Beykoz halkı Çin in Doğu Türkistan zulmünü lanetledi

Beykoz halkı Çin'in Doğu Türkistanlı Müslümanlara yönelik zulmünü lanetledi.

Çin'in Sincan eyaleti olarak bilinen Doğu Türkistan'da yaşayan Türk kökenli Uygurlara uygulanan baskı ve zulümler Beykoz'da protesto edildi.  Paşabahçe Meydanı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz halkı Çin’in Doğu Türkistanlı Müslümanlara yönelik zulmünü lanetledi.

Çin’in Sincan eyaleti olarak bilinen Doğu Türkistan’da yaşayan Türk kökenli Uygurlara uygulanan baskı ve zulümler Beykoz’da protesto edildi.  Paşabahçe Meydanı’nda yapılan eylemde Çin’in Doğu Türkistanlı Müslümanlara yönelik zulmü lanetlenirken, yapılan açıklamalarda Müslüman Âleminin Doğu Türkistan’a sahip çıkması istendi.

İnsanı Yardım Vakfı (İHH) Beykoz Temsilciliği ve Beykoz Dernekler Birliği’nin başını çektiği Beykoz Kardeşlik Platformu’nun organize ettiği açık hava toplantısına, Beykoz İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay, Saadet Partisi Beykoz İlçe Başkanı Şeref Kaçmaz, Belediye Başkan Adayı Muharrem Kaşıtoğlu, İYİ Parti Beykoz Belediye Başkan Adayı Bilgehan Murat Miniç, Beykoz KAS-DER Şube Başkanı Süleyman Çalık ve Batum Havalisi Başkanı Ali Kemal Kılıç, İBB Başkan Danışmanı Adem Sefer ile Beykozlular katıldı.

Programda İHH Beykoz Şube Başkanı Uğur Yoleri, Beykoz Dernekler Birliği Dönem Başkanı Mikail Akyıldız, Gazeteci Yazar ve Ortadoğu Uzmanı Adem Özköse ve Doğu Türkistan Maarif Derneği Başkanı Abdulahed Abdurrahman birer konuşma yaptılar.

Beykoz Dernekler Birliği adına konuşan Dönem Başkanı Mikail Akyıldız, Beykoz halkı olarak her zaman Doğu Türkistanlı Müslümanların yanlarında olduklarını, Dernekler Birliği olarak ellerinden geleni yapmaya gayret ettiklerini ifade etti.

İHH Beykoz Şube Başkanı Uğur Yoleri’de konuşmasında, Çin zulmünün Doğu Türkistanlı 15 yaşındaki kızlara tecavüz ettiğini ve İslam Âlemi’nin bu zulme kayıtsız kalması durumunda, 15 yaşındaki Doğu Türkistanlı çocukların mahşerde Müslümanlardan hesap soracağını söyledi.

Sık sık; “İslam, İnsan Özgür Türkistan, Kahrolsun Çin’in Emperyalizmi… Doğu Türkistan Yalnız Değildir… ” sloganlarıyla konuşmaların kesildiği programa katılan yaklaşık beş yüz kişi, Çin Devleti’nin, Doğu Türkistanlı Müslümanlara yaptığı zulme hep bir ağızdan lanet okudu.

“Müslümanlar tek vücut olmalıdır”

Gazeteci Yazar Adem Özköse, konuşmasında; “nasıl vücuttaki her hangi bir yer sıkıntı çektiğinde, vücudun diğer azaları da bundan rahatsızlık duyarsa işte Müslümanları kardeşliğini de buna benzetiyorum” ifadelerine yer verdi.

