Beykoz meclisi Cumhur İttifakı’ndan Filistin’e destek

Beykoz Belediye Meclisi Mayıs ayı olağan toplantısının birinci oturumunda parti grupları Filistin’e destek amaçlı bildiri okudu. Cumhur İttifakı üyeleri ise ayrıca Mayıs ayı huzur haklarını işgal altındaki Filistin halkı
  • 17.05.2021 00:00:00

Beykoz Belediye Meclisi Mayıs ayı olağan toplantısının birinci oturumunda parti grupları Filistin’e destek amaçlı bildiri okudu. Cumhur İttifakı üyeleri ise ayrıca Mayıs ayı huzur haklarını işgal altındaki Filistin halkına bağışladı.

galeri isbeykoz meclisi cumhur ittifaki ndan filistin e des 8019

Beykoz Belediye Meclisi 2021 Mayıs ayı olağan toplantısının birinci oturumu Meclis Başkanvekili Gaye Zayıf başkanlığında yapıldı. Açılış ve yoklamanın ardından bir önceki birleşime dair tutanak özetleri oylanıp kabul edildi.

Gündeme geçilmeden önce Başkanvekili Gaye Zayıf herkesin geçmiş bayramını kutladı ve buruk bir bayram geçirildiğini söyleyerek, “Bu bayram yüreğimiz yaralıydı. Filistinli kardeşlerimizin gözyaşları bizim de içimize aktı. Rabbim inşallah onları katil İsraillin elinden kurtarır.” dedi.

Gaye Zayıf’ın konuşmasının ardından gündem maddelerine geçilmeden önce meclis üyelerine gündem dışı söz verildi.

galeri isbeykoz meclisi cumhur ittifaki ndan filistin e des 6888

İlk söz alan CHP Meclis Üyesi Temel Karadeniz, geçmiş bayramı kutlayarak, Filistin’de yaşanan, İsraillin yaptığı cani saldırıları CHP ve Millet İttifakı adına kınayarak, Millet İttifakı olarak İsraillin saldırılarını karşı Filistin halkının özgürlüğünü savunacaklarını beyan etti.

CHP Meclis Üyesi Cemal Sataloğlu ise söz olarak, Buz Beykoz Spor Kulübü harcamaları hakkındaki soru önergesini sunarak başkanlık makamından yazılı bilgi talep etti.

CHP Meclis Üyesi Gülsüm Yılmaz ise 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramını kutlayarak Mustafa Kemal Atatürk’ü andı. 10-16 Engelliler Haftasını da kutlayarak yaşamın tüm alanında engelsiz bir hayat temenni etti.

CHP Meclis Üyesi Recep Süha Pekkip ise, “Nisan ayının başında Göllü Köyü’nde Beykoz Belediyesi Zabıtalarınca köylerde ahırcılık yapan kişilere kapılarındaki gübrelerin kaldırılması istendi ve aksi takdirde ceza kesileceğini söylendi.” şeklinde konuştu.

ENGELSİZLERE YÖNELİK ÇALIŞMALAR 

AK Parti Meclis Üyesi Manolya Demirören Tekin, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası olarak Beykoz Belediyesi olarak neler yapıldığını anlattı.

Manolya Demirören Tekin, “İlk başlarda engelsiz folklor grubu oluşturmuştuk ama pandemi nedeniyle bu çalışmalar yarım kaldı. Hobi bahçemizin altında engelsiz okulumuz ise pandeminin ilk dönemlerinde hayata geçti, Beykoz AKDEM olarak buranın çalışmaları devam ediyor. 1-2 ay içerisinde hizmete başlamış olacak. Burada engellilerimiz müzik, sanat, seramik gibi birçok farklı aktivitelere katılacaklar. Engelli annelerine farklı kurslar vereceğiz. At ile tedavi eğitimizde ise ata binmeye müsait raporu getiren bütün engellilerimize bu eğitimimizi sunuyoruz. Evde engelli olan kardeşlerimize fizik tedavi uzmanı gönderiyoruz. Yine engellilere yönelik, kişisel bakım hizmetlerini evlerinde gerçekleştiriyoruz.” dedi.

