Beykoz Millet Bahçesi nasıl olacak?

Tarihi Beykoz Çayırı Millet Bahçesi projesi için çalışmalar başlıyor. Mevcut çayırın korunacağı projede yeşil alanın 2,5 katına çıkarılması ve çayırın etrafındaki olumsuzlukların giderilmesi planlanıyor.
  • 19.10.2022 00:00:00

Tarihi Beykoz Çayırı Millet Bahçesi projesi için çalışmalar başlıyor. Mevcut çayırın korunacağı projede yeşil alanın 2,5 katına çıkarılması ve çayırın etrafındaki olumsuzlukların giderilmesi planlanıyor.

galeri isbeykoz millet bahcesi nasil olacak 3589

Tarihi Beykoz Çayırı’nı ihya edecek olan Beykoz Çayırı Millet Bahçesi projesi için çalışmalar başlıyor. Çayırın etrafında yer alan olumsuzlukların giderileceği, nitelikli spor yapılabilecek imkânların doğayla ve çayırla bütünleşik olarak sunulacağı projede Beykoz Çayırı olduğu gibi korunacak ve etrafındaki boşlukların değerlendirilmesiyle yeşil alan 2,5 katına çıkarılacak.

PROJEDE NE YAPILACAK?

38 bin m² büyüklüğündeki Tarihi Beykoz Çayırı, etrafındaki olumsuzluklar sebebiyle uzun süredir vatandaşlar tarafından yeterince verimli kullanılamıyor. 

galeri isbeykoz millet bahcesi nasil olacak 4477

Projede öncelikle bu olumsuzlukların giderilmesi planlanıyor. Kamuya ait olan yerlerin tahliye edilip tekrar kamu kullanımına kazandırılmasıyla oluşacak alanlar değerlendirilecek ve Beykoz Çayırı Millet Bahçesi kapsamında ele alınacak.

Proje alanında Tarihi Beykoz Çayırı, araç trafiğinden arındırılmış çınar ağaçlarının olduğu yürüyüş yolu, atletizm sahası, koşu pisti, tenis kortu, yenilenmiş spor tesisi, Beykoz Millet Kıraathanesi, oturma alanları gibi nitelikli özellikler ve alanlar olacak. Tüm özellikleriyle birlikte Beykoz Çayırı Millet Bahçesi’nin büyüklüğü 104.600 m² olacak.

galeri isbeykoz millet bahcesi nasil olacak 6912

TARİHİ ÇAYIR AYNI ŞEKİLDE KALACAK

Projeye ismini de veren Tarihi Beykoz Çayırı’nda hiçbir değişiklik yapılmayacak. Mevcut çayır aynı şekilde kalacak. Etrafındaki olumsuzlukların giderilmesi ve kamu alanlarının geri alınmasıyla birlikte Tarihi Beykoz Çayırı’na komşu yeni yeşil alanlar oluşturulacak. Bu çalışmayla birlikte Tarihi Beykoz Çayırı ihya edilmiş olacak.

Projenin kısa süre içinde başlayıp bitirilmesi planlanıyor.

İlgili Haberler