Beykoz Meclisi onayladı! 2021 yatırım yılı olacak

Beykoz Belediye Meclisi 2021 yılı bütçesi mecliste onaylandı. CHP ret oyu verirken bütçe oy çokluğu ile meclisten geçti. Beykoz bütçesi 698 milyon 500 bin TL olarak kesinleşti.

Beykoz Meclisi onayladı! 2021 yatırım yılı olacak
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Belediye Meclisi 2021 yılı bütçesi mecliste onaylandı. CHP ret oyu verirken bütçe oy çokluğu ile meclisten geçti. Beykoz bütçesi 698 milyon 500 bin TL olarak kesinleşti.

Beykoz Belediyesi Meclisi Ekim ayı olağan toplantılarının son oturumunu gerçekleştirdi. Meclis Başkanvekili Gaye Zayıf’ın yönettiği toplantıda açılış ve yoklamanın ardından bir önceki toplantı tutanağı oy birliğiyle oylandı. Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın’ın da katıldığı meclis oturumunda 2021 Yılı Bütçesi ve 2021 Mali Yılı Performans Programını görüşülerek AK Parti ve MHP’nin oylarıyla kabul edildi.

Genel kurulda ilk olarak 2021 Yılı İdare Performans Programı Hakkında meclis üyelerine söz verildi. CHP Meclis Üyesi Recayi Çelik spor kulüplerine maddi desteğin eşit paylaşılmadığını söyleyerek sözü imar konusuna getirdi. 2’inci ve 3’üncü etap planlarına yapılan itirazların dikkate alınmadığını söyleyerek “Beykozluyu Beykoz’da tutmak için neler yapıyorsunuz?” diye sordu.

SERKAN ŞAHİN: GÜRSEL TEKİN’E NEDEN ENGEL OLMADINIZ?

AK Parti adına konuşan Meclis Üyesi Serkan Şahin, 1,5 senede yapılan çalışmalar hakkında bilgi vererek imar planları konusunda CHP’yi eleştirdi. Şahin sözlerinin devamında “CHP olarak Çavuşbaşı planlarını ne aşamada olduğunu hep merak ediyorsunuz. Ama CHP Milletvekili Gürsel Tekin’in geçtiğimiz aylarda Beykoz’da SİT alanları imara açılıyor söylemlerine neden engel olmadınız. Kendisine burada yaşayan bir halk var diye neden söylemediniz. Bu CHP’nin Beykoz için siyasi bir afetidir. Bende şimdi tekrar CHP grubuna seslenmek istiyorum. Şimdi sırf muhalefet partisi olduğunuz için istemezuk anlayışı ile şayet 2021 bütçesine destek vermekten kaçınırsanız, bu güne kadar Beykozlu hemşerilerimizin takdirini toplayan çalışmaların yanında olmadığınızı ortaya koyduğunuz gibi, 2021 bütçesinde ortaya koyulacak olan Beykozlu vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılayacak çalışmaların karşısında mı olacaksınız.” diyerek konuşmasını tamamladı.

AK Parti Meclis Üyesi Engin Yıldız’da yapılan çalışmalar hakkında meclis üyelerine bilgi verirken Belediye Başkan Yardımcısı Manolya Demirören Tekin ise Sağlık İşleri ve Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’nün çalışmalarını aktardı. Yapılan konuşmaların ardından 2021 Yılı İdare Performans Programı Hakkındaki rapor AK Parti ve MHP grubunun oylarıyla kabul edildi.

M. AKİF SOYSAL: 2021 BÜTÇESİ 698 MİLYON 500 BİN TL’DİR

Gündemin bir diğer maddesi olan 2021 Mali Yılı Gelir ve Giderini kapsayan Bütçe Tasarısı hakkındaki komisyon raporu görüşmeye açıldı. AK Parti Meclis Üyesi Mehmet Akif Soysal yapmış olduğu sunumda; “Salgının getirdiği ekonomik kısıtlara rağmen 2021 yılı bütçesinin de yine yeni hizmet projeleriyle dolu olduğunu ifade edebiliriz. 2021 yılı toplam bütçe talebi 698 milyon 500 bin TL’dir. Enflasyondan arındırılmış haliyle geçen seneye göre daha muhafazakar tutulan bütçe ile kamu kaynaklarının etkin, verimli, ihtiyatlı ve sürdürülebilir kullanımına odaklanılmış. Bu nedenle müdürlük sayısında azaltılmaya gidilmiş bir kısım birleşmeler yapılmıştır. Birleşmenin getirmiş olduğu sinerji ile kamu kaynakları Beykozlunun hizmetine daha verimli olarak sunulmuştur. Bu bütçe ile Yenimahalle’den Beykoz köylerine kentsel sağlıklaştırma projeleri Beykozlunun yaşam şartlarını iyileştirirken kentsel estetiği de sağlamayı hedeflediğini görmekteyiz. Bu bağlamda bütçeden aslan payının 135 milyon TL ile Fen İşleri müdürlüğüne ayrıldığını görmekteyiz.” ifadelerini kullandı.

