Beykoz Kurbankent denetlemeden geçti

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Kurbankent’de veteriner hekimler ve zabıtalarla çadırları dolaşarak denetleme yaptı.

Beykoz Belediyesi, yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla hazırlıklarını hızla tamamlamaya çalışırken Anadolu Yakası&#821

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Kurbankent’de veteriner hekimler ve zabıtalarla çadırları dolaşarak denetleme yaptı.

Beykoz Belediyesi, yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla hazırlıklarını hızla tamamlamaya çalışırken Anadolu Yakası’nın en modern kurban satış ve kesim alanını oluşturdu. Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ise, veteriner hekimler ve zabıtalarla çadırları dolaşarak denetleme yaptı.

Beykoz Belediyesi, vatandaşların Kurban Bayramını sorunsuz bir şekilde geçirmesi için çalışmalara aralıksız devam ediyor. Bunun için ilk olarak çalışma komisyonu oluşturdu ve Beykoz’a ‘Kurbankent’ kurdu. 200 parselden oluşan alan toplam 5000, 5.500 hayvan kapasiteli. 

Beykoz Çavuşbaşı hizmet binasının yanında kurulan kurban satış ve kesim alanını, kurbanlıkların bulundukları çadırdan kesim alanına, temizlikten eğitimli personeline, makine ve ekipmanlardan sosyal donatılarına kadar AB standartlarında olmasına dikkat edirken sürekli de denetim yapılıyor. 

Denetimde bilgi veren Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Kurban Bayramı hazırlıklarının sorunsuz şekilde devam ettiğini, vatandaşların bayramı rahat ve huzurlu geçirebilmesi için tüm detayları düşündüklerini belirterek, AB standartlarında ‘Kurbankent’ kurduklarını belirterek şunları söyledi: “ Formun Altı10 Ekim’de getirilmeye başlayan hayvanların mutlaka menşei şahadetnameleri kontrol ediliyor. Kurbanlık havyan satıcılarının rahatlıkla barınabileceği mekânlar, banyo ve wc ler kuruldu. Vatandaşlar için ücretsiz otopark, mescid ve kafeterya kuruldu. Tamamı stabilize ile kaplanan alanda sosyal donatılar beton zeminle kaplandı. Kesim yerleri kapalı alanlarda, kolay yıkanabilir ve dezenfekte edilebilir yapıda oluşturuldu. Gerekli ışıklandırma ve havalandırma tertibatları oluşturuldu. Kesim sonrası oluşan atık ve artıkları hijyenik şartlara uygun olarak çevre ve toplum sağlığına zarar vermeyecek şekilde depolanması, izolesi, itlaf ve tahliyesini sağlayıcı tedbirleri aldık.

Kurbankent’te ayrıca ‘Yakalama Timi’ de kurularak hazır bulunduruldu. Kurban bayramı sonuna kadar yakalama ekibi, kaçan kurbanlıkları, sakinleştirici ilacın bulunduğu üfleme borularıyla işbaşında olacak.

Beykoz Kurbankent denetlemeden geçti
Bizi Takip Edin