Beykoz risk altında! Her an patlayabilir

Eski Orman Bölge Müdürü Faruk Çebi, Beykoz’u bekleyen büyük tehlike için uyardı.

Beykoz risk altında! Her an patlayabilir
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul Eski Orman Bölge Müdürü ve Kürem-Der (Küresel Isınmayla Mücadele Derneği) Genel Başkanı Faruk Çebi, İstanbul’un çam ormanlarıyla ilgili ciddi bir uyarıda bulundu.

Çebi, İstanbul’u barut fıçısı gibi tehdit eden çam ormanlarının, ekstrem iklim koşullarında büyük orman yangınlarına neden olabileceğini belirtti.

“BEYKOZ’DA RİSK FAZLA”

Günümüzde dikimle yetiştirilen çam ormanlarının büyük bir yangın riski taşıdığını ifade eden Çebi, “İstanbul’daki çam ormanlarının Beykoz, Sarıyer, Sultanbeyli, Ümraniye ve Kartal gibi ilçelerde insan yaşamıyla iç içe olması bu riski olağanüstü artırıyor” diye ekledi.

Orman teşkilatının özverili gayretlerinin bugüne kadar büyük orman yangınlarını önlediğini belirten Çebi, “Geçmişte Beykoz, Burgaz Ada ve Aydos’ta yaşanan büyük orman yangınlarının daha büyük felaketlere dönüşmemesinde, İstanbul’un iklim değerleri, özellikle yüksek nem, çok önemli bir rol oynadı” dedi.

Faruk Çebi, bilimsel çalışmaların orman yangınları ile iklim değerleri arasındaki korelasyonu ortaya koyduğunu belirterek, “En donanımlı yangın filoları bile ekstrem hava koşullarında, düşük nem, yüksek sıcaklık ve hızlı rüzgar altında yanıcı özelliği yüksek olan çam ormanlarındaki yangınları büyük bir felakete dönüşmeden engelleyemeyebilir. Bu nedenle, orman yangınlarını önlemede kalıcı ve köklü tedbirlerin alınması hayati önem taşıyor.” dedi.

Beykoz risk altında! Her an patlayabilir

Yorumlar kapalı.

Bizi Takip Edin