Beykoz koalisyon için ne diyor?

Türkiye 2015 Genel Seçimleri sonucunda ortaya çıkan tabloya Beykoz'un önde gelen isimleri sürece ilişkin değerlendirmelerini Beykoz Güncel Haber'e yaptı.

7 Haziran Genel Seçimlerinde halkın tercihleri sonucu oluşan koalisyon tablosu Türkiye'nin de…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye 2015 Genel Seçimleri sonucunda ortaya çıkan tabloya Beykoz’un önde gelen isimleri sürece ilişkin değerlendirmelerini Beykoz Güncel Haber’e yaptı.

7 Haziran Genel Seçimlerinde halkın tercihleri sonucu oluşan koalisyon tablosu Türkiye’nin de Beykoz’un da gündem konusu haline geldi.

Beykoz Güncel Haber’e düşüncelerini aktaran Beykoz’un önemli isimlerinin ortak buluştuğu nokta ise; ‘Halkın tercihlerine saygı duyulması’ şeklinde oldu.

Kimi AK Parti-MHP tabanını birbirine benzetti,  kimi sonuca göre iki güçlü partinin yani AK Parti-CHP koalisyonunun oluşması yönünde görüşlerini belirtti.

Dernek başkanlarından meclis üyelerine, eski ilçe başkanlarından eski belediye başkanlarına kadar pek çok önemli isim sürece dair düşüncelerini aktardı. İşte o önemli isimlerin Türkiye ve seçim değerlendirmesi:

CHP eski İlçe Başkanı Hızır Yılmaz: Bence CHP muhalefette kalmalı. AK Parti-MHP koalisyonu kurulmalı.

Muhtarlar Birliği Başkanı Hüsnü Kolcu: Erken seçimin ülkeye hayır getireceğini düşünmüyorum. Bence koalisyon kurulmalıdır. AK PARTİ-CHP ya da AK PARTİ-MHP olabilir.

BEYMEZ Başkanı Adem Öztürk: Koalisyon olması gerektiğini düşünenlerdenim. Bence AK PARTİ-CHP bu koalisyonu yapmalı, daha iyi olur. Anayası değiştirilebilir, toplumdaki gerginliği azalabilir ve Güneydoğu sorunu çözülebilir.

Beykoz Belediye eski Meclis Başkan Vekili Birzat Mermer: AK Parti-CHP koalisyonunun kurulması Türkiye açısından önemli olacaktır.

Beykoz eski Belediye Başkanı Muharrem Ergül: Türkiye’de insanlarımız sandığa gitti ve bir tercih yaptı. Sandıktan çıkan sonuçları iyi değerlendirmemiz lazım. Ülkenin hayrına iyi bir karar vermemiz gerekiyor diye düşünüyorum. Ülkenin hükümetsiz kalmaması gerektiğini düşünüyorum. Meclis aritmetiği kimle kimin koalisyon yapması gerektiğini söylüyor…

CHP eski İlçe Başkanı İsmet Konca: Koalisyon kurulmalı diye düşünüyorum. Uzlaşı sağlandığında AK Parti-CHP ya da AK PARTİ-MHP olabilir. Ama CHP biraz daha zor görünüyor, milletvekillerini ön seçimle aldığı için sorun yaşanabilir diyorum.

AK Parti Beykoz Kurucu İlçe Başkanı Ahmet Hulusi Batu: Bence koalisyon kurulmalıdır. AK Parti-CHP koalisyonu olabilir.

İncirköy Spor Kulübü Başkanı ve CHP Meclis Üyesi Mahir Taştan: Koalisyon kurulmalı, halk bunu istiyor. Taban olarak AK Parti-MHP daha yakın olduğundan, olası bir koalisyon çıkabilir.

AK Parti Belediye Meclis Üyesi Bayram Çevik: AK Parti’nin içinde olduğu uygun şartlarda bir koalisyon olsun, CHP ve MHP ile çokta fark etmez çünkü, bu iki parti arasında çok bir farklılık göremiyorum. AK Parti’nin içinde olmadığı bir koalisyon, Ak Parti’nin olmadığı seçenekte en çok 1 yıl içerisinde erken seçim olur. Bu süreçte arınmış, kendini revize etmiş daha güçlü bir iktidar olarak geliriz. Lakin AK Parti’nin içinde olmadığı bir hükümetin 1 yılı ülkem için çok büyük kayıplara neden olacağı da kaçınılmaz bir sondur. 

AK Parti eski İlçe Başkanı ve Milletvekili Adayı Adem Sefer: Aslında mantıken olması gereken erken seçim ama, öncelikle yapılabilecek bir şeyse koalisyon olmalı. Benim şahsi görüşüm, AK Parti’nin MHP ile belli bir sürede olsa koalisyon kurması. Türkiye’de bir şeylerin iyi olması gerekiyorsa, koalisyonlar Türkiye’ye iyi gelmez. Mutlaka tek partinin gerektiği yerde radikal kararlar alması gerekir. Koalisyon olursa 1-2 sene anca gider diye düşünüyorum.

İş adamı Şenel Ustabaşı: Erken seçimin olması çözüm olmaz. Bence koalisyon kurulmalı. AK Parti-MHP’nin tabanları birbirine daha yakın. HDP ise, tercihini yapmalı. Eğer dağdaki terörü savunacaksa kesinlikle mecliste bile olmamalı.

CHP Meclis Üyesi Aydın Düzgün:  Koalisyon kurulmalı diye düşünüyorum. Halkımız 555 milletvekiline  bu görevi verdi. Türkiye’nin uzlaşma kültürünü öğrenmesi lazım. Bu demokrasinin bir parçasıdır. Hepsi ile uzlaşıldığı takdir de koalisyon kurulabilir.

Dernekler Birliği Dönem Başkanı ve Samsunlular Dernek Başkanı Ömer Altun:  Ilımlı, tabanların birbirine zıt olmadığı bir koalisyon kurulabilir. Bu yüzden AK Parti-MHP tabanı birbirine yakın ve kurulabilir. Koalisyonlar uzun süreli olmayabilir, erken seçim de bundan sonraki süreçte gerçekleşebilir.

Haber: Burcu Çelik

Beykoz koalisyon için ne diyor?
Bizi Takip Edin