Beykoz Kundura’da sinema keyfi başlıyor!

Boğaz’ın kıyısında ve yıldızların altında benzersiz bir izleme deneyimine davet eden Bir Yaz Gecesi Festivali, Cuma akşamı Beykoz Kundura’da başlıyor.

Beykoz Kundura'da sinema keyfi başlıyor!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

4-20 Ağustos tarihlerinde Beykoz Kundura ’da gerçekleşecek Bir Yaz Gecesi Festivali, İstanbulluları açık havada ve Boğaz’ın kıyısında serin yaz akşamlarına davet ediyor.

Festivalin Restore Klasikler programında 1960’lar ve 1970’lerden klasik filmler gösterilirken, Canlı Müzik Eşliğinde Sessiz Film programı bu yıl da usta müzisyenleri perdenin önünde ağırlayacak.

NİNO ROTA MÜZİKLİ FİLMLER

Film ve müziğin birlikteliğinden ilhâmla yaratılan Restore Klasikler programı, 1979 yılında kaybettiğimiz Oscar ve Grammy ödüllü İtalyan besteci Nino Rota’ya odaklanıyor ve onun müziklerini yaptığı 5 klasik filmi bir araya getiriyor.

Federico Fellini ile Marcello Mastroianni ortaklığının en önemlilerinden “Tatlı Hayat” (La Dolce Vita, 1960) ve “8½”un (1963) da yer aldığı programda, René Clément imzalı Alain Delon gerilimi “Kızgın Güneş” (Plein Soleil, 1960) ve Francis Ford Coppola’nın “Baba” (The Godfather) üçlemesinin ilk iki filmi, restore edilmiş kopyalarıyla yeniden seyirciyle buluşacak.

SESSİZ SİNEMANIN SİRK FİLMLERİ

Elif Rongen-Kaynakçı’nın küratörlüğünde hazırlanan Canlı Müzik Eşliğinde Sessiz Film programı ise bu yıl, sessiz sinema döneminden sirk temalı filmlere odaklanıyor.

Festivalin ikinci haftasında gösterilecek programın ilk konuğu, Alman sessiz film virtüözü ve davul sanatçısı Frank Bockius olacak. Bu hafta Beykoz Kundura’da  sessiz film müziği üzerine bir atölye de düzenleyecek Bockius, 11 Ağustos Cuma akşamı gerçekleşecek performansını, atölye katılımcısı müzisyenlerle birlikte yapacak.

Gecede, 100 yıl öncesinin sirk dünyasında eğlenceli bir yolculuğa çıkaracak “Sirk Kısaları Seçkisi” ve sessiz sinema yıldızı Valdemar Psilander’in başrolünde olduğu 1912 yapımı “Sirkte Yangın” (The Great Circus Catastrophe – Fire) adlı romantik komedi gösterilecek.

KORHAN FUTACI, ISLANDMAN VE OKAY TEMİZ

Festivalin sessiz film programında ayrıca; 12 Ağustos Cumartesi akşamı Korhan Futacı, Lon Chaney ve Joan Crawford’un oynadığı 1927 tarihli kült korku filmi “Bilinmeyen” (The Unknown) için sahne alırken; 13 Ağustos Pazar akşamı ise elektro-akustik üçlüsü Islandman, caz efsanesi davulcu Okay Temiz’in de konuk olacağı sahnelerinde “Sirkin Kralı” (King of the Circus, 1924) adlı Max Linder komedisine eşlik edecekler.

FESTİVAL TEKNESİ KALKIYOR

Gösterimlerin Beykoz Kundura’da gerçekleşeceği festivale özel aracıyla gelecek misafirler için otopark hizmeti ücretsiz sağlanacak. Gösterim günleri ayrıca, Beşiktaş- Beykoz Kundura arasında ulaşımı sağlayacak Festival Teknesi, bu yıl da rezervasyon sistemiyle ve ücretsiz olacak.

BİLETLER SINIRLI SAYIDA

Festivalin sınırlı sayıda biletleri, beykozkundura.com? adresinden satın alınabilir. #KunduraGenç ile gençlere özel, tüm biletler 150 TL’den satışa sunulurken; Tam bilet ücreti, Restore Klasikler programı için 350 TL, canlı müzik eşliğinde sessiz film gösterimleri için de 450 TL olacak. Tam bilet uygulamasında ayrıca, dört ve daha fazla bilet alımlarında %20 indirim fırsatı da sunuluyor.

GÖSTERİM ÖNCESİ BEYKOZ KUNDURA’YI YAŞAYIN

Gösterimlerin 21:00’de başlayacağı, kapı açılışının ise Cuma günleri 19:00’da, Cumartesi ve Pazar günleri 18:00’de olacağı festivalde, gösterim öncesi DJ performanslarını yakalayabilir, festivale özel hazırlanan lezzetleri tadabilir, dilerseniz de gezebilirsiniz.

”KUNDURA’NIN HAFIZA: BİR FABRİKAYA SIĞAN DÜNYA” SERGİSİ ÜCRETSİZ

Kundura Sinema ile Kundura Sahne’nin birlikteliğinde ve Beykoz Kundura’nın Kültür ve Sanat Direktörü S. Buse Yıldırım’ın küratörlüğünde yedi yıldır düzenlenen Bir Yaz Gecesi Festivali, 4-20 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek.

Ayrıntılı bilgi için: beykozkundura.com

Beykoz Kundura’da sinema keyfi başlıyor!
Bizi Takip Edin