TEKİN: İLAÇLAMADA EN BÜYÜK SORUMLULUK İBB’NİN

Pekkip’in konuşmasına karşılık Manolya Demirören Tekin şöyle yanıt verdi; “Biz karasinek, larva gibi birçok çalışma yapıyoruz. Bunlardan biri de gübrelerin sebep olduğu sinekler. Bu konuda gübrelerin düzgün bir şekilde yayılması gerektiğini söyleyerek uyarılarda bulunuyoruz, ceza kesmiyoruz. İlaçlamada en büyük sorumluluk İBB’nindir. Gerekli çalışmaları onlarda gerçekleşirlerse bizlere de destek olmuş olurlar.”

Bu konuşmaların ardından Mecliste,  Gülay Demirel ve Manolya Demirören Tekin arasında sesler yükseldi.

İBB’nin sorumluluğuna ilişkin Gülay Demirel, Manolya Demirören Tekin’in bu konuşmasına, “153ü arayan vatandaşlar ilaçlama konusunda şikâyette bunulduğu takdirde İBB bölgeye giderek gerekli müdahaleler yapılıyor.” şeklinde karşılık verdi. 

BEYKOZLU HAYVANSEVERLERE MÜJDE

Manolya Demirören Tekin, sokak hayvanları ile ilgili çalışmalarda da İBB’nin eksik kaldığını belirterek, ”Ne yazık ki süreç konuşulduğu gibi ilerlemiyor. Sokak hayvanları ve ilaçlama konusunda en büyük sorumluluk İBB’nindir. Bizimde bir hafta içerisinde Hayvan Rehabilitasyon Merkezimiz hayata geçmiş olacak. Bütün sokak hayvanlarının tedaviler yapılacak. Buradan Beykozlu vatandaşlara özellikle hayvan severlere duyuruyorum.” dedi.

galeri isbeykoz meclisi cumhur ittifaki ndan filistin e des 9261

DEMİREL: “EKSİKLİK İŞİN BAŞINDAKİ ARKADAŞIMIZDADIR”

İBB’nin sorumluluklarına dair tartışma bitmezken CHP Meclis Üyesi Gülay Demirel, “Bizim sorumluluğumuz Beykoz’a yapacağımız katkılardır. Buradaki eksiklik işin başındaki arkadaşımızdadır. Sorumlu kişi bu beceriyi gösteremeyip İBB’den hizmet alamıyorsa bunun değerlendirilmesi gerek. Sorumluluğumuz polemik yaratmak değil, çözüm üretmektir eğer bunu yapamıyorsak önce kendimizi sorumlu tutalım.” diye karşılık verdi.

TEKİN: “ŞUANA KADAR CEZA YAZILMADI”

Demirel’e karşılık Manolya Demirören Tekin ise, “ İBB’den Beykoz’a yetkililer geldi. İBB Anadolu yakasına bir ilaçlama istasyonu merkez kurmak istediğini belirtti. Beykoz’da uygun bir yer bulamadılar. Ümraniye tarafına kurulacaktı orada da olmadı. En son bütün ilçelerin katıldığı bir toplantı oldu. Orada 39 ilçeden de sokak hayvanları ve ilaçlama konusunda biraz daha fazla çalışma istendi. Yani bize bir şikâyet geldiğinde biz bunu Beykoz Belediyesi olarak değerlendirip yerine gitmeyecek miyiz? Bahsi geçen yerdeki kişiler uyarılmamalı mı? Gerekli uyarıları vatandaşlara iletip takibini sağlanır. Gübre ve sinek şikâyetleri hakkında şuana kadar bir tane ceza yazılmamıştır bu gübre Biz de görevimizi yapıyoruz.” şeklinde konuştu.

