Enes Buladı da eşlik etti. Köşe Yazarları Şenel Ustabaşı, Süleyman Çalık, Mustafa Babuz, Sedat Altun, Sueda Muradoğlu, Yasemin Özdemir, Özer Güneş, Gonca Jale Peker, Sadullah Kabahasanoğlu, Adnan Çeliker ve Burhan Bakır programa katılan diğer isimler oldu.

Sorulmayanların sorulduğu, konuşulmayanların konuşulduğu Beykoz Güncel Haber Köşe Yazarları Sofrası’nın seçin öncesi son konuğu olan Murat Aydın oldu. Üç saati aşkın süren sohbetin ardından Başkan Murat Aydın, gece 01’de Zeytinburnu’nda gerçekleştirilen hizmetleri köşe yazarlarına yerinde anlattı.

Gonca Jale Peker

Seçimlere günler kala gazetemizin köşe yazarları buluşmasının son konuğu AK Parti Beykoz Belediye Başkan adayı Murat Aydın’dı. Beykoz’da dolu dolu başlayan bir röportaj, dolu dolu uygulamalı bir Zeytinburnu turuyla sabah 4 gibi son buldu. Murat Aydın’ın dört dönem başkanlık koltuğunda oturduğu Zeytinburnu’nda hayata geçirdiği bir çok icraatı yerinde görme fırsatımız oldu. Beni en çok etkileyen, gecenin 2’sinde dolu olan kütüphaneleri, umuma açık tuvaletlere girdiğinizde lüks bir otelin SPA-hamamının temizliği ve kokusunun sizi kucaklaması, aslına uygun restore edilen yapılar, geniş yaşam alanları vb…

Aydın, son derece doğal ve samimi bir kişilik diyebilirim. Sohbetimize ailesi ile ilgili özel bir anektodu anlatarak başladı mesela. Bunun aslında ne olduğu değil, paylaşılmasıydı önemli olan. İletişim kanalları sonuna kadar açık, göz teması kuran, önem vererek dinleyen bir isim. 20 yıllık belediyecilik tecrübesi, bilgisi, eğitimi ve vizyonu ile Beykoz’da yapacakları belli ve net, bu kesin.

Sohbetimizde öne çıkan başlıklar şöyle sıralanabilir; Bürokrasinin direncini halktan aldığım destekle kıracağım!

İmar konusunda tek yönlü değil çok yönlü çözümler uygulanacak. Basit tadilat ruhsatlarıyla büyütmeden iyileştirme yapacağız! Bu konuda hapise girmem gerekecekse eğer girerim!

Beykozlunun Beykoz’da kalması esas olacak!

Kulelerin en çok olduğu ilçeler CHP’li belediyelerin olduğu ilçeler! (Zeytinburnu’nda ki tartışılan 3 kule konu olurken)

Beykoz’da betonlaşma kapısını kapatacağız!

Yeme içme denilince akla ilk olarak gece açık mekanlarıyla Beykoz gelecek!

Beykoz’da alış garantili tarım ürünü sattıracağım!

Beykoz; turizm, tarım, ticaret, yazılım ve inovasyon merkezi olacak!

Kütüphaneler için kullanılan meşhur ‘kıraathane’ kavramı ilk kez Zeytinburnu Belediyesi tarafından kullanılmış.

Scooter ve bisikletlerin çokça var olduğu bir Beykoz yaratacağız.

Murat Aydın’ a iki soru sordum;

İlki; aylardır Beykoz’un her köşesinde sahada aktif seçim çalışmaları yürütüyorsunuz. Birçok kurum, kuruluş, kişiye dokundunuz. Belediyecilik anlamında eleştirel gözle baktığınızda ilçede gördüğünüz en önemli eksik nedir? En beğendiğiniz şey nedir?

Cevap tabiki imar ve mülkiyet konusuydu. Eksiği belediye tabanlı değil, fabrikaların kurulduğu dönemde yapılamayan planlama yani genel devlet tabanlı olarak cevapladı. Şehir planlamasındaki eksiklikten kaynaklandığına vurgu yaptı. Beykoz’da en çok beğendiğinin komşuluk ilişkileri ve yakın iletişimin olduğunu belirtti.

İkinci sorum; Beykoz için görevlendirildiği kendisine söylendiğinde aklına ilk ne geldiğiydi..
AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Özhaseki’nin kendisini arayarak Beykoz için görevlendirildiğini tebliğ ettiğini söyledi. İlçeler arası böyle bir geçiş ve görevlendirmenin ilk ve tek olduğunu ve bu durumun başlarda kendisinde bir parça tedirginlik yarattığını belirtti.