CEMAL SATALOĞLU: CHP GRUBU OLARAK RET OYU VERECEĞİZ 

CHP Meclis Üyesi Cemal Sataloğlu da bütçe üzerine yaptığı konuşmasında şunları söyled; “Beykoz belediye yönetimi bu yönetim tarzı ile devam ettiğinde görülen o ki bütçe denkliğini oluşturmak için teknik tabir ile söyleyeyim finansman ekonomik sınıflandırma tabloları hazırlamaya başlayacaksınız. Yani borçlanma ile bütçe denkliğini sağlayacaksınız. Beykoz Belediyesi 2021 bütçesi 698 milyon 500 bin liradır.  Artışın nedeni 2 müdürlükten kaynaklı, Fen işleri müdürlüğü ve Park ve bahçeler müdürlüğüdür. İstanbul’un bir gerçeği olan deprem konusu çok önemlidir. Belediye yönetiminin olası bir deprem ile ilgili hazırlığı varmıdır?   Deprem konusunda bütçelediğiniz tutar nedir açıklayın?  Gerçekçi olmayan, halka hizmet götürmekten uzak, geçmiş bütçe hatalarından ders almamış, halkın sorunlarının çözümü olmaktan uzak, hayali olan bu bütçeye Cumhuriyet Halk Partisi grubu olarak ret oyu vereceğiz.” Dedi.

MURAT AYDIN: HARCANAN PARALAR İSRAF DEĞİLDİR

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın da bütçe ile ilgili genel değerlendirme gelen eleştiriler ile ilgili yaptığı konuşmasında belediye olarak amaçlarının Beykoz’un yaşam kalitesini arttırmak olduğunu belirterek, “Beykoz’un mutluluğuna katkı vermek için buradayız. Yaşam kaliteleri gelecekle ilgili umutları daha diri olsun diye buradayız. Onun için yatırımlar yapılıyor. Onun için halkımızdan vergiler topluyoruz. Onlardan aldığımız yetkiyle vergi dışı kaynakları da harekete geçirip bütçemizi gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Yollar yapacaksınız, kullanılıyor ve bozuluyor bu yüzden yeniden yapacaksınız. Para harcayacaksın. Oraya harcanan paralar israf değildir. Yolları insanlar kullanacak bu yüzden kalitesinin iyi olması lazım. Olmayan yere de yol yapmanız lazım. İnsanlarımızın sağlıklı ortamda yaşaması için de çöpleri toplayacağız. Çöpleri toplamak için para harcayacağız” dedi.

“İSPATLARSA İSTİFA EDERİM”

Sözü İBB’ye getiren Aydın, “AK Parti döneminde hiçbir belediye kamudan aldığı paylar itibarıyla farklı muameleye tabi tutulmamaktadır. Çok açık net bu böyledir. Hiçbir CHP’li belediyenin kuruş parası kesilmemiştir. Kadir Topbaş döneminde İstanbul olarak merkezi hükümetten ne alınıyor ise Ekrem İmamoğlu başkanımız zamanında da aynısı alınmaktadır. Hiçbir CHP, HDP ve diğer partili belediye aksini söyleyemez. Her şey açık ve net şeffaftır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi çıksın belgeli bir şekilde bana iktidar az para gönderdi. Eğer bunu ispatlarsa bende Belediye Başkanlığımdan istifa ederim” dedi.

İMAR İBB’DEN ÇIKAR BİZ DE UYGULARIZ

Öngörünüm haricinde kalan geri görünüm etkileme alanlarında imar yetkisinin İBB’de olduğunu söyleyen Aydın, “Ana kararlar İBB’den çıkar ve biz de uygularız” dedi.  Kentsel dönüşümde en büyük sorumluluğun İstanbul Büyükşehir Belediyesinde olduğunu söyleyen Murat Aydın, “Birlikte çalışalım, İBB gelsin hangi mahallemizde arzu ediyorlarsa bizde destek çıkalım ve burada atacakları her adımda yanlarında olalım” dedi.

BEYKOZ HALKI İMAMOĞLU’NDAN METRO BEKLİYOR 

Yapılan anketlerde Beykoz’un en önemli sorunlardan biri ulaşım konusu. Vatandaş Beykoz’da ulaşımın iyileşmesini arzu ediyor. İBB’den bu konuda bir çalışma bekliyoruz. Sayın Ekrem Başkanın Beykoz ziyaretinde bu konuyu da kendilerine aktarmıştık. Deniz İşletmeleri ve İETT olarak Beykoz’da ulaşımın iyileştirilmesi için İBB’den destek bekliyoruz. Metro projesi ile ilgili Binali Yıldırım Başkanımızdan söz almıştık diyen Aydın, “Dönemin sonunda kazmayı vuracaktı. İmamoğlu Başkanımızdan da bekliyoruz. en azından dönemin sonunda metro ile alakalı kazmayı vurmasını bekliyoruz” dedi. Halk yetkiyi AK Parti’ye değil size verdi yani CHP, İYİ Parti, HDP ve Saadet Partisi’nin oluşturduğu ittifaka verdi. Sayın İmamoğlu’da yetki ve sorumluluğu aldı. Beykoz’da yaşam kalitesini arttırmak için birlikte çalışacağız.

Konuşmasında tarım ve sportif alanlarda yapılan çalışmalara da değinen Aydın son olarak “Beykozlu hemşerilerime bizlere 2021 yılının bütçesini yapma yetkisini verdikleri için huzurlarınıza çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullanarak konuşmasını tamamladı.

2021 BÜTÇESİ OY ÇOKLUĞUYLA KABUL EDİLDİ

Yapılan konuşmaların ardından 2021 Mali Yılı Gelir ve Giderini kapsayan Bütçe Tasarısı hakkındaki komisyon raporu CHP grubunun ret oyu vermesine rağmen AK Parti ve MHP grubunun oylarıyla kabul edildi.

Powered by Froala Editor

Beykoz Meclisi onayladı! 2021 yatırım yılı olacak
Bizi Takip Edin