CUMHUR İTTİFAKI HUZUR HAKLARINI FİLİSTİNE BAĞIŞLADI

Son olarak söz alan Ak Parti Meclis Üyesi Adem Sefer ise, Cumhur İttifakı olarak Mayıs ayında alınacak huzur haklarının Türk Kızılayı vasıtası ile Filistin’e gitmesi ortak kararı alındığını belirtti.

galeri isbeykoz meclisi cumhur ittifaki ndan filistin e des 5076

CUMHUR İTTİFAKI’NDAN FİLİSTİNE DESTEK BİLDİRİSİ

Cumhur İttifakı adına AK Parti Meclis Üyesi Fatih Çelik, İsrail’in Filistin halkına uyguladığı katliam politikasına ilişkin mazlum Filistin halkının yanında olduklarını belirterek, bildiri okudu.

İlk kıblemiz Mescid-i Aksa’yı içinde barındıran Filistin topraklarında, işgalci İsrail tarafından yıllardır büyük bir zulüm politikası yürütülmektedir. İsrail’in Kudüs’te uyguladığı şiddet ve işgal politikaları son yıllarda iyice pervasız bir hal almıştır diyen Fatih Çelik, konuşmasına şöyle devam etti; İnsanlığın en kıymetli ve en kutsal hakkı olan yaşam hakkı ayaklar altına alınmakta, yüzyıllardır Filistinlilere ait olan topraklar, mülkiyet hakkı yok sayılarak işgal edilmeye devam edilmektedir. BM Güvenlik Konseyi’nin kararlarını uygulamayan kural tanımaz İsrail, özellikle Ramazan ayı içinde ve Bayram günü zulümlerini daha da arttırmıştır. Kudüs’ün Şeyh Cerrah ve Silvan mahallelerinde yüzyıllardır mülk sahibi olan Filistinliler zorla evlerinden ve yurtlarından çıkarılmaktadır. İşgalci İsrail tarafından Mukaddes mekanımız olan Mescid-i Aksa ve çevresinde başlatılan saldırı ve provokasyonlar sonucu büyük bir kaos ortaya çıkmış ve mazlum Filistin halkı yüzlerce şehit ve yaralı vermiştir.”

BEYKOZ BELEDİYE MECLİSİ FİLİSTİN HALKININ YANINDA

AK Parti Meclis Üyesi Fatih Çelik, Beykoz Belediye Meclisi Cumhur İttifakı olarak, BM’nin kararlarına rağmen, işgal politikasını sürdüren ve bunu yaparken de insani bütün hak ve kutsalları yok sayan İsrail’i en sert şekilde kınadıklarını belirtti.

Fatih Çelik konuşmasına şöyle devam etti; 

“Bu meclisten tüm dünyaya bir kez daha sesleniyoruz… Ecdadımız tarafından 400 yıl uhuvvet ve suhuletle yönetilmiş olan Filistin topraklarında huzurun yeniden tesis edilmesinin, dünya barışına açılan kapının en önemli anahtarı olduğuna inanıyoruz. Ulusal ve uluslararası tüm kurum, kuruluş ve devletleri, mazlum Filistin Halkı’nın haklı davasının yanında olmaya davet ediyoruz.

İsrail tarafından ortaya konulan, Kudüs’ün İslami kimliğinin yok edilmesi çabasının boş bir rüyadan ibaret olduğunu tüm dünyaya bir kez haykırıyoruz.

Beykoz Belediye Meclisi Cumhur İttifakı olarak, İsrail’in mütecaviz eylemlerinin ve mazlum Filistin Halkı’na yaptığı zulmün her zaman karşısında durduğumuzu; Filistin davasının ve kardeş Filistin Halkı’nın özgürlük, adalet ve bağımsızlık mücadelesinin sonuna kadar yanında olduğumuzu en kuvvetli şekilde beyan ediyoruz.”

Yapılan konuşmaların ardından gündem teklifleri oy birliği ile kabul edildi. Mayıs ayı ikinci oturumu 21 Mayıs 2021 saat 10.00’da gerçekleştirilecek.

İlgili Haberler