Beykoz İstanbulluların yaşamak istediği yer oldu

Beykoz Belediye Meclisi’nde 2021 Yılı Faaliyet Raporu görüşülerek oy çokluğuyla kabul edildi.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Belediye Meclisi’nde 2021 Yılı Faaliyet Raporu görüşülerek oy çokluğuyla kabul edildi.

Beykoz Belediye Meclisi, 2021 yılında ilçeye yapılan hizmetlerin detaylarını içeren 2021 Faaliyet Raporu’nu oy çokluğuyla kabul etti.

Meclis Başkanvekili Gaye Zayıf başkanlığında yapılan toplantıya, Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, belediye başkan yardımcıları ve ilgili birim müdürleri katıldı.

Belediye Başkanı Murat Aydın, 2021 yılı hizmetlerinin yapılması için kendisine yetki veren başta Beykoz halkı olmak üzere, başkan yardımcıları, meclis üyeleri ve tüm çalışma arkadaşlarına teşekkür ederek, spordan, tarıma, sahil düzenlemesinden sosyal hizmetlere ve imar konusuna kadar olan birçok çalışma hakkında bilgi verdi.

“AĞIRLIKLA ÇALIŞMA YAPACAK KURULUŞ İBB’DİR”

Beykoz’da ulaşım problemini çözmek, kentsel dönüşüm ile ilgili adımlar atmak, kanalizasyon, imar ve ağırlıklı olarak ulaşım ve altyapı ile ilgili çalışmalar yapma noktasında asli görevli kurumun İBB olduğunu vurgulayarak sözlerine başlayan Başkan Murat Aydın, “Beykoz’da yaşamı kolaylaştırmak için hem ilçe hem de İBB olarak birlikte hareket etmek durumundayız. Faaliyet raporunu değerlendirirken, Beykoz’daki belediyecilik yatırımlarını değerlendirirken burada sadece Cumhur İttifakı’nın belediyesi var, sadece onlar hizmet üretecek değil. Burada Millet İttifakı da var. Beykoz’da ulaşımı kim rahatlatacak? Ben Cumhuriyet Köyü’nden Kavacık’a, Mecidiyeköy’e Üsküdar’a ne kadar zamanda gidiyordum üç yıl önce? Şimdi ne kadar zaman da gidebiliyorum? Yani ulaşımla ilgili bir rahatlama oldu mu olmadı mı? Yönümü İBB’ye yönelteceğim. Yetki tamamen onda. Kaynakta aktarılıyor. Deniz ulaşımı ile ilgili, kentsel dönüşüm, afet referanslı ne tür çalışmalar yapıldı? Ağırlıkla çalışma yapacak kuruluş İBB’dir. Dolayısıyla biz İBB’den Beykoz’da ulaşımı rahatlatmasını, araç sayısının artırılmasını, ulaşımda geçen zamanın azaltılmasına yönelik adımların atılmasını bekliyoruz. Derelerimizin kirlilik ile ilgili unsurların giderilmesine yönelik çalışmalar yapmasını bekliyoruz. İBB’nin Beykoz diye bir ilçenin varlığını daha fazla hissetmesi lazım.” diye konuştu.

Başkan Murat Aydın, merkezi yönetimden Beykoz Belediyesi için İBB’ye gelen kaynağın bölüşümü, yüzde 60 Beykoz Belediyesi, yüzde 30 İBB, yüzde 10 İSKİ (Su, kanal payı) diye belirterek, 1 Nisan 2019 tarihinden bugüne Beykoz Belediyesi hesabına yatırılan yüzde 60’lık miktarın 249.452.031 TL, 1 Nisan 2019 tarihinden bugüne Beykoz Belediyesi kaynağından İBB’ye aktarılan yüzde 40’lık miktarın ise 166.301.354 TL olduğunu söyledi.

