Beykoz halkı, Twitter'ın kapatılmasını yorumladı!

Türkiye'nin gündeminden düşmeyen ‘twitter'ın kapatılma'  olayını Beykoz halkına sorduk.

Sosyal medya, kuşkusuz çağın en önemli iletişim ağı haline geldi. Sosyal medyanın Türkiye'de ve dünyada en sık kullanılan iletişim merceği ise twitter….

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’nin gündeminden düşmeyen ‘twitter’ın kapatılma’  olayını Beykoz halkına sorduk.

Sosyal medya, kuşkusuz çağın en önemli iletişim ağı haline geldi. Sosyal medyanın Türkiye’de ve dünyada en sık kullanılan iletişim merceği ise twitter. Bir süre önce Türkiye’de erişimi engellenen twitter, Türkiye’nin hemen hemen her yerinde yankı bulurken, bizde Beykoz Güncel olarak Beykozlunun bu konuya ilişkin algısını merak ettik ve sorumuzu onlara yönelttik. Bazıları sosyal paylaşım sitelerinin yanlış kullanılması nedeni ile kapatılmasını doğru bulurken, bazıları da bunun tamamen demokrasiye ve özgürlüğe aykırı bir davranış olarak yorumladı.

İşte Beykozlunun gözünde twitter’ın kapatılması…

Cemalettin Sarıçiçek: İnterneti doğru kullanmalıyız. Bu tarz olayları kötü maksatlı olarak kullananlar var. Biz bu özgürlüğü kullanacak seviyeye henüz gelmedik. Bence twitter’ın kapatılması doğru bir olay.

Aynur Otyakmaz: Twitter’ın kapatılması yanlış bence. Küfürlü konuşmalardan dolayı ve Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı görüşmelerin internet ortamında hızla yayılmasından dolayı kapatıldığını düşünüyorum.

Elif Gürkan: Başbakan twitter’ı kapatarak sosyal medyadan korktuğunu gösterdi. Demokratik ülkelerde böyle şeyler olmaması lazım. Başbakanımız bunu kapatarak komik duruma düştü. Yaptığı şeylerden dolayı korktuğu için twitter’ı kapattı.

Lütfü Öcal: Ben twitter’ı kullanmıyorum. Bunun amacı sadece birilerini takip etmek olduğundan insan hayatında çok önemli olduğunu düşünmüyorum.  Yokluğu ve varlığı benim için zarar değil.

Murat Yaman: Başbakan isteyip kapadıysa doğru bir şey yapmıştır.

Aysel Uzun: Yasak olsun istemiyoruz, özgürlüklere önem veriyoruz. Duyulmasını görülmesini istemediği bir şey var ki Başbakan bunu kapattırdı.

Recep Karagöz: Eğer Başbakanımız, böyle bir karar verdiyse kesinlikle bildiği bir şey vardır. Bence doğru yaptı. Çünkü insanlar bazı şeylerin sınırını aşıyor.

Ömer Mertoğlu: Benim medyadan takip ettiğim kadarıyla twitter mahkeme kararıyla kapatıldı. Onun dışında kapatılmasında hükümetin etkisinin olduğunu düşünüyorum. Yalnız bazı haklı yanlarını görüyorum, bazı şeylerin engellenememesinden dolayı kapatılmasını haklı buluyorum.

Sinem Kaya: Demokratik bir ülkede ve hukuk ülkesinde böyle şeyler olmaması gerektiğini düşünüyorum. Ciddi sebepler gösterilip belirli yerlerin engellenmesi gerektiğini düşünüyorum.

Yavuz Boyacı: Özgürlüğün kısıtlanması bunun başka açıklaması yok. Seçimlerde milleti sokağa düşüp 20 bin tane oyu orada milleti gözaltına alıp oy kullandırmamak. Kendi bakanları da DNS ayarlarını değiştirip kullanmaya devam ediyorlar.

Birsel Koca: Başbakanımız yaptıysa vardır herhalde bir bildiği, arkasındayız.

Dilan Karadayı: Bence kesinlikle özgürlüğün kısıtlanmasıyla alakalı bir durum. Bu şekilde siyasetle ilgili insanlar fikirlerini birbirlerine açamayacakları için fikirlerin özgürce paylaşımı da olmayacak.  Bu şekilde bir devrimi önlemeye çalışıyorlar. Şu andaki iktidarın inmemesi için yapılan bir durum.

Mehmet Durmuş: Özgürlük demek, twitter’da her şeyi saygısızca eleştirmek ya da özel hayatı saygısızca sermek değil. İyi ki kapatıldı.

Birgün Kır: İnsanlar siyasi düşüncelerini paylaşabilir, hatta hükümeti eleştirebilir bunlar gayet doğal. Twitter’ın kapatılmasını özgürlüklerin kısıtlanması olarak düşünüyorum ve kapatılmasına karşıyım.

Bünyamin İnce: Bence bu çıkar meselesi. Yani AK Parti zaten cemaat tarih verdi kasetler çıkacak diye herhalde buna müdahale etmek için kapatıyor. Cumhurbaşkanı kendisi açıkladı, sosyal medya dünyanın her yerinde kullanılıyor. Türkiye’de yasaklanıyor, yasaklanamaz çünkü bu kişisel haklara saldırı.

Fulya Demir: Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı doğrudur. Bizler internetten faydalanmayı değil, çıkar sağlamayı biliyoruz. Ne olursa olsun şu an o ülkenin başbakanı ve ağza alınmayacak şeyleri herkes dilediğince yazıyor. Sizce bu mu özgürlük?

Haber: Burcu Çelik

Beykoz halkı, Twitter'ın kapatılmasını yorumladı!
Bizi Takip Edin