Beykoz Riva Deresi ölüyor! Bakanlık inceleme başlattı

Beykoz’da bulunan Riva Deresi’nin rengi yine siyaha dönüştü. Yağ benzeri tabakanın oluştuğu derede koku da artınca Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı inceleme başlattı.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Marmara Bölgesi’nin kuzeyinden Karadeniz’e dökülen, ‘Çayağzı Deresi’ olarak da bilinen Beykoz Riva Deresi yine siyaha dönüştü.

Deredeki renk değişiminin yanı sıra, kıyıya yakın noktalarda su yüzeyinde görülen yağ benzeri katmanlaşmalar ve kıyı çevresine bırakılmış atıklar da dikkat çekti.

Beykoz Riva Deresi ölüyor! Bakanlık inceleme başlattı

BAKANLIK RİVA DERESİ’NDEN NUMUNE ALDI

Kokunun da yayıldığı dereyle ilgili artan şikayetler üzerine Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na bağlı ekipler derenin belirli noktalarından su ve zemindeki çamurdan numune alarak çalışma başlattı.

Beykoz Riva Deresi ölüyor! Bakanlık inceleme başlattı

Derede görülen siyah rengin, laboratuvarda yapılacak testler sonucunda ortaya çıkacağı öğrenildi.

Beykoz Riva Deresi ölüyor! Bakanlık inceleme başlattı

“ÇİRKİN BİR GÖRÜNÜMLE KARŞILAŞTIK”

Riva Deresi kıyısına sık sık piknik yapmak için geldiğini belirten Aziz Şirin, “Her hafta geliriz ancak, bu kez çirkin bir görünümle karşılaştık. Şu anda suda simsiyah bir görünüm ve renk var, koyu bir yapısı var, kirli gözüküyor. Buralara bazı insanlar çöp de atıyorlar, gördüğümüzde uyarıyoruz” dedi. Dere kenarına pikniğe gelen Gökhan Şahin ise, “Buraya gelenlerden bazıları çöp ve atıklarını burada bırakıp gidiyor. İnsanların da duyarlı olması gerekiyor. Çok güzel bir yer, bu hale gelmesi iyi bir şey değil. Biraz koku da var, siyah gibi bir renk oluşmuş”. diye konuştu.

Beykoz Riva Deresi ölüyor! Bakanlık inceleme başlattı

“BALIKÇILAR TEKNELERİNİ BİLE BU KİRLİ SUDA YIKAMIYOR”

Uzun süredir Riva’da yaşadığını belirten Erol Şener ise, “Burası yaklaşık 20 günden beri böyle. Daha önceleri de zaman zaman, yaklaşık 6 ayda bir benzer durumlar oluyordu. Yirmi yıl önce çok daha güzeldi. Biz burada çocukluğumuzda balık tutardık. Yani balıkçı arkadaşlarımız şimdi burada teknelerini yıkayamıyorlar bile. Açıkça söyleyeyim, balıkçı arkadaşlar suyun kirliliğinden teknelerini yıkayamıyorlar. Yıkamak için buradan denize açılıyorlar, oradan su çekip teknelerini yıkıyorlar. Durum gerçekten içler acısı. İleride plaj var, Riva Plajı yaklaşık 6 ay sonra yüzme sezonu açılacak. Buradaki akıntı devamlı plajın içine doğru da gittiği için sağlık açısından da tehlikeli olabilir.” ifadelerini kullandı.

Yaklaşık 32 kilometre uzunluğundaki Riva Deresi’nin Ömerli Barajı ile ve İSKİ Paşaköy İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisleri ile bağlantısı bulunuyor. Riva’da bulunan Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri de, derenin kıyısında yer alan önemli yapılar arasında.

İSKİ’den ise açıklama yapılmadı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu

İMAMOĞLU 2,5 YIL ÖNCE YAPACAKLARINI SIRALAMIŞTI

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Haziran 2020’de Riva Deresi’nin kirliliği nedeniyle ilçeye gelerek bölgede yapacakları çalışmaları sıralamıştı.

Beykoz Riva Deresi ölüyor! Bakanlık inceleme başlattı

ATIK SU DEREYLE BULUŞMAYACAK DEMİŞTİ

İmamoğlu, arıtılmamış hiçbir atık suyun kalmayacağını, atık suların kontrolsüz bir şekilde dereyle buluşmayacağını ve hepsinin mutlaka arıtılacağını ifade etmişti.

Riva’da 2 milyara yakın yatırım yapacaklarını ifade eden İmamoğlu, “Paşaköy’deki arıtmaya 100 bin metreküplük daha ilave bir yatırım yapacağız ve aslında buradaki sorunun atık su tarafını, deşarj tarafını ciddi anlamda çözmüş olacağız. Toplam 2 milyar liralık bir öngörülen yatırımla hiç kimse inşallah sözünden bu anlamda dönmeyecektir.4 yıllık yatırımla, Riva’da bu sorun kökünden temizlenmiş olacak.” diye konuşmuştu.

.

.

Beykoz Riva Deresi ölüyor! Bakanlık inceleme başlattı
Bizi Takip Edin