Beykoz Riva Deresi’nin rengi yeniden siyaha döndü!

Beykoz Riva Deresi’nin rengi, kirlilik nedeniyle tekrardan siyaha döndü. Ölen balıkların su yüzeyine çıktığı dereden rahatsız olan mahalleli, bir an önce çözüm bulunmasını istiyor.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz'daki Riva Deresi'nin rengi, kirlilik nedeniyle tekrardan siyaha döndü. Ölen balıkların su yüzeyine çıktığı dereden rahatsız olan mahalleli, bir an önce çözüm bulunmasını istiyor.

https://www.youtube.com/watch?v=9lxyPDtfiZY***

Beykoz Riva Deresi kirlilik nedeniyle siyah renge büründü. Kirlilik canlı popülasyonunu azaltırken balık ölümlerine neden oldu. 

Mahalleli deredeki durumdam şikayetçi olurken “Yaz geliyor, sinekler başladı koku başladı, evlerde rahat yatamıyoruz, uyuyamıyoruz. Bir an önce birilerinin buna önlem alması lazım. Kurbağa bile yaşamıyor” ifadelerini kullandı.

İBB EKİPLERİ BÖLGEDE ÇALIŞMA BAŞLATMIŞTI

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, bürokratları ve meclis üyeleriyle birlikte Haziran 2020’de bölgeye gelerek incelemelerde bulunmuş, muhtarlara hitaben yaptığı konuşmada, “Riva Deresi ile ilgili sorumluluk almaya hazırız” ifadelerini kullanmıştı. 

Yapılan ziyaretin ardından Ağustos 2020’de Riva’da İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) ile İstanbul Büyükşehir Belediyesinin (İBB) birlikte bölgede çalışma başlatılmıştı.

8 AY SONRA RİVA TEKRAR SİYAH AKIYOR

İBB ekiplerinin 8 ay önce başlattığı çalışmanın ardından Riva Deresi'nde kirlilik, son günlerde yine arttı. Canlı popülasyonunu azaltan kirlilik, balık ölümlerine neden olurken, ölen balıkların su yüzeyine çıktığı dereden rahatsız olan mahalleli, bir an önce kalıcı çözüm bulunmasını istiyor. Diğer canlıların da yaşam savaşı verdiği derenin dibini ise balçık kapladı. DHA ekibi, tekneyle dereye açılıp, yaşanan kirliliği görüntüledi.

EVLERDE DURAMIYORUZ

Bozhane Mahallesi'nde yaşayan Metin Türk, derenin durumundan rahatsız olduklarını belirterek, 'Ömerli tarafındaki fabrikaların atıkları dereyi bu hale getiriyorlar. Haliç'ten daha kötü oldu. Yaz geliyor, sinekler başladı koku başladı, evlerde rahat yatamıyoruz, uyuyamıyoruz. Bir an önce birilerinin buna önlem alması lazım. Kurbağa bile yaşamıyor” dedi.

KANALİZASYON GİBİ AKIYOR

Doğma büyüme Bozhaneli olan Cem Güleç de 'Kesinlikle doğal bir kirlilik değil. Açık kanalizasyon gibi akıyor. Hiç bir balık yaşamıyor Dere her geçen gün daha kötüye gidiyor. Çevrede denetlenmeyen arıtması olmayan fabrikalar var. İSKİ'ye bağlı arıtma tesisi var. Netleşmiş bir durum yok ama derenin bu kirliliğinde, arıtılmadan verilen suyun olduğunu düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

İBB EKİPLERİ GELDİ AMA DURUM YİNE AYNI

26 senedir mahallede yaşayan bir vatandaş, 'Balık tutup yiyorduk burada, sudan faydalanıyorduk, millet bahçesini suluyordu. Şimdi sulanacak bir vaziyeti yok. Balığın eseri kalmadı. İBB ekipleri geldi kazdı bir şeyler yaptı ama durum yine aynı. Burada buğday bile yıkanıyordu, Millet içiyordu bu suyu” dedi.

İSKİ, İNCELEMELERDE BULUNDU

Öte yandan İSKİ'den geldiklerini bildiren bir grup, dere ve çevresinde incelemelerde bulundu. Muhtar ve mahalleliyle görüştü.

 

Beykoz Riva Deresi’nin rengi yeniden siyaha döndü!
Bizi Takip Edin