“SPORDA TÜRKİYE’NİN EN ÖNEMLİ ADRESLERİNDEN BİRİ OLUYORUZ”

Başkan Murat Aydın, Beykoz’da hemşehrilerin 15 tane farklı spor branşından ücretsiz bir şekilde yararlandığını söyleyerek, “Dünyanın en güzel yerinde yaşıyoruz. Su sporları yapmak istiyoruz. Özel kulüplere gidecek olsak saatliği 200-300 lira. Beykoz Belediyesi Su Sporları Merkezi’nde ücretsiz. Binlerce kişi yararlandı, yararlanmaya devam ediyor. Spora yatırım bu, şuan Beykoz’da var. 15 farklı branşta isteyen herkes gelip mekânlarımızda sporlarını yapabilecekler. Beykoz sporda Türkiye’nin en önemli adreslerinden biri oluyor. Beykoz halkının imkânlarını seferber ederek oluşturduğumuz tesislerden yararlanan sporcularımız olimpiyatlarda birkaç tane madalya getirdiler. Getirmeye de devam edecekler. Türkiye’nin yüz akı organizasyonlar, dünya çapında organizasyonlar burada gerçekleştirilmeye başlandı. Önümüzdeki yılda aynı şekilde devam edecek.” ifadelerini kullandı.

“BEYKOZ’DA ÇİFTÇİ SAYIMIZ 4 KAT ARTTI”

Belediye olarak ilçede tarımı destekleyen adımlar attıklarını belirten Başkan Murat Aydın, “Bizim köy pazarımız ne yapıyor? Beykoz Köy Pazarı’nda sadece ilçedeki çiftçilerimiz satış yapıyor. Beykoz’da çifti sayımız 4 kat arttı. Bu nasıl oluyor? Beykoz’da çiftçimiz satış endişesi taşımıyor. Adil Sözleşmeli Tarım Projesi’yle çiftçimizin ürününü alıyor ve desteklemiş oluyoruz. Çiftçinin ürünü belediyenin garantisinde. Beykoz’da binlerce hemşehrimiz, kimisi amatörce kimisi profesyonelce tarım işinin içine girmiş oldular. Tarımsal üretim Beykoz’da son üç yılda ciddi oranda artmıştır. Örnek, model alınacak bir çalışmadır. Ben biraz ürün üreteyim bu elimde kalır mı? Diye bir endişe taşımıyor. Beykoz’da bu sağlanmış oldu.” şeklinde konuştu.

“BEYKOZ İSTANBULLULARIN YAŞAMAK İSTEDİĞİ YER OLDU”

Beykoz’da sahil düzenlemesiyle 7/24 yaşanabilen mekânların oluştuğunu ifade eden Başkan Murat Aydın, “Beni en çok mutlu eden görüntülerden bir tanesi sahilde yürümek. Beykozlu gençlerimizin, hemşerilerimizin oralarda bulunması bana inanılmaz mutluluk veriyor. Gençler gelmiş, çayını almış, oturmuş gece gitarını tıngırdatıyor. Arkadaşıyla muhabbet ediyor. Nerede yapıyor bunu? Beykoz’un mesire alanında, Beykoz Sahili’nde yapıyor. Dün benim gencimin akşamları Beykoz’da gidebileceği yer var mıydı? Faaliyet raporunu elimize alıp baktığımızda ben burada mutluluğu, umudu görüyorum. Yarın ile ilgili motive olmuş gençlerimizi görüyorum. Neşesini, mutluluğunu, Beykoz’da yaşayan, yaşayabileceği mekânları Beykoz’da bulan gençleri görüyorum. Geliyor sahilde kürek çekebiliyor, yüzebiliyor, kanoya binebiliyor, yürüyüş yapabiliyor, eğlenebiliyor. Müzik grupları geliyor, sokak müziği yapabiliyor. Yani İstanbullu gençlerin yaşamak istediği bir yere dönüştü Beykoz.”

