Beykoz meclisi’nin gündemi yoğun geçti

Beykoz Belediye Meclisi’nin Eylül ayı birinci oturum toplantısı gerçekleştirildi.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Belediye Meclisi’nin Eylül ayı birinci oturum toplantısı gerçekleştirildi.

Beykoz Belediye Meclisi Eylül ayı ilk toplantısı Meclis 2. Başkanvekili İbrahim Özdemir başkanlığında yapıldı. Gündem konularına geçilmeden önce meclis üyelerine gündem dışı söz verildi.

İlk gündem dışı söz alan CHP Meclis Üyesi Recep Süha Pekkip, Tarihi Akbaba Köy Kahvesi’nin yenilenmesinden dolayı teşekkürlerini sundu. Pekkip, Mahmutşeketpaşa Köyü’ndeki fırının neden yıkıldığını sordu ve Beykoz Belediyesi’nin Kurban Bayram’ında zorunla 2 bin TL bağış aldığını ileri sürdü.

CHP Meclis Üyesi Cemal Sataloğlu, belediye yönetimine yaşadığımız afetlerde yardım konusunda göstermiş oldukları hızlı refleks ve duyarlılıkları için teşekkür etti.

CHP Meclis Üyesi Gülay Demirel, meclisin gündeminde olması gereken konuların yer almadığı ifade etti. Demirel, Beykoz’da yurtların açılması için belediyeden olumlu çalışmalar beklediğini ve ilçedeki çocukların kreşe ihtiyacının olduğunu; bu çalışmalar kapsamında somut çözümlerin alınması gerektiğini söyledi.

AK Parti Meclis Üyesi Manolya Demirören Tekin, İBB’nin sorumluğunda olan larva ilaçlama konusunda araç ve personel sayılarının yetersiz kaldığını, ilaçlamada Beykoz Belediyesi ekiplerinin mücadele ettiğini dile getirdi. Beykoz Hayvan ve Rehabilitasyon Merkezi’nin de açıldığını söyleyen Tekin, asıl ve yasal sorumluluğun yine İBB’de olduğunu belirtti.

Manolya Demirören Tekin, Beykoz’da büyükbaş ve küçükbaş hayvancılıkla uğraşanlardan bağış alındığını, ilçedeki üreticiden herhangi bir ücret alınmadığının altını çizdi.

AK Parti Meclis Üyesi Engin Yıldız, sel felaketinin yaşandığı Kastamonu ve çevre ilçelerinde neler yaşandığını anlattı. Yıldız, maddi yaralın sarıldığını ve çok hassas bir şekilde kayıpların bulunma çalışmalarının sürdüğünü belirtti. Engin Yıldız, Beykoz Belediyesi’nin Bozkurt ve Abana’da 12 bin adet aşure ikramında bulunulduğunu söyledi.

AK Parti Meclis Üyesi Ahmet Deliak ise İBB yönetimindeki İETT otobüs arızalarından ve Hamidiye A.Ş’de yaşanan olaylar hakkında konuştu.

Deliak, İETT otobüs arızalarına ilişkin şunları söyledi;

“Seçimden bu yana tatil kavramını yanlış anlayan İBB yönetimi yaz dönemiyle birlikte tüm belediye olarak tatile çıkmıştır. Son günlerde her caddede sağa çekmiş kaputundan dumanlar yükselen İETT otobüslerine şahit olmaktayız. Bakımları yapılmayan otobüslerin kimi bakımsızlıktan bozuluyor, kimi yanıyor, kimini de İstanbullular ittiriyor. Bunlar, 21. yüzyılda İstanbul gibi bir metropole yakışmayan görüntülerdir.”

Geçtiğimiz günlerde Şile’de ormanlık alanda, Hamidiye’ye fason olarak su dolumu yapan ve kaçak olduğu gerekçesiyle bu tesisin mühürlendiğine değinen Ahmet Deliak, “İstanbul’umuzda 2,5 yıldır yaşanan yönetim kuraklığının bu tür arızalara sebep olduğuna üzülerek şahit oluyoruz. İstanbul’da hayatı kolaylaştıracağım diyerek göreve gelenler, maalesef her geçen gün İstanbullulara hayatı zehir ediyor.”

AK Parti Meclis Üyesi Sadullah Kabahasanoğlu, ilçedeki imar planlama çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

Görele ve Çavuşbaşı mahallelerimizin imar planları onaylanarak 1 ay süreyle askıya çıkarıldığını belirten Kabahasanoğlu, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız askı sürecinde yapılan itirazları değerlendirme sürecini yürütüyor. İnşallah en kısa sürede imar planımız kesinleşmiş olacak.” dedi ve şöyle devam etti;

“Sayın bakanımızın belediyemizi ziyaretinde açıkladığı şekilde doğal sit alanı bölgesinde kalan diğer mahallelerimizin yılsonuna kadar ETBAR, Mart ayı sonuna kadar da imar planlarının tamamlanması için yoğun şekilde çalışma yapılıyor. İnşallah önümüzdeki süreçte hep birlikte gayret ederek Beykoz’umuzun her bir metrekaresinin planlı hale gelmesini sağlamaya çalışacağız.“

CHP Meclis Üyesi Temel Karadeniz, “Burada öncelikle Beykoz’un sorunlarını ve yapılması gereken konuları tartışalım. 25 yıl yönetilen İBB’nin o değerlerinin o imkânlarının kimlere nasıl peşkeş çekildiğini biz bilmiyor muyuz? Ama bunlar İBB’de tartışılmalı.” dedi ve şöyle devam etti;

“CHP olarak imar planlarının yapılmasına karşı değiliz. Bizim itiraz ettiğimiz konu planların yapılma şeklidir. Planların oradaki toplumun yararına olacak bir şekilde çıkmasından yanayız. Artık imar planları seçim malzemesi olmaktan çıksın. İmarı ve planı olmayan ilçenin gelişme şansı yoktur.”

AK Parti Meclis Üyesi Ahmet Deliak, CHP Meclis Üyesi Temel Karadeniz’in konuşmasına karşılık olarak, “İEET otobüsleri, Hamidiye Su ve İSPARK Beykozluların sorunu değil midir? İETT arızlarını zaman zaman gözümün önünde bozulmuş şekilde karşılaşıyoruz.” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından gündem raporu oy birliği ile kabul edildi.

Bir sonraki birleşim 8 Eylül 2021 Çarşamba günü saat 10.30’da gerçekleştirilecek.

Beykoz meclisi’nin gündemi yoğun geçti
Bizi Takip Edin