Sahaya, seçmene çok hakim ve motivasyonu oldukça yüksek. (Ekipçe çıktığımız Zeytinburnu turu sabah 4’te sonlandığında başkan hala enerjikti diyebilirim.) Beykoz ve Beykozlu için dertlendiği belli. Yolu açık olsun!

Sueda Muradoğlu

Yazarlar Softası seçim özel programımızın son konuğu AK Parti Beykoz Belediye Başkan adayı Sayın Murat Aydın Bey’di. Öncekilere nispetle biraz geç başladı programımız, çünkü Başkanın programı bir hayli yoğundu. İlerleyen saatlerde başlayan, oldukça keyifli geçen, hatta sabahlamamıza sebep olan gece için öncelikle Sayın Başkan’a teşekkür etmek istiyorum. 

Ben kendileriyle ilk kez sohbet etme fırsatı buldum. Kaygılarım ve önyargılarım da vardı. Tüm kucaklaşma seramonilerini sosyal medyadan takip ediyor olmama rağmen, soğuk ve gergin bir insan bekliyordum ancak Başkan beni yanılttı. Sorduğum soru ve cevabını sizlerle en son paragrafta paylaşmak isterim. Zira o sorudan daha çok önemsediğim ayrıntılar var, anlatmak istediğim. 

Bir kere akıllı bir insan var karşımızda! Akıllı ve ne yapmak istediğini bilen! Lisanı halden ve bana sorarsanız beden dilinden de ziyadesiyle nasibini almış biri! İletişim kurarken ‘dilim döndüğünce’ yerine, ‘derdimi anlamanızı sağlayıncaya kadar’ diyen kararlı bir üslubu var. 

Bize başkanlıkta geçirdiği 20 yılın hakkını verircesine ifade etti kendini. Yetmedi ‘anlatmakla olmaz, kalkın gidiyoruz’ dedi. Gece 01’de biten programımızın ardından bizleri topladı Zeytinburnu’na götürdü. Neredeyse sabaha kadar bizi yerinde gezdirerek anlattı meramını. Saatler ilerledikçe ne neşesinden, ne enerjisinden, ne de samimiyetinden hiçbir şey kaybetmedi. Merkez Efendi Millet Kıraathanesi’nin merdivenlerini koşarak çıkarken dönüp arkasına, bizlere doğru baktığında gözlerinde ki heyecanı sanırım hiç unutmayacağım. Eşine çok rastlanılabilir bir şey değil; 20 yılın üzerine sanki ilk gün gibi heyecanlı ve enerji dolu olabilmek. O geceye ve izlenimlerime dair yazacak pek çok şey olsa da en çok önemsediğim, gecenin 3’ünde ders çalışan onlarca öğrenciyle karşılaşmak, onların hepsinin Başkan’larına duydukları saygıyı ama aynı zamanda da yakınlığı görmekti. Takdir etmemek elde değildi.

Kendini ve projelerini bir kez daha anlatan başkana benim sorum ulaşımla ilgiliydi. Beykoz’a geleceği söylenen metro ve ilçe içinde ulaşımı kolaylaştıracak, rahatlatacak ve toplu taşıma ile ulaşımın olmadığı mahallelere sağlanacak ulaşımla ilgili ne gibi çözümler planladığını sordum Sayın Başkan’a.

Öncelikle metro ile ilgili protokellerin henüz imzalanmadığını ancak 2023 te halihazırdaki projelerin tamamlanmış olacağını ve ilk kazma vurulacak projenin Beykoz metrosu olacağının sözünü aldıklarını söyledi. İlçe içinde ulaşımla ilgili olumsuzluklar hakkında bilgi aldığını, özellikle sabah saatlerinde trafiği mutlaka rahatlatacak çözümler geliştireceğini söyledi. Sefer sayılarını arttırmak, araçları küçülterek sayılarını arttırmak, deniz ulaşımına ağırlık vermek… En iyi hangisi sonuç verecekse hepsini deneyeceklerini ve bu sorunu mutlaka çözeceklerini anlattı. Ayrıca kamuoyunda artık bilindiği üzere bisiklet kullanımına  ne kadar çok önem verdiğini hatırlatarak Beykoz’da da mutlaka bisiklet kullanımını yaygınlaştıracaklarını, bisiklet yolları düzenleyecekleri ve tüm bunlarla ilgili gerekli düzenlemeleri yapacaklarını anlattı. 

