Beykoz Merkez’de atıksu çalışması yeniden başlıyor!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından 1,5 sene önce Beykoz Merkez’de başlatılan fakat durdurulan atıksu arıtma çalışması 1-2 ay içerisinde yeniden başlıyor.
  • 5.08.2022 00:00:00

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından 1,5 sene önce Beykoz Merkez’de başlatılan fakat durdurulan atıksu arıtma çalışması 1-2 ay içerisinde yeniden başlıyor. 

galeri isbeykoz merkez de atiksu calismasi yeniden basliyor 5905

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), 1,5 sene önce Beykoz Merkez ve Yalıköy Mahallesi On Çeşmeler mevkiinde İstanbul Boğazı’na akan atıksu nedeniyle arıtma çalışması başlattı fakat planlanan proje, çalışmalar bitmeden üstü kapatılarak durduruldu.

“1-2 AY İÇERİSİNDE BAŞLAYACAK”

O dönem tartışılan konuya ilişkin CHP Meclis Üyesi Temel Karadeniz, çalışmaların durdurulmadığını, bisiklet yarışı için geçici olarak ara verildiğini söylemişti. Bir takım izinler nedeniyle durdurulduğu öğrenilen çalışmaya dair İBB ve Beykoz Belediyesi CHP Meclis Üyesi Cemal Sataloğlu, kamuoyu ile ilgili bilgi notu paylaşıp, gerekli kurumlardan gelecek izinler sonrası çalışmanın 1-2 ay içerisinde başlayacağını söyledi.

“SÜREÇ TARAFIMIZCA TAKİP EDİLİYOR”

Cemal Sataloğlu, “Bahse konu proje güzergâhı Doğal Sit Alanında kalması, güzergâh üzerinde anıt ağaçların bulunması ve Boğaziçi Öngörünüm alanı içerisinde kalması nedeniyle İBB Boğaziçi İmar Müdürlüğü ve İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Anadolu Yakası Tabiat Varlıklarını Koruma Şube Müdürlüğü’ne başvuru yapılmış olup, İstanbul 6 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından çalışma yapılmasında herhangi bir sakınca olmadığına dair karar verilmiştir. Ancak İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Anadolu Yakası Tabiat Varlıklarını Koruma Şube Müdürlüğü’nün de komisyon görüşü vereceği idaremize bildirilmiş olup, süreç tarafımızca takip edilmektedir.” dedi.

“YENİDEN BAŞLANACAKTIR”

İstanbul 6 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’nun aldığı karar sonrasında kazı ruhsatı ve UTK izinleri için başvurunun yapıldığını, UTK sürecinde İETT ile alternatif otobüs güzergâhları üzerine görüşmelerin devam ettiğini vurgulayan Cemal Sataloğlu, “İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Anadolu Yakası Tabiat Varlıklarını Koruma Şube Müdürlüğü’nün de komisyon kararının alınmasının ardından Asya Bölgesi 10. Kısım Müteferrik Atıksu, Yağmursuyu Kanalı ve Dere Islahı İnşaatı İşi kapsamında imalatlara yeniden başlanacaktır.” diye açıklama yaptı.

İlgili Haberler