Beykoz meclisinin son oturumunda hareketli anlar!

Beykoz Belediye Meclisi, 2019 yılının son meclis toplantısını gerçekleştirdi.

Beykoz Belediye Meclisi 2019 yılının son meclis toplantısını gerçekleştirdi. İSKİ su zammının konuşulduğu meclis oturumunda, CHP ve MHP grupları arasında yaşanan karşılıklı.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Belediye Meclisi, 2019 yılının son meclis toplantısını gerçekleştirdi.

Beykoz Belediye Meclisi 2019 yılının son meclis toplantısını gerçekleştirdi. İSKİ su zammının konuşulduğu meclis oturumunda, CHP ve MHP grupları arasında yaşanan karşılıklı sözler hareketli anların yaşanmasına neden oldu.

Beykoz Belediye Meclisi’nin 8. Dönem 1.Yıl Aralık Ayı olağan toplantıları meclis toplantı salonunda gerçekleştirildi. Meclis Başkanvekili Gaye Zayıf’ın yönettiği her iki oturumda AK Parti ve CHP Beykoz meclis üyeleri 3 Aralık Dünya Engelliler Günü ile 5 Aralık Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı’nın verilişinin 85’inci yıldönümü dolayısıyla gündem dışı söz alarak birer konuşma gerçekleştirdi. İSKİ su zammının da konuşulduğu meclis oturumunda, CHP ve MHP grupları arasında yaşanan karşılıklı sözler hareketli anların yaşanmasına neden oldu.

Manolya Demirören:  Kadınlarımız ev ekonomisine katkı sağlayacak

Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Manolya Demirören Tekin gelen sorular üzerine söz alarak yaptığı açıklamasında “Dul veya eşinden boşanmış hanımlar mesleği olmadığı için geçim sıkıntısı yaşıyor. Beykoz Belediyesi olarak kadınların ev ekonomisine katkı sağlayacak bir proje üzerinde çalışıyoruz. Buradan da duyurusunu yapmış olalım. Hem evde oturup hem de ev ekonomisine katkı sağlayacaklar. Okula gidemeyen engelli öğrenciler konusunda da çalışma yürütüyoruz. Şuan iki engelli aracımız hizmet veriyor fakat yeterli gelmiyor. İlgili yerlerle görüşmelerimiz sürüyor. Çok yakın zamanda okula gidemeyen engelli öğrencilerin sorununu da çözmüş olacağız.” ifadelerini kullandı.

Süha Pekkip: Mecliste hiç seslerini duymadık

Gündem dışı söz alan CHP Grup Başkan Vekili Recep Süha Pekkip yaptığı konuşmasında Örnekköy’de yaşanan yıkımlara değinerek MHP grubunu eleştirdi. Pekkip konuşmasında “Bugüne kadar mecliste hiç sesini duymadığımız, meclis tutanaklarına her hangi bir konuşmalarının geçmediği bir partinin ilçe başkanı bizim için ‘CHP mecliste sessiz kalıyor, biz elimizden geleni yapıyoruz” gibi bir ifade kullanıyor. Güneş balçıkla sıvanmaz. Bu şark kurnazlığıdır. Bugüne kadar bu arkadaşların mecliste hiç seslerini duymadık, engin fikirlerinden istifade etmedik. Çıksınlar konuşsunlar bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.  

Asuman Meydan: Gezi olaylarının mini bir provası

MHP Beykoz Belediye Meclis Üyesi Sema Asuman Meydan da CHP Grup Başkan Vekili Pekkip’in sözlerine cevaben yapmış olduğu konuşmasında “Bugüne kadar tarafımıza gelen her türlü talebi Cumhur İttifakı ruhuyla dikkate alarak, ilgili yerlere iletiyoruz. 2017 yılından sonra yapılan yapılarla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın almış olduğu karar vatandaşlarımız tarafından bilinmektedir. İlgili yıkım tebligatları da taraflara iletilmiştir. CHP grubu tarafından bir takım ithamlarda bulunuldu. CHP’nin bu tavrı devletin kolluk kuvveti ile vatandaşı karşı karşıya getirmeye çalışan, neredeyse Beykoz’da gezi olaylarını mini bir provasını yaptırmaya yönelik hamleler gibi görmekteyiz. Vatandaşın bizzat kendisi CHP’nin sorunlara eğilmediği hep lafta kaldığını dile getirmiştir. Yıkım yapılan yerlerde insanımızı tedirgin edecek, sırf siyaset için yaptığınız bu algının altında ezilirsiniz. Bizim tek derdimiz vatandaş ile arada bir gönül köprüsü kurmaktır. Üstad Mehmet Akif’in dediği gibi “Yumuşak başlıysak kim demiş uysal koyunum. Kesilir lakin kesmeye gelmez boynum.” ifadelerini yer verdi.