Samimiyeti ve bize ayırdığı uzun saatleri için kendisine bir kez daha teşekkür ediyorum.

Özer Güneş

Konuğumuz Murat Aydın başkana sorum mülkiyetten sonra en büyük sorun istihdam açığı Beykoz’da mevcut fabrikalar varken fabrikalarda ve yan kuruluşlarında çalışan sayısı 10 bin kişi civarındaydı bu fabrikalar Beykoz’dan gittikten sonra bunların yerini dolduracak hiç bir şey yapılmadı Beykoz’un istihdam açığını kapatacak projeleriniz var mı?

Murat Aydın soruma cevaben Beykoz’da artık sanayinin olmayacağını bunun yerini turizm ve inovasyonla doldurulabileceğini söyledi Beykoz’da geleneksel çarşı konseptine dizayn edilen vizyon proje ile  trafiğe kapalı bir çok butik alışveriş caddeleri oluşturacaklarını Beykozlu esnafın  ve vatandaşların hayatına hareketlilik getirecek  alışveriş mekanları ve sosyal mekanların bir arada olduğu dinamik, yaşayan, capcanlı bir Beykoz hayata geçecek.

Tarihi mekanların korunarak üzerindeki  yapıların restore edilerek yayalaştırılmış caddelerde yer alan ihtiyaca uygun mağazalar oturma, dinlenme ve ilk ikisi belediye tarafından işletilecek (Beytaş tesisleri) 24 saat açık yeme içme mekanları.

Paşabahçe Devlet Hastanesini,  Tepeüstü’ndeki Hastanenin arkasındaki alana yeni bir hastane yaparak buraya taşımak, Paşabahçe Devlet Hastanesi’nin bulunduğu alana da cam üretimi ve satışının yapıldığı, sanatkarların cam ürünlerini sergileyip satacakları bir alan oluşturulacağını söyledi.

Kent tarımı ile Beykoz’un köylerinde üreticileri desteklenerek üreticiye uygun tarımsal alan sağlayarak doğal ürünler üreterek oluşturulacak satış noktaları ile aracısız şekilde vatandaşa ucuz ürün temin edecek ayrıca bu tarım alanlarında halkımıza istihdam imkanı sağlanacak.

Mayıs ayında başlayıp Eylül ayına kadar her hafta Beykoz’un farklı değerlerinin konu edileceği festivaller düzenlenerek yapılacak olan festivaller ile Beykoz’un ürünlerinin katma değerini artırmak kırsal alanlardan başlayarak oluşturulacak turizm sirkülasyonu ile  Beykoz’un zenginliğini artırmak yerli-yabancı turistlerin dikkatini çekerek ekonomik canlılığı sağlamayı amaçlıyoruz.

Beykoz Belediyesi ve Türk-Alman üniversitesi işbirliğiyle hizmet verecek olan akıllı sistemler, teknopark ile gençleri ileri teknolojiyle buluşturacak,  bu sayede robotik kodlama, yazılım gibi teknoloji deneme ve üretim imkanı sunulacağını, Beykoz’u teknoloji merkezi haline getirerek gençlerimize  istihdam alanı sağlayacaklarını söyledi.

Ayrıca toplantı sonunda Murat Aydın başkan biz köşe yazarlarını alarak Zeytinburnu’nda  yapmış olduğu Millet Kıraathaneleri, tesisleri, hizmet birimlerini gezdirdi. Sayın Başkana başarı dileklerim ile yoğun gece gezisi ve sohbetten dolayı şahsım adına teşekkür ederim.

Adnan Çeliker

AK Parti Belediye Başkanı Murat Aydın ile sohbet çok uzun ve zevkli geçti. Tek tek sorular soruldu cevaplar verildi.  Beykoz’un imar gibi en önemli konularına cevabı ise saatler sürdü. Başkan Aydın imar için Beykoz’da tek sistemin yeterli olmadığını, gerektiği yerlerde de taşın altına elini sokacağını söyledi.

Özellikle öngörünüm de kalan ve imar affına başvuranlara tadilat ruhsatı verip sorunların bir nebze olsun çözüleceğini söyledi. Organize Sanayi Çarsısı’nı sorduğumuzda sanayii olarak olmasa da bir yol bulup yapmak gerektiğini söyledi. “Madde bağımlılarının kullanımlarını önleyici projeler hayata geçireceğiz, farkındalık oluşturacağız”  demesi tecrübesini gösterdi.

