Beykoz için uyarı: Deprem riski arttı!

Türkiye'nin deprem haritası 23 yıl aradan sonra güncellendi. Yeni haritaya göre Beykoz'da tehlike oranı da arttı.

Türkiye'nin deprem haritası 23 yıl aradan sonra güncellendi. Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bülent…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’nin deprem haritası 23 yıl aradan sonra güncellendi. Yeni haritaya göre Beykoz’da tehlike oranı da arttı.

Türkiye’nin deprem haritası 23 yıl aradan sonra güncellendi. Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bülent Özmen, 23 yıl sonra yenilenen ‘Deprem Tehlike Haritası’yla birlikte İstanbul’un mahallelerinde bile risk oranlarının değiştiğini söyledi. Tehlikenin faya yakınlığa bağlı değiştiğini belirten Özmen, “Maksimum yer ivmesi değerlerinde artışlar oldu” dedi. 

Sultanbeyli ve Üsküdar’da risk azaldı

Yeni deprem haritasında İstanbul’da Marmara Denizi’ne yakın olan bölgelerde deprem riskinin artığına dikkat çeken Özmen, ‘Eski haritaya göre İstanbul’un Adalar, Avcılar, Bakırköy, Eminönü, Kadıköy, Kartal, Küçükçekmece, Maltepe, Pendik, Sultanbeyli, Tuzla, Üsküdar ve Zeytinburnu ilçeleri birinci derece deprem bölgesi altında olduğu için yer ivmesi değeri 0,40 g olarak alınmakta ve bu değerin ilçe sınırları içinde her yerde aynı olduğu kabul edilmekteydi. Ama artık her mahallenin veya binanın deprem tehlike parametresi faya uzaklığına ve zemin sınıfına bağlı olarak değişebiliyor. Bu ilçelerin Marmara Denizi’ne yakın olan bölgelerinde beklenen maksimum yer ivmesi değerlerinde önemli artışların olduğu görülüyor’ diye konuştu. Risk artışının yüzde 50 ile en fazla Adalar’da olduğunu belirten Özmen, ‘Avcılar, Bakırköy, Kartal, Küçükçekmece, Maltepe, Pendik, Tuzla ve Zeytinburnu’nun Marmara Denizi’ne yakın olan bölgelerinde yaklaşık yüzde 5-25 oranında artışlara neden olduğu görülüyor. Sultanbeyli ve Üsküdar’da ise yüzde 5-10 oranında azalışa neden olmuştur’ ifadelerini kullandı.

Beykoz’da yüzde 5 oranında artış görüldü

Eski haritada ikinci derece deprem bölgesinde gösterilen Beykoz, Bağcılar, Bahçelievler, Bayrampaşa, Beşiktaş, Beyoğlu, Büyükçekmece, Çatalca, Esenler, Fatih, Gaziosmanpaşa, Güngören, Kağıthane, Silivri, Şile, Şişli ve Ümraniye’nin Marmara Denizi’ne yakın olan bölgelerinde yer ivmesi değerlerinde önemli artışların olduğunu aktaran Özmen, ‘Bu artış yüzde 70 ile en fazla Büyükçekmece’de meydana gelmiştir. Bağcılar, Bahçelievler, Esenler, Fatih, Güngören’in Marmara Denizi’ne yakın olan bölgelerinde yaklaşık yüzde 35-45 oranında, Bayrampaşa, Beşiktaş, Beyoğlu, Çatalca, Gaziosmanpaşa, Kağıthane, Silivri, Şişli ve Ümraniye’de yüzde 15-30 oranında, Beykoz ve Şile’de ise yüzde 5 oranında artışlara neden olduğu görülmüştür’ şeklinde konuştu.

Eski haritada 3. derece riskli ilçelerinin yer ivmelerinde de önemli artışlar olduğu aktaran Özmen, bu artışın Eyüpsultan için yüzde 80’i, Sarıyer için de yüzde 50’yi bulduğunu belirtti.

Beykoz için uyarı: Deprem riski arttı!
Bizi Takip Edin