Beykoz Meclisi'nden ortak Kudüs tepkisi

Beykoz Meclisi'nden ortak Kudüs tepkisi

Beykoz Belediye Meclisi, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasına yönelik kararını ortak bildiriyle kınandı.

Beykoz Belediye Meclisi'nin 2017 yılı son toplantısı gerçekleştirildi. Belediye B

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Meclisi’nden ortak Kudüs tepkisi

Beykoz Belediye Meclisi, ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasına yönelik kararını ortak bildiriyle kınandı.

Beykoz Belediye Meclisi’nin 2017 yılı son toplantısı gerçekleştirildi. Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek başkanlığında gerçekleştirilen oturumun önemli gündemi Kudüs oldu. Yapılan ortak bildiri ile ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasına yönelik kararı şiddetle kınandı.

Beykoz Belediye Meclisi Aralık ayı olağan toplantılarının üçüncü oturumu açılış ve yoklama ile başladı.  Bir önceki toplantı tutanağı oy birliği ile kabul edildiği mecliste gündeme geçilmeden önce Başkan Yardımcısı Salim Öztürk, Beykoz Belediyesi’nin AK Parti ve CHP meclis üyelerinin ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma planına karşı hazırladığı ortak bildiriyi okudu.

Kudüs’ün statüsü değiştirilemez BM kararları ihlal edilemez

Bildiride, Kudüs’ün statüsünün değiştirilemeyeceği, BM kararlarının ihlal edilemeyeceği belirtildi. Kudüs’ün, üç semavi din içinde hakkaniyet temelli özgürlük ve barışı arayan Ortadoğu’nun yüreği olduğu vurgulanan bildiride; “Kudüs ilk kıblemiz, Harem-i Şerif ile birlikte üç semavi dinin kutsal mekanlarıyla tarihi, kültürel, dini kimliğini kazanmış olan ve bu niteliğiyle dünya esenliğinin göz bebeği bir şehirdir. Kudüs’ün bu özel statüsüne sahip çıkmak, korumak, tüm renkliliği ile barış içinde bir dünyayı gerçek kılmak bakımından hayati derecede önemlidir. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Kudüs merkezli olmak üzere Ortadoğu coğrafyasında bir dizi insani, ahlaki ve siyasi dram yaşanmıştır.’ ifadesine yer verildi.

Asla kabul edilemez…

Filistin sorununun gerçekte bir insanlık sorunu olduğu ve halen tüm barış çabalarıyla birlikte, bunları tahrip eden saldırgan politikalar nedeniyle insanlığın gündeminde yerini koruduğu kaydedildi. Bildiride, 1947’den bu yana tüm BM kararlarında Kudüs’ün İsrail hakimiyeti altında bulunmasının kabul edilmediği, 1967’de İsrail’in Doğu Kudüs’ü işgal etmesinden sonra ise yine BM, İsrail’i Kudüs’ün statüsünü değiştirecek girişimlerden kaçınmaya çağırdığı anımsatılarak, şunlar kaydedildi: ‘Keza İsrail’in 1980’deki ilhak kararı, BM Güvenlik Konseyince kınanmış, bu konuda İsrail hükümetinin almış olduğu tüm kararların hükümsüzlüğü kayıt altına alınmıştır. Bu kararda ayrıca İsrail’deki diplomatik misyonların Kudüs’te bulunamayacağı da ifade edilmiştir. İsrail’in bu türden politikalarını özetleyen, Kudüs’ü başkent yapma girişimlerine bugüne kadar mesafeli duran ABD’nin bu defa destek verme olarak anlaşılabilecek bir yola girmesi asla kabul edilemez.

ABD’nin bugünkü tavrı…

Filistin sorununu çözme, bölgeye barış ve istikrar getirme temelinde uzun yıllardan bu yana arabulucu olarak davranan, dünya kamuoyuna kendi misyonunu bu şekilde anlatan ABD’nin bugünkü tavrı, bölgede bir dizi gelişmeyi tetikleyecek, çatışma doğuracak, yeni insani dramlara sebep olacak.

Ortadoğu’da istikrarsızlık yaşanacaktır

Halen Filstin sorununu çözmek için gösterilen barışçıl çabalar, bu girişim karşısında muhakkak büyük darbe alacak, Ortadoğu’da bir dizi istikrarsızlık yaşanacaktır. İsrail ve Filistin arasında adil, kalıcı, dengeli, tarihi ve manevi haklara riayet eden bir barış gerçekleşmeden insanlığın huzur ve selamete ulaşmasının mümkün olmayacağı unutulmamalıdır.

Bu girişimi reddediyoruz

Bu kabul edilemez gelişmeler karşısında Türkiye Cumhuriyeti’ni oluşturan 80 milyonun her bir ferdinin, BM kararları hilafına, Kudüs’ün tarihi statüsünü değiştirme yönündeki maceracı girişimlerin kesin ve tartışmasız bir şekilde reddetme iradesini Beykoz Belediye Meclisi olarak dünya kamuoyuna ifade ve ilan ederiz.’ 

Başkan Çelikbilek: “Dünyanın barışı Kudüs’ten geçiyor”

Kudüs’te son yaşanan olaylar hakkında konuşan Başkan Yücel Çelikbilek, “Dünya döndükçe hak mücadelesi devam edecek. Müslümanların ilk kıblesi Kudüs’e uzanan eller var. Osmanlı döneminde Kudüs özgürlüğünü yaşıyordu. Gücümüz azalınca Kudüs’te zor günler geçirmeye başladı. Üç kitap ehlinin Kudüs’ü koruması gerekiyor. Adalet ve hukuk anlayışının tüm dünyaya hâkim olmasını dilerim. Allah Kudüs’ü hepimizin gözünde bir çınar gibi büyütsün. Sahip çıkmayı hepimize nasip etsin. Dünyanın barışı Kudüs’ten geçer. Kudüs’te barış olmazsa dünyada hiç olmaz. Bugün müslümanların ayağa kalkması gereken bir gündür. Kudüs’ün barışı için hep birlikte dua edelim” diye konuştu.

Ardından gündem dışı söz alan CHP grubundan Yılmaz Işık ve Aydın Düzgün, AK Parti grubundan ise Nevzat Oral ve Muharrem Kaşıtoğlu, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’yle ilgili konuşma yaptı. Gündeme geçildiğinde ise raporlar sırasıyla oylanarak kabul edildi.

RAPORLAR:

1-2018 Yılı Ücret Tarifesi hakkındaki Tarife Komisyonu Raporu.

2-Yol Harcamalarına Katılım Payı hakkındaki Hukuk Komisyonu Raporu.

3-Öğümce Mahallesi, Köy Konağı Çıkmazı Sokak, 349 parsel sayılı taşınmazın üzerinde bulunan No:2 adresindeki binanın giriş katında bulunan 1 numaralı dairenin bedelsiz tahsisi hakkındaki Hukuk Komisyonu Raporları oy birliğiyle kabul edilirken,

4-Beykoz ilçe sınırları içerisinde sorumluluğumuzda bulunan mevcut park ve yeşil alanların bakımı hizmet alım ihalesi hakkındaki Hukuk Komisyonu Raporu.

5-Beykoz ilçe sınırları içerisinde sorumluluğumuzda bulunan alanlarda ağaç budama, kesim ve bakım işleri ile yol kenarlarının ot-çalı temizliklerinin hizmet alım ihalesi hakkındaki Hukuk Komisyonu Raporları ise oy çokluğuyla kabul edildi

Beykoz Meclisi'nden ortak Kudüs tepkisi
Bizi Takip Edin