Yani gece saat 01’e kadar sohbet sürerken bir kaç soruya yaşayıp görürüz cevabı verdi ve o arada hadi size bir kahve ısmarlayayım ve haber vermeden Zeytinburnu’na gidip yapılanları yerinde görün dedi. Olur mu olmaz mı derken arkadaşların büyük çoğunluğu kendini Zeytinburnu’nda buldu.

Gece saat 02’de Millet Kıraathanesi’ndeydik fakat iyi ki gitmişiz o muhteşem eseri iyi ki görmüşüm çünkü benim kafamdaki millet kıraathanesi başkaydı. Saat gece 02’de 135 kişi kapasitelik kıraathanenin büyük bölümü dolu, içeride ki herkeste ders çalışıyordu.

Mutlular yüzleri gülüyor çay kahve bedava saat beşe kadar çorbada var kıraathanenin etrafı tam bir kültür merkezi her yer pırıl pırıl tuvaletler beş yıldızlı otellerin tuvaletleriyle es değer.

Yani hangisini anlatayım diğer arkadaşlarda anlatacaktır gördüklerini hissettiklerini çünkü her proje karşısında hepimiz bir birimize bakıyorduk.

Belediye binası tam bir sanat eseri.  Yer altındaki otoparkların kapasiteleri dudak uçuklatıyor. Meydanlar düzenli ışıl ışıl. Kültür merkezleri sanki AVM. Caddelerde bisiklet öncelikli. Belediye başkan yardımcılarına saat 03’te eksik bildiriyor, net konuşup telefon kapanıyor. Kısaca Murat Başkanın enerjisine ve hızına yetişmekte bayağı zorlandık. 

Beykoz’da önümüzdeki yılları AK Parti Belediyesi olarak düşününce heyecanlanmamak mümkün değil. Saatin dört olduğunu anladığımızda arabalara binerken murat başkan hadi Beykoz’a gidiyoruz dedi. Sohbete devam edeceğiz olarak düşündü heralde tamam başkanım gidelim de ama artık evlerimize gidelim dedik ve ayrıldık. Fakat kahveyi içemedik bir kahve alacağımız var. Neyse oradan aldıklarımızın yanında kahvenin sözü olmaz. Tavsiye ederim, bir gezin yapılanları bir görün, ne düşüneceğinizi  tahmin ediyorum.

Evet nasıl mı olmuş bu işler? Murat Aydın’ın sözü; Çalışmak… Çalışmak… Çalışmak…

Yasemin Özdemir

Beykozlu olmaması, Beykoz’u bilmemesi, taşınmış olduğu sitenin adını bile hala öğrenememiş oluşu üzücü bir durum. Beykozumuzun derdi, sorunu çok fazla ve Beykoz’a derman olmak kolay değil. Beykozlu olmadan, Beykoz’u bilmeden derman olmak hiç kolay değil.

Bizim sorunumuz çok fazla. İmar ve işsizlik sorunlarımızın en başında gelirken, geleceğimiz olan çocuklarımız bana göre herşeyden önemli. Dolu dolu geçen 3 saatlik sohbetimizin en önemli noktalarına değinmek istiyorum.

İmar konusunu konuşurken Beykoz Belediye Başkan Adayı Sayın Murat Aydın’ın ‘Beykoz halkını mağdur etmeyeceğiz. Mutlaka sahip çıkacağız’ sözleri beni mutlu ederken, ‘Zeytinburnu’ndaki gökdelenler gibi şehir siluetini koruma adına getirilen yükseklik kotasının dışına çıkıp, Zeytinburnu Belediyesi encümenlerinden bile yıkım kararı çıktığı halde bütçemizin 5 katı diyerek yıkımı gerçekleştirmediniz ve İstanbul’un tarihi eseri, manevi değeri çok büyük olan Sultanahmet Camii’nin görünümünü hiçe saydınız, Beykoz tipik bir Anadolu kasabası değerlerimizi koruyacakmısınız ?’  diye sorduğum soruya; ‘Kuleleri savunacak halim yok, yapılırken de karşıydım ama öyle olması gerekti’ cevabı beni Beykoz’umuz için üzdü ve endişelendirdi. Aklıma gelen ilk şey ‘Birileri Beykoz’da yapılacak olan imar planlarına da karışır ve Sayın Murat Aydın’a doğru gelmediği halde karşı çıkamaz ve onay vererek yapılan imar planlarına imza atarsa’ oldu. Bu endişem üzerine ‘ Murat Bey Beykoz halkı için hapse girerim diyorsunuz, büyük bir manevi değeri olan, kutsal evimiz Sultanahmet Camiisi’nin siluetini bozan gökdelenler için neden karşı çıkıp hapse girmeyi göze almadınız, böyle bir değer için hapse girmeye değmezmiydi ?’ soruma ‘ hayır neden gireyim’ cevabı bende güven kaybı oluşturdu. Kutsal değeri yüksek olan camiimiz için direnip hapse girmeyi göze alamayan, Beykoz’la hiçbir manevi değeri olmayan Murat Bey’in, Beykoz halkını koruyarak imar planı yapacağını değilde, yanlışta gelse sırf birileri böyle uygun gördü diye yapılan imar planlarına Beykoz halkını düşünmeden imza atar korkusu yaşattı.

