Beykoz Kundura’da ücretsiz film günleri başlıyor!

Estetik ve biçimsel yaklaşımlar konusunda oldukça zengin olan Portekiz sinemasından 6 belgesel filmi bir araya getirecek seçki, 6-20 Kasım tarihleri arasında Pazar günleri Beykoz Kundura Sinema’da ücretsiz izlenebilecek.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kundura Sinema’nın belgesel sinemanın yenilikçi ve yaratıcı örneklerini özel kürasyonlarla seyirciye ulaştıran programı Belgesel Film Kuşağı, Portekiz sinemasından yakın dönem belgesellerin gösterileceği Doclisboa Seçkisi: Dünde ve Bugünde ile devam ediyor.

beykoz

Estetik ve biçimsel yaklaşımlar konusunda oldukça zengin Portekiz sinemasından 6 belgesel filmi bir araya getiren seçki, 6-20 Kasım tarihleri arasında Pazar günleri Kundura Sinema ’da ücretsiz izlenebilecek.

Beykoz Kundura'da ücretsiz film

GERÇEKLİK VE TEMSİL ARASINDAKİ SINIRDA

2002’den beri Portekiz’in başkenti Lizbon’da düzenlenen ve belgesel sinemanın kalelerinden sayılan Doclisboa Film Festivali’nin program direktörü Joana de Sousa’nın küratörlüğünde hazırlanan seçki; Portekiz’in sömürge geçmişini, diktatörlük dönemindeki siyasi mücadeleleri ve Portekiz’in kadim inançlarını bağlamsallaştıran ve bunları bir arada anlamaya çalışan filmlerden oluşuyor. Gerçeklik ve temsil arasındaki sınırda duran, kendi anlam biçimlerini inşâ eden bu filmler, sinemanın farklı araçlarını kullanarak, aile ilişkilerinin ve bağının gücünü de araştırıyor.

Doclisboa Seçkisi: Dünde ve Bugünde adlı seçkide; Nathalie Mansoux ve Miguel Moraes Cabral’in “Il sogno mio d’amore / Hayâlim, aşk hakkında” (2018), Tiago Siopa’nın “Fantasmas: Caminho Longo para Casa / Hayaletler: Eve Giden Uzun Yol” (2019), Francisca Alarcão’nun “Para outra maré / Başka Bir Gelgit” (2020), José Oliveira ile Marta Ramos’un “Guerra / Savaş” (2020), Emily Wardill’in “Night for Day / Gündüz Gece” (2020) ve Mário Veloso’nun “Fora da Bouça / Bizim Çorak Ülkemiz” (2021) adlı filmler gösterilecek.

6, 13 ve 20 Kasım Pazar günleri saat 15:00’te başlayacak gösterimler için davetiyenizi randevu sistemiyle beykozkundura.com adresinden ücretsiz alabilirsiniz.

Kundura’nın Hafızası: Bir Fabrikaya Sığan Dünya

ETKİNLİK GÜNÜ BEYKOZ KUNDURA’YI YAŞAYIN

Etkinlik günleri, biletinizi göstererek gösterimden 2 saat önce  Beykoz Kundura ’ya giriş yapabilir; dilerseniz yeme-içme alanlarında zaman geçirebilir, dilerseniz de “Kundura’nın Hafızası: Bir Fabrikaya Sığan Dünya” sergisini ücretsiz gezebilirsiniz.

Osmanlı İmparatorluğu ve Cumhuriyet’i kapsayan zengin bir geçmişe sahip Sümerbank Deri ve Kundura Fabrikası’nın üretim tarihine başka bir perspektiften bakmaya davet eden sergi; fabrikadan kalan makineler, belgeler ve eski çalışanların ve ailelerinin bağışladığı nesnelerin yanı sıra, 2015’ten beri sürdürülen sözlü tarih görüşmelerini bir araya getirerek, büyüleyici yapıların hafızasını canlı tutuyor.

Beykoz Kundura ’ya özel aracıyla gelecek misafirler için otopark hizmeti ücretsiz sağlanırken, etkinlik bitiminde Beykoz Kundura’dan Taksim’e ve Üsküdar istikametinden Kadıköy’e hareket edecek servislerden de ücretsiz yararlanabilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi için: beykozkundura.com

Beykoz Kundura’da ücretsiz film günleri başlıyor!
Bizi Takip Edin