Beykoz meclisinde gündem yeni imar planları

Beykoz Belediye Meclisi Kasım ayı olağan toplantılarının son oturumu gerçekleştirildi.

Beykoz Belediye Meclisi Kasım ayı olağan toplantılarının son oturumu Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek başkanlığında gerçekleştirildi. Mecliste öncelikli olarak 7 K

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Belediye Meclisi Kasım ayı olağan toplantılarının son oturumu gerçekleştirildi.

Beykoz Belediye Meclisi Kasım ayı olağan toplantılarının son oturumu Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek başkanlığında gerçekleştirildi. Mecliste öncelikli olarak 7 Kasım 2018 tarihli tutanak oylanarak oy birliğiyle kabul edildi. 

Cuma günü yüzü suyu hürmetine izinli sayıldılar

Partilerinden istifa eden meclis üyeleri Muharrem Kaşıtoğlu ve Yılmaz Özdemir’in katılmadığı toplantıda Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in “Cuma gününün yüzü suyu hürmetine izinli sayılmaları” teklifi oy birliği ile kabul edildi. İstifalar hakkında da kısa bir değerlendirme yapan Başkan Çelikbilek “Grubumuza renk katan bir arkadaştı. Tercihlerine saygı duyuyorum. O kardeşlerimizin gönlünden AK Parti sevgisini sökemezsiniz.”  ifadelerini kullandı.

Açılış ve yoklamanın ardından gündem dışı söz alan CHP Meclis Üyesi Gülay Demirel, 15 Temmuz Şehitler Meydanı’nda (Beykoz Belediye Meydanı) yer alan Atatürk Büstü’nün siyaha boyanmasını gündeme getirerek Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 80’inci yıl dönümü anısına bir konuşma gerçekleştirdi. Gündem dışı söz alan bir diğer isim CHP Meclis Üyesi Hakkı Emanet ise Beykoz Devlet Hastanesi önünden kaldırılan İBB banklarının tekrar yerine koyulmasını istedi.

Suha Okan Uzun: Planlara Karlıtepe’den başlanılması manidar

Gündem dışı konuşmaların ardından raporlar bölümüne geçildi. Gümüşsuyu ve İncirköy Mahallesi’nin bir kısmına ait olan boğaz alanı dışında kalan Karlıtepe Bölgesi, Koruma Amaçlı Nazım ve Uygulama İmar Planı hakkındaki İmar Komisyonu Raporu görüşüldü. Rapor hakkında söz alan CHP Meclis Üyesi Suha Okan Uzun “Beykoz planları yaklaşık 5 senelik bir çalışma sonunda meclisin önüne gelmiştir. Planların iptal edilmesinden 1 yıl sonra plan bölgesini parçalara ayırarak çözüm üretilmeye çalışılması plan bütünlüğüne aykırıdır. Plan yapılırken bölge halkının talepleri ve ihtiyaçları dikkate alınmamıştır.  Sosyal donatı alanları fazla olması gerekirken çözüm üretenlerin adaleti davranmasını temenni etmekten başka söyleyebileceğimiz bir şey yoktur. Bölge halkının 18 imar uygulamaları sonucu mağdur olmaması adına gerekli önlemlerin alınmasını hatırlatırız. Plan çalışmalarına mütahitlerin kol gezdiği Karlıtepe’den başlanılmasını da manidar buluyoruz. “ diyerek öneriye CHP grubu olarak ret vereceklerini söyledi.

İbrahim Hocaoğlu: Vatandaş kendi 18 uygulamasını yapabilecek

AK Parti Meclis Üyesi ve İmar Komisyonu Başkanı İbrahim Hocaoğlu ise cevaben yapmış olduğu açıklamasında; “Bahsedilen Karlıtepe bölgesinin planları 2015 yılında onaylanmıştır. 1 yıl önce de mahkeme kararıyla iptal edilmiştir. Neticede bu bölge plansız kaldı. Plansız kalan bölgemizi yeni planlarını imar ve şehircilik müdürlüğü kısım kısım göndermeye başladı. Bu kısım mevcut plan bölgesisin en uç kısmı yani Gümüşsuyu, İncirköy ve daha sonra da Soğuksu planları geçecek. Daha sonra Kavacık ve Rüzgarlıbahçe, en son olarak Yenimahalle planları geçecek. Yani bir ucundan başlanıp diğer ucundan çıkılacak. Karlıtepe yeni planlarını yaparken orada yaşayan vatandaşlarımızın istisnasız herkes imar hakkını alacağı bir çalışma yapıldı. Bu planın en önemli özelliği ise hem vatandaş hem de yatırımcı kendi adası içinde muvafakatları alarak 18 uygulaması yapabilecek. Belediyeyi beklemeye gerek kalmayacak. “ ifadelerini kullandı.

Yücel Çelikbilek: Planların tamamı etkilenmesin diye bölündü

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek de planlar hakkında yapmış kısa açıklamada planların neden bölgelere ayrıldığını şu ifadelerle açıkladı; “Beykoz planlarını yaparken mahkemeye bir itiraz olduğunda planların tamamı iptal olmaması için 3 etap halinde çıkardık. Planın herhangi bir yerinde itiraz veya yanlışlık olduğunda sadece o etap dururken diğer etaplar sorun yaşamayacak. Yenimahalle’den Anadolu Kavağı’na tek bir plan yapılırsa ve bu planların her hangi bir yerinde itiraz olur mahkemeye gidilirse tamamı iptal olmasın diye bölgelere ayırdık.”

Aydın Düzgün: Yapılan çalışma heba oldu

CHP Grup Başkanı Aydın Düzgün ise söz alarak planlar hakkında “2015 yılında böyle bir plan olmaz dedik dinletemedik. Yapılan çalışma heba oldu. Ne hikmetse sonra planlar bölünüyor. Bu bölünme niye yapılıyor. Planlar Yenimahalle’den başlamıyor da Karlıtepe’den başlıyor. Önceki planlar oybirliği ile geçerken bu SİT planları neden ret verdiğimizi bi düşünün.” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Gümüşsuyu ve İncirköy Mahallesi’nin bir kısmına ait olan boğaz alanı dışında kalan Karlıtepe Bölgesi, Koruma Amaçlı Nazım ve Uygulama İmar Planı hakkındaki İmar Komisyonu Raporu oy çokluğuyla kabul edildi.

Gündemde olan diğer raporlar ise şöyle; Sokak isimlendirilmesi hakkındaki Basın ve Halkla İlişkiler Komisyonunun Raporu, Fazla Mesai ücreti (Maktu Mesai) hakkındaki Hukuk Komisyonu ile Paşamandıra Mahallesi Demirkapı Caddesi 244 parsel sayılı taşınmaz üzerinde bulunan No:5/1 D:2 adresindeki taşınmazın Beykoz Kaymakamlığı İlçe Müftülüğü tarafından cami müştemilatı olarak kullanılmak üzere 5 yıllığın bedelsiz tahsis edilmesi hakkındaki Hukuk Komisyonu Raporu oy birliği ile kabul edildi.

Beykoz meclisinde gündem yeni imar planları
Bizi Takip Edin