“Doğu Türkistan yıllardır bu zulümlerle karşı karşıya”

Yazar Özköse, “Bizler eğer gerçek anlamda Müslüman isek, bizler eğer peygamber efendimizin tarif ettiği anlamda Müslüman isek, Doğu Türkistan’daki zulme karşı susamayız kardeşlerim. Doğu Türkistan meselesi aynı zamanda Türk Dünyası’nın da meselesidir.  Doğu Türkistan Türkler için bütün hikâyenin başladığı yerdir.  Doğu Türkistan tıpkı Endülüs gibi yıllardır bu zulümlerle karşı karşıya” diye konuştu.

Doğu Türkistan Maarif Derneği Genel Sekreteri Abdulahed Abdurrahman konuşmasında, İHH ve Beykoz Dernekleri Birliği’ne teşekkür ederek, “öncelikle Doğu Türkistan’ın derdine ortak olmak için, Müslümanların ahine çare bulmak için buraya toplandınız. Hepinize çok teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

“Büyük bir devletten bahsediyoruz”

“Bizler Doğu Türkistan’dan geldik. Buradaki Doğu Türkistan’daki Çin zulmüne anlatmak için fırsat bulduk. Bize bu fırsatı veren, bize kucak açan, bizi bağrına basan Türk Milleti ve Türk Hükümetine teşekkür ediyorum.”  cümlelerine yer veren Abdulahed Abdurrahman,  “Doğu Türkistan dediğimizde sadece birkaç milyondan söz etmiyoruz, Doğu Türkistan dediğimizde, 1 milyon 828 bin 418 km toprağa sahip büyük bir devletten bahse ediyoruz. 40 milyonluk bir nüfustan bahsediyoruz” dedi.

“Doğu Türkistan 1949 yılında işgal edildi”

Abdulahed Abdurrahman şöyle devam etti: Çinliler Doğu Türkistanlı Müslümanları Çinlileştirmek için var gücüyle çalışıyor. Doğu Türkistan 1949 yılında Çin güçleri tarafından işgal edildi. O günden beri her gün yeni yeni zulümler, işkenceler icra ediliyor. Daha önceden camilerimizin yıkıldığını, başörtüsünün yasaklandığını, öğrencilerimizin eğitim almasına izin verilmediğinden bahsediyorduk. Seyahat özgürlüğünün olmadığından bahsediyorduk.

Doğu Türkistan’da yüzlerce kamp inşa edildi

Ama şimdi durum farklılaştı, Çin niyetini daha da kötüleştirdi. Doğu Türkistan’daki Müslümanları tamamen yok etmek için bir takım projeler ortaya koydu. 2016 yılından itibaren Doğu Türkistan’da yüzlerce kamplar inşa edildi. Bu kampları dış dünyaya ıslah evleri diye tanıttılar. Meslek edinme merkezleri olarak anlattılar. İnanmayın. Buralar ıslah edilme merkezler değil, buralar Müslümanları Müslümanlıktan caydırma, İslamiyet’i yok etme, oradaki Türkleri Çinlileştirme projesidir. Şu anda bu kamplarda 3 ile 5 milyon arası insan tutulmaktadır. Buna yakın insanda hapishanelerde yatmaktadır.

“Ey Türk Milleti siz susacak mısınız?”

Biz Doğu Türkistan’da zulüm var, işkence var, kıyım var diyoruz. İnsanlık öldürülüyor. Müslümanlar yok ediliyor. Öyleyken Dünya susuyor. Müslümanlar susuyor. Dünya susarsa, Müslümanlar susarsa, ey Türk milleti siz susacak mısınız?

Eğer İslamiyet’in gerçek sahibi olan siz Türkler Doğu Türkistan’ın davasına sahip çıkarsanız, diğer Müslümanlarda sizleri örnek alacak ve Doğu Türkistan’ın davasına sahip çıkacaktır.

Konuşmaların ardından, Hafız Taner Kekeç, Doğu Türkistanlı Müslümanlar için dua etti. Beykozlular ise duya hep bir ağızdan “âmin” dedi.

Beykoz halkı Çin in Doğu Türkistan zulmünü lanetledi
Bizi Takip Edin