Zeytinburnu’nda yaptığı diğer projelerini anlatırken ‘Millet Kıraathanesi’ gerçekten efsane bir proje. Keşke üç dönemdir Beykoz’da iktidar olan AK Parti böyle güzel bir hizmet alanı yapsaydı diye özenerek dinledim.

En önem verdiğim, hayatımı adadığım ve son nefesime kadar devam etmeyi hedeflediğim okul öncesi hizmeti ve bu hizmeti alamayan çocuklarımızın durumunu sordum.

 ‘Beykoz’da merdiven altı diye adlandırılan, ruhsatı olmayan ve denetlenmeyen yerlerle dolu. Beykoz Belediyesi’nin bir anaokulu vardı ve Ak Parti döneminde kapandı. Kısmet olurda belediye başkanı olursanız, okul öncesi eğitimi hakkında ne düşünüyorsunuz, Belediye bünyesine bağlı anaokulu açmayı düşünüyormusunuz?’ soruma ‘Denetlenebilir olması gerekiyor, denetlenmeyen heryerde eksiklik olur’ diye başlayan cevabı beni umutlandırırken ‘Anaokulu projesine girebilirmiyiz giremezmiyiz bilemiyorum, devlet yapsın hepsine paramı harcıcam’ cevabı beni şok ederek hüzne boğdu. ‘ Beykoz’da, sokaktaki taşı oyuncak olan bilen ve oyuncaklarla bile oynayamayan, okul öncesi eğitimi alamayan yüzlerce çocuğumuz var. Geleceğimiz olan çocuklarımıza yapılan yatırım harcanan para size anlamsızmı geliyor, çocuklarımıza yavrularımıza para harcamaya değmez mi?”          diye düşünüyorsunuz’ dediğimde ise ‘Düzeltiyorum, Devlet yapmak zorunda, Büyükşehir Belediyesi’nin projelerinde var onlar yapacak’ cevabı beni tatmin etmedi.

Beykoz’umuz için hayırlısı neyse onun gerçekleşmesini diler, AK Parti Belediye Başkan Adayı Sayın Murat Aydın’a üç saatlik sohbet için teşekkür ederim.

Mustafa Babuz

Soru: Beykoz ilçemizin en önemli sorunlarından biri ulaşım. Özellikle deniz ulaşımının yeterince kullanılmaması ve aktarmalı olması ile halka masraflı olması, bu konuda çözüm veya düşünceniz nedir?

Cevap: Ulaşım İstanbul’un önemli sorunu tabiiki çözüm bulacağız. Sizlerin de fikirleri bizim için önemlidir. Fakat deniz ulaşımının yeterince kullanılmaması büyük eksiklik. Bu konuda İBB Başkan Adayımız Binali Yıldırım’ın projesi var. Deniz ulaşımı ücretsiz olacak. Bu gerçekleşirse ulaşım rahat ve boğaz keyfi ile olur ve halkın bütçesini de etkilemez. İnşallah bu önemli konuyu rahatlıkla çözeceğiz……

Soru: Türk spor tarihinin asırlık spor kulübü Anadolu Hisarı İdman Yurdu Küçüksu çayırındaki tesislerinden yoksun bırakılmıştır. Küçüksu Çayırı da gerçek yaşamından yoksun kalmıştır. Bu mücadele esnasında Hisarımızın eski sporcusu ve önceki dönem Belediye Başkanı Muharrem Ergül  kamu görevi esnasında  Hisar ve bölge halkı ile yürüyerek  Hisarlılara destek olmuştur halk ile yürümüştür. Eğer sizde hisara gerekli imkan ve desteği sağlayamazsanız. Halk ile yürüyerek Hisarın haklarına kavuşmasında bizimle hareket edecekmişsiniz.

