Beykoz Kundura kapılarını çocuklara açtı

İstanbul’un en önemli endüstri mirası yapılarından Beykoz Kundura’nın geçmişine bugünden bakan Kundura Hafıza Derneği’nin düzenlediği çocuk atölyeleri Beykoz Kundura’da başladı.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul’un en önemli endüstri mirası yapılarından Beykoz Kundura’nın geçmişine bugünden bakan Kundura Hafıza Derneği’nin düzenlediği çocuk atölyeleri Beykoz Kundura’da düzenlendi.

Kundura’nın Hafızası’na çocukların gözünden bakmak, onların deneyimini zenginleştirmek ve eğlenirken öğrenmelerini sağlamak için “Kundura Dedektifleri İz Peşinde” ve “Kundura Fabrikası’nda Bir Gün” atölyeleri düzenlendi.

Ağustos ayı boyunca Cumartesi ve Pazar günleri 8-10 ve 10-12 yaş aralığına yönelik yapılan atölyeler, disiplinlerarası ve nesne odaklı oyunlaştırma yöntemleriyle çocuk ziyaretçilerinin deneyimini zenginleştirmeyi ve eğlenirken öğrenmelerini amaçladı.

KÜÇÜK DEDEKTİFLER HAFIZA’NIN PEŞİNDE

Kundura Dedektifleri İz Peşinde atölyesinde çocukları eğlenceli deneyler, dijital oyunlar ve videolar; Kundura Fabrikası’nda Bir Gün adlı atölyede ise üç boyutlu modelleme tekniği dioramalarla çocuklar kendi binalarını ve makinelerini yarattı.

Tüm malzemelerin Beykoz Kundura tarafından sağlanan atölyede ayrıca, atık malzemeler de kullanılacak ve geri dönüşümün önemi vurgulandı.

Atölyenin sonunda ayrıca, Kundura Hafıza Derneği’nin hazırladığı ve çocukların deneylerine evlerinde de devam etmelerine yardımcı olacak “Kundura’dan Evime Atölye Kiti” de ücretsiz sunuldu.

Çocuk kitabı yazarı ve eğitmen İdil Bilgin’in tasarladığı ve 4D öğrenme (Duygu Odaklı-Deneyimsel-Duyusal-Disiplinlerarası) modeli olarak da bilinen Duygu Odaklı Kültürel Mirası Koruma Eğitimi metodolojisi üzerinden hazırlanan atölyelerin uygulayıcılığını psikolog, sosyolog ve eğitmen Hatice Gamze Çevik yürüttü.

 

Beykoz Kundura kapılarını çocuklara açtı
Bizi Takip Edin