Beykoz Kundura en iyileri seyirciyle buluşturuyor!

Beykoz Kundura, yılın en iyi yerli yapımlarından özel bir seçkiyi buluşturacak Misafir Oyun programı ile 2022’ye veda ediyor.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Kundura’nın performans sanatlarına yenilikçi ve disiplinlerarası bir alan yaratan sahnesi Kundura Sahne, 2017’den beri REVERT, Remote İstanbul gibi özgün yapımlar üretirken, bu yıl başlayan Misafir Oyun programı ile de yerli ve yabancı tiyatroları sahnesinde ağırlıyor.

Beykoz Kundura

Geçen ay, Latin Amerika ve Şili tiyatrosunun yükselen isimlerinden Manuela Infante’nin Taşa Nasıl Dönülür? adlı oyunuyla ilk uluslararası evsahipliğini yapan Kundura Sahne, Aralık’ta da, yerli sahnelerin bu yıl ödüllerle ve övgülerle karşılanmış oyunlarını seyircisiyle buluşturuyor.

Prömiyerini 2022’de yapmış oyunlar arasından seçilerek davet edilen 4 oyun, Aralık ayı boyunca Pazar günleri saat 17:00’de, etkileyici restorasyonuyla büyüleyen Kundura Sahne’de olacak.

Beykoz Kundura Misafir Oynu

FİZİKSEL VE DİSİPLİNLERARASI OLANAKLARIN PEŞİNDE

2016’da ödüllerle karşılanan “Şatonun Altında” ile tanıdığımız Fiziksel Tiyatro Araştırmaları’nın yeni oyunu “Kalabalık Duası”, özgün bir metni sahneye taşırken, anlatının fiziksel ve disiplinlerarası olanaklarının peşine düşüyor. Fonunda İstanbul olan ve güncel ile gelenekseli, akılcıl ile mistik olanı, delilik ile bilgeliği buluşturan oyun; Tolga İskit’in başarılı tek kişilik performansıyla anlatıcı oyuncuyu, teatral hakikati ve oyunsu enerjiyi araştırıyor.

Volkan Çıkıntoğlu’nun yazdığı, Güray Dinçol’un yönettiği tek perdelik oyun, Savaş Dinçel Ödülleri’nde En İyi Oyun seçilmiş, Direklerarası Tiyatro Ödülleri’nde de En İyi Oyun Yazarı ve En İyi Deneysel Tiyatro ödüllerini almıştı.

Kundura Sinema

“MEMLEKET İNSANLARI”NDAN GELEN SESLER

“Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin” (2016) ve “Kader Can” (2018) oyunlarıyla tanıdığımız Bam İstanbul’un oyunu “Istırap Korosu”, çok sesli bir ‘apartman hikâyesi’ anlatıyor.

Kendi halinde “huzurlu” bir aile apartmanından, başka bir deyişle “memleket insanları”ndan gelen bu sesler apartmanın katlarından yayılırken, Seda Türkmen ve Deniz Karaoğlu’nun bir an bile durmayan dinamik performanslarıyla her daire ayrı bir karaktere dönüşüyor.

Murat Mahmutyazıcıoğlu’nun yazıp yönettiği oyun, Yeni Tiyatro Dergisi tarafından iki oyuncusuna birden Yılın Performansı Ödülü’nü getirmişti.

KUKLA TANRIÇALAR ALTIN ELMA’NIN PEŞİNDE

Hilal Polat’ın yazdığı, yönettiği, kukla tasarımı ve uygulamasını üstlendiği Olası “İşler” oyunu “Altın Elma” ise, tanrıçalar Afrodit, Athena ve Hera’nın ‘en güzel’e verilecek altın elmayı kapma mücadelelerini, beden kuklalarının hikâyeleri ve şarkılar eşliğinde anlatıyor.

O elmayı kazananın bile sahip olamayacağı kadar eğlenceli bir dünyayı keşfe davet eden oyun, yerli sahnelerin son dönemdeki en özgün kukla performanslarından birini sunuyor.

‘HARİKA ŞEYLER’İN LİSTESİNİ TUTMAK

2000’lerin sonunda başlayan ve kesintisiz süren yolculuklarında “Önce Bir Boşluk Oldu Kalp Gidince, Ama Şimdi İyi (2011), “Baba ve Piç” (2016) “Mutluluk” (2017) gibi unutulmaz yapımlara imza atmış Talimhane Tiyatrosu’nun son oyunu “Harika Şeyler Listesi”, hasta annesi iyileşsin diye ‘harika şeyler’in listesini tutan bir çocuğun hikâyesini sahneye taşıyor.

Duncan Macmillan ve Jonny Donahoe’nin oyunlarından Lerzan Pamir’in yönettiği oyun, özellikle Bora Akkaş’ın tek kişilik benzersiz performansıyla yılın çok konuşulan yapımlarındandı.

4, 11, 18 ve 25 Aralık Pazar günleri saat 17:00’de izleyebileceğiniz Misafir Oyun programı için üniversite öğrencilerine 50 TL, Tam 120 TL’den satışa sunulan sınırlı sayıdaki biletleri beykozkundura.com adresinden alabilir, iki ve daha fazla alımlarda %20 indirim fırsatından da yararlanabilirsiniz.

Kundura’nın Hafızası: Bir Fabrikaya Sığan Dünya

BEYKOZ KUNDURA’YI YAŞAYIN

Etkinlik günleri biletinizi ibraz ederek gösterimden 2 saat önce  Beykoz Kundura ’ya giriş yapabilir; dilerseniz yeme-içme alanlarında zaman geçirebilir, dilerseniz de Kundura’nın Hafızası: Bir Fabrikaya Sığan Dünya sergisini ücretsiz gezebilirsiniz.

Osmanlı İmparatorluğu ve Cumhuriyet’i kapsayan zengin bir geçmişe sahip Sümerbank Deri ve Kundura Fabrikası’nın üretim tarihine başka bir perspektiften bakmaya davet eden sergi; fabrikadan kalan makineler, belgeler, eski çalışanlar ve ailelerinin bağışladığı nesneleri ve 2015’ten beri sürdürülen sözlü tarih görüşmelerini bir araya getirerek, büyüleyici yapıların hafızasını canlı tutuyor.

OYUN GÜNLERİ ÜCRETSİZ SERVİSLER

Beykoz Kundura ’ya Yeniköy’den 20 dakikada bir kalkan motorlar ve şehir hatları vapur/feribotları ile denizden ulaşım sağlayabilir, etkinlik bitiminde de Beykoz Kundura’dan Taksim’e ve Üsküdar istikametinden Kadıköy’e hareket edecek servisleri ücretsiz kullanabilirsiniz.

Deniz taksiyi tercih edecek izleyiciler Beykoz Kundura’nın özel iskelesine varabilir, karadan özel aracıyla gelecek izleyiciler de otopark hizmetinden ücretsiz yararlanabilirler.

Ayrıntılı bilgi ve biletler için: beykozkundura.com

.

.

Beykoz Kundura en iyileri seyirciyle buluşturuyor!
Bizi Takip Edin