Cevap: Öncelikle Anadolu Hisar ve Beykoz  1908 ilçemizin Asırlık öncü kulüpleri onlara tabii ki sahip çıkacağız. Özellikle Hisar kürek, eskrim, basketbol, futbol gibi branşlarda uluslararası düzeyde başarıya ulaşmış kulüpler. Onlar Osmanlı mirası gibi korunup değerlendirilmesi gerekiyor. Gerektiğinde bu tarihi çınarlara destek olup yaşatmalıyız. Özellikle farklı spor branşları ile yaşatılması gerekiyor.

Şenel Ustabaşı

Son zamanlarda Beykoz’da siyasi gündem yoğun olarak devam etmekte. Bir siyasetçisinin şöyle bir sözü vardı; “Siz Beykozlusunuz. Komşularınızla bir arada yaşamayı alışkınsınız. Siz başka ilçede yaşayan insanlar ile bir değilsiniz. Beykoz’da seçim 10 gün sonra bitecektir. Yine yüz yüze bakacaksınız, yine birlikte yaşayacaksınız. Siz birbirinizi kırmayın, dökmeyi,n görüşlerinizi ve projelerini takip ettiğiniz siyasilere oylarınızı verin. Tabii ki seçmek sizin hakkınız.”

Ben de bu siyasetçinin söylemlerini yakından takip ettim. Gerçekten de bildiğimiz konu olmasına rağmen bu söylemleri duymak beni çok memnun etti. Aynı söylemleri Beykoz kamuoyuyla da paylaşmak istedim. Tabii ki siyasileri dinleyeceğiz, siyasilere görüşlerimizi, düşüncelerimizi, isteklerimizi ve temennilerimizi anlatacağız. Seçmek bizim hakkımız olacak. Bu düşünceyle öncelikle yola çıkan tüm belediye başkan adaylarımızı, belediye meclis üyesi adaylarımızı, demokrasinin teminatı olan muhtar adaylarımızı ve azalara çıkmış oldukları bu yolda başarılar diliyorum. Meydanlarda projelerini ve görüşlerini halkla paylaşan siyasilerin emekleri karşılıksız kalmayacaktır.

Konuğumuz Murat Aydın’a Beykozumuzda bir ihtiyaç olduğunu düşündüğüm kadın sığınma evi ve yaşlı huzurevi gibi sosyal donatı alanları olan projeleri gündeme alınmasını istedim. Ayrıca yine Beykoz’umuzun ihtiyacı olan şehirlerarası otobüs terminalinin üçüncü köprü çıkışında bir bölgeye konması gerektiğini belirttim. Beykoz Güncel köşe yazarları olarak ağırlamış olduğumuz AK Parti Beykoz Belediye Başkan Adayı Sayın Murat Aydın’a projeleri hakkında görüşlerimizi de dile getirdik. Kendisi de bizlere gece saat 05’de biten sohbet ve hizmeti yerinde anlattı. Zeytinburnu’nda yaptığı çalışmaları bizzat gösterdi. Tebrik etmemek elde değil. Biz de yazarlar olarak Beykoz ilçemizde Sayın başkanım ve yanındaki ekip arkadaşlarına şimdiden başarılar diliyorum. Tek yatırım insana olan yatırım düşüncesine sahip olarak insanı olan hizmet hiçbir zaman karşılıksız kalmayacağı düşüncesiyle selamlar.

Sedat Altun

Beykoz güncel köşe yazarlarının bu haftaki konuğu Adalet Kalkınma Partisi Beykoz Belediye Başkan adayı Sayın Murat Aydın beyefendiydi. Sayın başkan imar konusunu, açılımıyla tam bir saat anlattı. Beykoz’un çok zor bir bölgeye sahip olduğunu, imar çalışmalarının uzun bir süreçte, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ a Beykoz un önündeki engellerin kaldırılıp onun desteğini alarak ancak bir yol alınabileceğini izah etti.

Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat KURUM beyi özellikle Beykoz davet ettiğini sorunların yerinde gösterip Beykoz’un denize nazır yerlerinin dışarıdan güzel göründüğünü, fakat mahalle içlerinin çok mağduriyet yaşandığını yerinde gösterdiğini söyledi. Beykoz halkının yerinde kalacağını vatandaşa tadilat ruhsatı vererek en azından bir katlı veya iki katlı, bahçeleri olan evlerini yıkıp tekrar rahat bir şekilde yaptıracağını söyledi.

Beykoz’a metronun geçtiğimiz seçimlerde de vaat edildiğini, bu seçimde de vaadleri arasında olduğunu söyledim. Başkan Aydın ise İstanbul’da metro projelerinin 2023 yılına kadar hazırlandığını fakat 2024 yılında ilk çalışmanın başlayabileceğini söyledi. Yani önümüzdeki 2024 yerel seçimlerinde.

Zeytinburnu’nda 13 muhtarlık olduğunu, Beykoz’da ise 45 mahalle muhtarlığının bulunduğunu, AK Parti mahalle başkanlarının yol arkadaşı olduğunu, fakat muhtarlardan daha önceliklimi olacağını sordum. Kısa ve net cevap, “ONU ZAMANLA GÖRÜRSÜNÜZ” dedi.

Zeytinburnu’nda buz hokeyi takımı kurduğunu ve başarılı olduğunu. Spor ile ilgilendiğini, “Beykoz’da ki spor kulüplerine destek olacakmısınız?” diye bir soru yönelttim. Beykoz’da önceliğin Beykoz Spor Kulübü ve Anadoluhisarı Spor Kulübü olacağını söyledi. Başkan Murat AYDIN Zeytinburnu’nda olduğu gibi makam aracını çok nadir kullanacağını, bisiklet kullanımına Beykoz’da da devam edeceğini söyledi.

Beykoz’daki yolların dar olduğunu, nasıl bisiklet yolları yapacağını sordum. Mevcut yolların tam ortasından bisikletlerin kullanabileceğini, bisikletlerin her yerde önceliği olacağını, Zeytinburnu’nda olduğu gibi 6 ay içinde Beykoz halkının bisiklet kullanımına alışacağını söyledi.

Sayın başkan projelerinin hepsini hayat geçireceğini Beykozluların hak ettiği imkanlarla kavuşturmaya çalışacağını söyledi. Sayın Adalet Kalkınma Partisi Beykoz Belediye Başkan adayı Murat AYDIN’ a başarılar dilerim. Allah yar ve yardımcısı olsun.

Burhan Bakır

İlçemizdeki en büyük sorun olarak her zaman ilk akla gelen şüphesiz mülkiyet sorunu olmuştur. Fakat ülkemizde ve ilçemizde öyle bir sorunumuz var ki günden güne çığ gibi büyüyerek karşımıza çıkmış durumda madde bağımlılığı.

AK Parti Beykoz Belediye Başkan Adayı Sayın Murat Aydın’a madde bağımlılığı hakkındaki projelerini sordum. Tabii ki konu mülkiyet sorunu kadar önem arz etmeyerek belediyelerin işi değildire geldi netice olarak. Ne yazık ki madde bağımlısı gençlerimizin ve madde kullanımının artışı konusunda herkes topu başkasına atar hale gelmiş durumda. Oysaki bu konu devlet, millet, belediyeler ve ilgili STK’ların tümüyle birlik beraberlik içerisinde hareket ederek önüne geçebileceği bir konudur. Beykoz’da seçilerek belediye başkanlığı koltuğuna oturan adayın böyle bir konu hakkında elini taşın altına koyarak konuya hakim olması ve bilinçlendirme, önleme ve cezai tüm konularda mücadele etmesi gerekmektedir. Geleceğimizin teminatı gençlerimizi sokakta bulmadık ve sokaklarda kaybetmemeliyiz.

Süleyman Çalık

Bu haftanın konuğu Ak parti belediye başkan adayı sn Murat Aydın’dı. Adayın yoğun programından dolayı geç başlayıp yazarların birer sorusu ile devam ettiysek de sabaha kadar sürmesi ilginçti.

Sayın Murat Aydın’a benim sorum “Beykozlunun çoğunluğunun kullandığı evlerinin arsa payı 100 veya 150 m2 olarak düşünüldüğünde üzerinde 3 veya 5 kat olanlarda var. Şuan ailece huzur içinde hayatlarını idame ediyorlar. Sorunsuz sıkıntısız dönüşüm ile siz bu aileyi koruyarak kollayarak barınma sorununu nasıl çözeceksiniz?”

