Beykoz Müftüsü Efe: Ramazan ayını karşılarken

Yüce Dinimizin beş temel esasından biri olan oruç ibadetimize, on bir ayın sultanı ve Peygamberimiz (S.A.V)' in ifadesiyle 'Evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu cehennem ateşinden kurtuluş' olan bir ramazan ayına…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yüce Dinimizin beş temel esasından biri olan oruç ibadetimize, on bir ayın sultanı ve Peygamberimiz (S.A.V)’ in ifadesiyle ‘Evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu cehennem ateşinden kurtuluş’ olan bir ramazan ayına daha kavuşmuş bulunuyoruz.

Ayeti Kerimede; “Ey iman edenler! Sizden öncekilere farz kılındığı gibi takvaya eresiniz (sakınasınız) diye size de sayılı günlerde oruç farz kılındı. (Bakara, 183) buyurulmaktadır.

Bu ayda Efendimiz (sav) nin ifadesi ile ‘semanın rahmet kapılarının açılacağını, cehennem kapılarının kapanacağını ve şeytanların zincire vurulacaklarını’ haber veriyor. Allah Rasulü bir hadisi şeriflerinde ‘ “Bir kimse, inanarak ve sevabını yalnızca Allah’tan bekleyerek, Ramazan orucunu tutarsa, teravih namazını kılarsa geçmiş günahları bağışlanır.” buyurmuştur.

Ramazan ayı insanların birbirlerini anlamalarına vesile olan, yardımlaşma ve diğergamlık duygularının zirveye çıktığı bir aydır.

Ramazan insanların geçmiş günahlarına çokça tövbe ettiği, tefekkür ibadetiyle kendini hesaba çektiği bir aydır.

Bu ay Kur’an ayıdır. Allah Rasulü bu ayda çokça Kur’an okur, Cebrail (a.s) ile Kur’an’ı mukabelede bulunurlardı. Allah Rasulü bu ayda ibadetlerini daha da artırır, biz ümmetine örnek bir ibadet hayatı sunardı.

Bu ay paylaşmanın, nefsi terbiye etmenin ve zihinlerimizi müslümanca düşünceyle yoğurmanın ayıdır. İçerisinde Kur’an’ın indirilmeye başlandığı, bin aydan daha hayırlı mübarek gece ‘Kadir Gecesi’ni içine alan Ramazan ayı ‘oruç, teravih ve fıtır sadakası’ gibi ibadetlerle toplumda kaynaşmayı, ümmet olma şuurunu kazandıran bir aydır.     

Ramazan ayı, insanların kanaat duygusunu ve paylaşmayı ön plana çıkardığı, israfın önlendiği bir aydır. İsraf, dünya genelinde bir problem oluşturmaktadır. Bu kapsamda Diyanet İşleri Başkanlığımızda bu ramazanda ramazan teması olarak ‘israf’ konusu belirlemiştir. Toplumumuzun dikkatini bu konuya yöneltmiştir.

                       

Ramazan ümmetin daha çok bir araya geldiği, ortak faaliyetlerde bulunduğu ibadetlerde cemaat olma şuuruyla hareket ettiği bir aydır. Bütün Camilerimiz ve Kuran Kurslarımızda Mukabelelerimiz okunacak ve halkımızın katılımları teşvik edilecektir. Bu kapsamda Ramazan ayı teravih namazlarıyla toplumumuza ayrı bir neşe katmaktadır. Bizlerde Beykoz Müftülüğü olarak Teravih namazlarını bazı camilerimizde hatimle kıldırmak üzere görevlendirmelerimizi yaptık, Bu Camilerimiz;

  • Hacı Ali Bey Camii (Yalıköy Mah.)
  • Abdulvehhab Ebvab (Tekke Camii) Mescidi (Kavacık)
  • Çavuşbaşı Hz. Ömer Camii

Ramazan ayına girmeden Kudüs’te yaşanan menfur hadiseleri lanetliyor Şehit kardeşlerimize rahmet yaralı kardeşlerimize acil şifalar diliyoruz.

Bu vesileyle tüm hemşerilerimizin ve İslam Aleminin Ramazan-ı şeriflerini kutlarken, israfın olmadığı kan ve göz yaşının durduğu, çocukların ve mazlumların yüzünden gülücüklerin silinmediği bir ramazan olmasını Rabbimden temenni ederim.

Beykoz Müftüsü Efe: Ramazan ayını karşılarken
Bizi Takip Edin