Beykoz Kundura’da ücretsiz film keyfi!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’nin en önemli endüstriyel kültür miraslarından Beykoz Kundura, 27 Ekim UNESCO Dünya Görsel ve İşitsel Kültürel Miras Günü’nü sessiz film seçkisi Sinema’nın Edepsiz Kadınları ile kutluyor.  

Sinema tarihinden ilk kadın komedyenlerin şaşırtıcı ve çığır açan performanslarını hatırlamaya davet eden Sinema’nın İlk Edepsiz Kadınları adlı sessiz film seçkisi, canlı müzik eşliğinde 30 Ekim Pazar günü Kundura Sinema’da ücretsiz gösterilecek.

beykoz

İLK KADIN KOMEDYENLERİ HATIRLAMAK

Piyanoda Gonca Feride Varol ve kemanda Seçil Başabak Kalyoncu’nun canlı performansları eşliğinde izlenebilecek seçki, kolektif hafızamıza dönüşen bu filmleri hep birlikte hatırlamaya ve Laura Bayley, Bertha Regustus, Red Wing, Sarah Duhamel gibi dönemin meşhur olan ama bugün unutulmuş kadın oyuncularına selam göndermeye çağırıyor.

1903-1914 yılları arasında çekilmiş 8 sessiz filmin yer aldığı seçkide, “Mary Jane’s Mishap; Or Don’t Fool With The Paraffin” (1903), “Laughing Gas” (1907), “Madame Fait Du Sport / Madame Is Athletic” (1908), “The Red Girl And The Child” (1910), “Le Bateau De Léontine / Betty’s Boat” (1911), “Rosalie A La Maladie Du Sommeil” (1911), “Lea Bambola” (1913) ve “Daisy Doodad's Dial” (1914) adlı filmler gösterilecek.

TRUMP’TAN FEMİNİSTLERE SLOGAN

Adını, ABD eski başkanı Donald Trump’ın 2016’daki Başkanlık Tartışması’nda rakibi Hillary Clinton’a yönelik hakaret olarak sarf ettiği ve bir anda küresel bir feminist hareketin sloganına dönüşmüş “Nasty Woman” (Edepsiz Kadın) sözünden alan Sinema’nın İlk Edepsiz Kadınları seçkisinin küratörlüğünü, EYE Filmmuseum’un Sessiz Sinema küratörü Elif Rongen-Kaynakçı, film akademisyeni ve yazar Laura Horak ile film ve medya yazarı Maggie Hennefeld birlikte üstlendi.

30 Ekim Pazar günü saat 15:00’te Kundura Sinema’da gösterilecek Sinema’nın İlk Edepsiz Kadınları adlı seçkiyi izlemek için davetiyenizi randevu sistemiyle beykozkundura.com adresinden ücretsiz alabilirsiniz.

42 YILDIR KUTLANIYOR

İnsanların yaşamları ve kültürleri hakkında kolektif bir hafıza yaratan ve farklı ulusları ortak paydalarda buluşturarak kültürel mirasa katkıda bulunan görsel ve işitsel her türlü belgenin korunması, kaybolmaya yüz tutan arşivlerin tekrar keşfedilmesine dair kamusal farkındalığın yaratılmasını hedefleyen 27 Ekim UNESCO Dünya Görsel ve İşitsel Kültürel Miras Günü, UNESCO tarafından 1980 yılında kabul edildi.

Türkiye’nin önemli endüstri mirası yapılarından olan Beykoz Kundura da bu günü, film arşivlerince keşfedilmiş ve restore edilmiş filmlerin özel gösterimleri ile kutluyor. İlk kez 2018 yılında, Jules Dassin’in 1948 yapımı “The Naked City / New York Esrarı” adlı filminin gösterimi ile başlayan 27 Ekim özel gösterimleri, “Sessiz Sinemanın Kadın Öncüleri” ve “Sinemanın İlk Edepsiz Kadınları” adlı seçkileriyle devam etmiş; geçen yıl da, ARTE işbirliği ile “The Méliès Mystery / Méliès’in Gizemi” (2021) adlı belgeselin gösterimi gerçekleşmişti.

GÖSTERİM ÖNCESİ BEYKOZ KUNDURA’YI YAŞAYIN

Etkinlik günleri biletinizi göstererek gösterimden 2 saat önce  Beykoz Kundura ’ya giriş yapabilir; dilerseniz yeme-içme alanlarında zaman geçirebilir, dilerseniz de “Kundura’nın Hafızası: Bir Fabrikaya Sığan Dünya” sergisini ücretsiz gezebilirsiniz. Beykoz Kundura ’ya özel aracıyla gelecek misafirler için otopark hizmeti ücretsiz sağlanırken, etkinlik bitiminde Beykoz Kundura’dan Taksim’e ve Üsküdar istikametinden Kadıköy’e hareket edecek servisler de ücretsiz sunulmaktadır.

Beykoz Kundura’da ücretsiz film keyfi!
Bizi Takip Edin