“Boş konuşuyorsunuz…”

Yapılan açıklamanın ardından söz alan CHP Grup Başkan Vekili Recep Süha Pekkip “MHP grubundan bir arkadaşın konuşma yapmasına çok memnun olduk. Yapmış olduğumuz konuşmamız bayağı etkili olmuş ki bu banaheyle mecliste seslerini de duymuş olduk.” ifadeleri üzerine MHP Meclis Üyesi Sema Asuman Meydan’ın “Boş konuşuyorsunuz. Sırf muhalefet olsun diye muhalefetlik yapılmaz” sözleri mecliste her iki grup arasında tartışmalara neden oldu. Pekkip konuşmasını Bülent Ecevit’in “İsmin nedir? Mülayim. Sert olsan ne yazarsın.” sözleriyle tamamladı.

Sadullah Kabahasanoğlu: AK Parti bu zammı neden reddetti?

İBB ve Beykoz Belediye Meclis Üyesi Sadullah Kabahasanoğlu gündem dışı söz alarak İSKİ’ye yapılmak istenen yüzde 80’e varan zammı neden ret ettiklerini açıkladı. Kabahasanoğlu şunları söyledi; “Geçtiğimiz yerel seçimlerde, İSKİ’nin dünyanın en pahalı suyunu sattığı ve İSKİ’de çok büyük israf olduğu iddiasıyla Sayın Ekrem İmamoğlu bir kampanya düzenlemişti. İmamoğlu’nun yüzde 40 indirim talebine Büyükşehir Belediyemiz tarafından 15 Mayıs 2019 tarihinde suya yüzde 46’ya varan indirimler yapılmıştı. Bu ay gelen teklifte ise su kullanımı 3 kademeye çevrildi. CHP yönetiminin teklifinde 4 lira olan 0-10m3 4,80 liraya, 10-20 arası 7,20 Liraya burada ilk baremde %20’lik, ikinci baremde %80’lik bir fiyat zammı kendi ifadeleriyle ‘güncellemesi’ talep edildi. Peki AK Parti grubu bu zammı neden reddetti? Birincisi Sayın İmamoğlu’nun ‘‘Suya indirim yapacağız” diye vaadi var. İkincisi ifadelerindeki algı yanılmaları ‘‘Biz zam yapmamaya söz vermedik. İndirim yapmaya söz vermiştik” ifadeleri, üçüncüsü zaten şu an yeni bir yatırım önerisi de yok. Dolayısıyla mevcut devam eden projeler var. Onlardan da 1,5 milyar bedelli kendi ifadesiyle doğru olmasa da 1,5 milyar bedelli bir projenin iptali var. Bütün bunları dikkate aldığımız zaman şu an İSKİ’nin herhangi yeni bir kaynağa ihtiyaç olmadığını düşünerek AK Parti Grubu olarak zam talebini reddetmiş bulunmaktayız.”

Cemal Sataloğlu: Yapılan zamlar da geri alınsın

Kabahasanoğlu’nun konuşması üzerine söz alan İBB ve Beykoz Belediye Meclis Üyesi Cemal Sataloğlu konuşmasında “AK Parti’nin geçmiş dönem yönetimlerinin başlattığı ve devam eden projeler var, bunların bitirilmesi gerekiyor. Devam eden projelerin bir an önce bitirilmesi için gereken finansmana ihtiyaç var. Zamlar konusunda samimi iseniz AK Parti milletvekillerine seslenin, bu millet adına yapılan önceki bütün zamları geri alsınlar. Elektrik, doğalgaz ve diğer gıda ürünlerine yapılan zamları geri alsınlar.” ifadelerine yer verdi.

Yapılan gündem dışı konuşmaların ardından 2019’un son meclis toplantısı müdürlüklerden gelen tekliflerin komisyonlara havalesi oylanarak tamamlandı. Bir sonra ki toplantı 06 Ocak 2020 saat 10:00’da gerçekleştirilecek.

Beykoz meclisinin son oturumunda hareketli anlar!
Bizi Takip Edin