Sayın Aydın’ın “her yerde aynı soruyla yani imar sorunuyla karşılaşıyorum tabiki bu normal. Burada bizim yapacağımız uygulama sadece güçlendirme yaparak çözeceğiz” diyerek konuyu bitirmiş olsak da “Komşuluk ilişkilerini bozmamamız gerekiyor. Bu doku, bu yapı Beykoz’da kalmalı” demesi beni mutmain etti. Seçimi kazandığı taktirde hep birlikte yaşayıp göreceğiz.

Sayın Aydın herkesin soruları bitince gece 01’de “ Haydi kalkıp gidelim bir kahve içelim” demesi ile soluğu Zeytinburnu Millet Kıraathanesinde aldık. Saatin bir hayli geç olmasına rağmen 24 saat açık mekanda doluluk oranın yüksek olması, gençlerimizin o saatte ders çalışması taktire şayan bir durumdu. Güzel bir proje, güzel bir uygulama kendisini de tebrik ettik.

Ardından belediye hizmet binasını, yeraltı otoparkları, yeni yapılan belediye hizmet binası ile eski belediye başkanlık binasının tarihe uygun dokusu ile restore edilerek uygulanıyor oluşu da hoşuma gitmedi desem mübalağa olmaz.

Saat 04 gibi Beykoz’un yolunu tutarken kahve alacağımız baki kaldı. Meclis üyesi adayımız Sadullah Kabahasanoğlu’nun çorba teklifi ile birlikte sabahın 05’inde evimizin yolunu bulmuş olduk. Bir yazarlar sofrasını da bu şekilde sonuçlandırmış olduk. Diğer konuk programıza kadar hoş kalın, hoşçakalın.

Sadullah Kabahasanoğlu

Seçime çok az bir zaman kala AK Parti Belediye Başkan Adayı Sayın Murat Aydın konuğumuz oldu. Ben aynı zamanda Ak Parti Meclis Üyesi Adayı olmama rağmen Beykoz Güncel Yazarlar Sofrasında köşe yazarı sıfatımla katılmış oldum.

Gün boyu çok yoğun çalışmaları neticesinde gayet zinde ve keyifli bir ortam oluşturdu Murat Başkanımız. Yaklaşık 3,5 saat süren sohbette başta imar meselesi olmak üzere pek çok konuya çok samimi, içten ve ayrıntılarıyla cevap verdi.

Beykoz’un ihtiyacı olan ve halkın bütün taleplerini tek tek ele alarak köşe yazarlarını bilgilendiren Murat Aydın Başkan sohbetin sonunda sürpriz yaparak hepimizi Zeytinburnu’nda 20 yıllık çalışmalarını yerinde görmeye davet etti. Tabi mazereti olanlar dışında bütün arkadaşlar teklifi keyifle kabul etti.

Gecenin karanlığında yaklaşık iki saatte başta Merkezefendi Millet Kıraathanesi, Merkezefendi Kültür Vadisi ve Belediye Hizmet Binası olmak üzere pek çok eseri yerinde bizlere gösterdi. O eserlerini anlatırken sanki en az on beş saat koşuşturan bir başkan değil güne henüz yeni başlamış bir başkan gibi enerji dolu ve heyecanlıydı. Tüm eserleri anlatırken Murat Aydın Başkanımızın yüzünde 20 yıllık emeklerinin haklı gururunu ve başarılı olmanın mutluluğunu gördüm.

Ayrıca tüm gittiğimiz mekanlarda birşey özellikle dikkatimi çekti. Her yapının veya ünitenin oluşumunda çok ciddi bir planlama ve mutfak çalışması olduğunu gördüm. Her detayın düşünülmüş olduğu o kadar belli ki; o detayların çalışıldığı her nereye baksanız bir düzenlilik hali ve estetik olarak kendini gösteriyor.

Gecenin sonunda bütün arkadaşlarımızla Murat Aydın Başkanı tebrik etmek, alkışlamak ve Beykoz’da yapacağı güzel hizmetlerden dolayı kendisine başarılar diledik. Daha önce “Murat Başkan Beykoz’da Neler Yapabilir” başlıklı yazımda anlatmaya çalıştıklarımı yerinde görmek beni ayrıca mutlu etti.

Beykoz’u ve Beykozluları alışılagelmişin dışında çok güzel bir beş yıl bekliyor.

Beykoz Güncel yazarları hizmeti yerinde inceledi!
Bizi Takip Edin