Beykoz İSMEK depremi sürüyor! Kursiyerler isyanda

Beykoz genelinde faaliyet yürüten 4 İSMEK kurs merkezinin kapatılmasına tepkiler çığ gibi büyürken, öğretmen alım ihalesi de iptal edildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 1996 yılında Belediye Başkanı olduğu dönemde büyük bir…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz genelinde faaliyet yürüten 4 İSMEK kurs merkezinin kapatılmasına tepkiler çığ gibi büyürken, öğretmen alım ihalesi de iptal edildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 1996 yılında Belediye Başkanı olduğu dönemde büyük bir özveri ve sosyal amaç içeren projesi İSMEK’lerin kapatılması ile ilgili tepkiler İstanbul genelinde olduğu gibi Beykoz’da da devam ediyor.

Beykoz’da 140 öğretmenin durumu belirsiz

Beykoz genelinde faaliyet yürüten İstanbul Meslek ve Sanat Edindirme Merkezleri (İSMEK) ‘in Kanlıca, Kavacık, Ortaçeşme ve Çavuşbaşı kurs merkezleri çeşitli nedenlerle kapatıldı. 160 öğretmen ile 200 den fazla farklı branşta eğitim veren Beykoz kursları arasında sadece Gümüşsuyu Kurs Merkezi’nde 18 öğretmen görev yapıyor.  Diğer 4 kurs merkezinde görev yapan yaklaşık 140 sözleşmeli öğretmenin durumu ise belirsiz.

İSMEK öğretmen alım ihalesi iptal edildi

CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 5 Eylül 2019 itibarı ile 4’ü Beykoz’da olmak üzere İstanbul genelinde 40 İSMEK kurs merkezinin deprem ve yangın yönetmeliğine uygun olmamasını gerekçe göstererek kapatma kararı aldı. Kursların daha sağlıklı binalara taşınacağı umudunu bekleyen öğretmenler bir şok daha yaşadı. İBB, Beykoz’da görev yapan yaklaşık 140 sözleşmeli öğretmenin de dahil olduğu 1676 öğretmenin hizmet alım ihalesini iptal etti.

Beykoz’da her yıl 6 bin kursiyer mezun oluyordu

İstanbul Meslek ve Sanat Edindirme Merkezleri (İSMEK) ‘in Gümüşsuyu, Kanlıca, Kavacık, Ortaçeşme ve Çavuşbaşı kurs merkezlerinde her yıl yaklaşık 6 bin kursiyer mezun olurken, 4 şubenin kapatılması ile bu yıl sayının sadece 200 civarında olacağı tahmin ediliyor.  

Beykoz halkı soruyor?

Her yıl İSMEK kurslarında faydalanan binlerce Beykozlu yaşanan bu duruma oldukça tepkili. Kayıt yaptırmak için kurs merkezlerine giden Beykozlular kayıt yapılamadığını öğrendiğinde “Yönetmeliğe uygun olmayan bu binalar daha önce tespit edilip “kaybedecek hiç vaktimiz yok” diyenlerin şimdiye kadar İstanbullular için dayanıklı yerler bulması gerekmezmiydi?” sorularını yöneltiyor. Ayrıca Beykozlular ”Hiçbir emekçiye dokunmayacağız” sözlerini verenlerin ihaleyi neden iptal ettirdiğini, İstanbul genelinde 2 bin 400, Beykoz’da ise 160 civarı sözleşmeli öğretmenin durumunun ne olacağını merak ediyor.

Beykoz İSMEK depremi sürüyor! Kursiyerler isyanda
Bizi Takip Edin