“İBB’NİN İŞİ SAHİPLENMESİ LAZIM”

Kavacık Mahallesi’ndeki kaldırım çalışmaları hakkında bilgiler veren Başkan Murat Aydın, “Kavacıktaki esnafımız daha rahat alışveriş yapsın, oralar ışıl ışıl olsun diye bir proje başlattık. Projenin bir kısmı bitti bir kısmı daha bitmedi. Niye? İBB’nin de sorumluluğunda olan işler. Paylaştık biz işi. Projeyi biz yaptık. Sağ olsun İBB de dedi ki Rüzgarlıbahçe kısmını biz yapalım. Beraber başladık. Diyorsunuz ki, siz hala orada bazı tamiratlar falan yapıyorsunuz. Öbür taraflarda da tamirat yapılma noktasına gelmesini özledik yani. Bir an önce oraların tamamlanması lazım. İBB büyüklüğünü göstermesi lazım. İşi sahiplenmesi lazım.”

“MOTİVASYONU VEREN HALKIMIZDIR”

Beykoz’da dezavantajlı olan hemşehrileri iyileştirmekle ilgili yapılan çalışmalara değinen Aydın, “AKDEM ailesine müteşekkirim. Arkadaşlarımız aileyi mutlu, güçlü ve yarınla ilgili motivasyonunu arttırmak adına çok anlamlı, güzel çalışmalar yapıyor. Bu çalışmalar için hemşehrilerimize teşekkür ediyoruz. Yetkiyi verende, motivasyonu verende halkımızdır.” dedi.

“TÜRKİYE’NİN EN PROFESYONEL HİZMETİ AKDEM’DE ÜCRETSİZ”

AKDEM’e dair konuşmaya devam eden Murat Aydın, “Buradan duyurayım. Özellikli bir iş olduğu için, kekeleme problemi yaşayan çevrenizde insanlar varsa AKDEM bu konuda Türkiye’nin en profesyonel hizmetini ücretsiz olarak veriyor. Birçok insanın ben oradan mutluluk gözyaşlarıyla ayrıldığına tanıklık etmişimdir. AKDEM çok profesyonel kuruluşlardan çok daha güzel hizmet veren bir yer.” diye anlattı.

Başkan Murat Aydın, 4 binden fazla ihtiyaç sahibi ailenin Beykoz Kart ile artık kendi mahallelerindeki marketlerden isteklerine göre alışveriş yaparak hem bakkal esnafının desteklendiğini hem de vatandaşa zamandan tasarruf ettirildiğini belirtti.

“YAŞAMI KOLAYLAŞTIRMAK ADINA 2021’DE BİRÇOK FAALİYET GERÇEKLEŞTİ”

Belediye faaliyetlerinin Beykoz’da yaşamı kolaylaştırmak ve insanları mutlu etmek ile ilgili olduğunu söyleyen Murat Aydın, “Düne göre bugün bir farklılık var mı? Ona bakacağız. Eğer olumlu anlamda bir farlılık varsa belediye bu anlamda güzel çalışmalar yapmıştır. Eğer düne göre bir farklılık yoksa belediye bir şey yapmamıştır diyebiliriz. Bugün çiftçimiz satış endişesi taşımadan rahatlıkla üretim yapabiliyorsa, gencimizin, yetişkinimizin Beykoz’da rahatlıkla gidebileceği mekânlar, sosyal ve kültürel yaşam alanları oluşmuşsa bu bize mutluluk katar. Beykoz halkına da mutluluk katar. Üç yıl önce bana söylenen, ‘başkanım gidecek yerimiz yok, alıveriş yapacak eğlenecek yerimiz yok’ bugün bunların hepsi var. 24 saat var. Spor yapacak mekânlarımız var. Yaşam kolaylaştırmak adına Beykoz’da 2021 yılında birçok faaliyet gerçekleşmiştir.” dedi.

Beykozluların en büyük beklentisi olan imar konusunu da değinen Başkan Murat Aydın, ilçede imarın çözülmesi için meclisteki partilerin el ele vermesi gerektiğini bir kez daha yineledi.

Toplantıda AK Parti ve CHP grupları adına temsilciler faaliyet raporuna ilişkin görüşlerini dile getirdiler.

Konuşmaların ardından 2021 Yılı Faaliyet Raporu ile 2021 Yılı İdare Denetim Komisyonu Raporu oy çokluğuyla meclisten geçti.

Beykoz İstanbulluların yaşamak istediği yer oldu
Bizi Takip Edin