Beykoz, şehidini unutmadı

Beykoz Belediyesi, şehit olan asteğmen Muhammed Talha Dinleyici’nin adını, Erbakan Kültür Merkezi’nin içinde bulunan konferans salonuna verdi

Beykoz Belediyesi, Temmuz 2010’da Van’da vatanî görevini yaparken, içinde bulunduğu a

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Belediyesi, şehit olan asteğmen Muhammed Talha Dinleyici’nin adını, Erbakan Kültür Merkezi’nin içinde bulunan konferans salonuna verdi

Beykoz Belediyesi, Temmuz 2010’da Van’da vatanî görevini yaparken, içinde bulunduğu askeri aracın şarampole yuvarlanması sonucunda yaşamını yitiren şehit Asteğmen Muhammed Talha Dinleyici’nin adını, Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nin içinde bulunan konferans salonuna verdi.

Bu amaç ile hazırlanan tabela asma merasimine Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Beykoz Kaymakamı Aydın Ergün, Askerlik Şubesi Başkan Vekili Fatih Musluk, şehidin babası Birol Dinleyici, Belediye Başkan Yardımcıları, bazı STK temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Yücel Çelikbilek: Esas olan, onların yüreklerimizde yer tutması

Şehit Muhammed Talha Dinleyici Konferans Salonu tabela asma merasiminde kısa bir konuşma yapan Askerlik Şubesi Başkan Vekili Fatih Musluk’un ardından Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, söz aldı.

Çelikbilek, şunları söyledi:  “ Şehitlerin değerini bizim onların isimlerini parklara veya başka yerlere vermek ile ölçtüğümüzü söyleyemeyiz. Bunlar sadece hatırlamak anlamında olan güzel şeylerdir; esas olan, onların yüreklerimizde yer tutmasıdır. Biz her namazımızda ellerimizi açtığımız zaman şehitlerimize, gazilerimize dua ediyoruz. Şehitler ile ilgili o kadar övücü şeyler var ki; yani, bizim onlara iltifat etmemiz de bir şey değil ama hatırlamak anlamında önemli. Yoksa şehitler zaten övülmüşler. Allah katında onların makamları çok değerli. Ebeveynleri de bir bakıma şanslı. Tabii, ‘şanslı’ kelimesini dünyevi anlamda bakarsanız, ters gibi gelebilir. Ancak manevi olarak bakarsanız, kârlı bir yatırımdır.”

Böyle bir makâmı satın almak mümkün değil!

“Eğer vatanın müdafaası, korunması gerekiyor ise, o noktada Allah herkesin de, bu fakirin de şehit olmasını nasip etsin. Bundan daha muteber bir şey yok.”

Konuşmasının devamında, Allah’ın şehit ebeveynlerini yücelttiğini de kaydeden Çelikbilek, “ama bizim bunu anlayacak idrakimiz yok ise eğer, kalkıp onlara acıyarak bakabiliyoruz. Oysa bilmiyoruz ki, dünyevi bütün imkânlarını kullansa, hiç kimse böyle bir mevkiyi satın alma gücüne sahip değil. Bu, ancak Allah’ın takdiri ile olan bir olaydır” dedi.

Şehit babasına yürek soğukluğu diledi

Şehit babası Birol Dinleyen’e “yürek soğukluğu” dileyen Belediye Başkanı, şunları söyledi: “ Evladının ismi zaten hiç unutulmayacak. Biz de onun isminin unutulmaması için, bizim de evladımız olan kardeşimizin ismini bu konferans salonuna verdik.” Konferans salonunun kapısından girecek olan herkesin ‘şehittir, bir Fatiha ile anayım’ diye aklından geçirerek, şehit Muhammed Talha için dua okumalarını ümit ettiklerini de kaydeden Belediye Başkanı, “salonumuz 24 saat çalışacak. Umarım şehit levhasını da görünce buraya gelen insanların yüreklerinden birer Fatiha okumak geçer”  dedi.

Aksi takdirde kadirşinaslık yapmamış oluruz

İlçede yeni yerler açtıkça, bölgenin manevi mimarları olan insanların ve kahramanların isimlerinin de buralara verilmesi gerektiğine inandığını ifade eden Çelikbilek, konuşmasını, şu sözler ile sonlandırdı: “ Bu yapılmaz ise eksik davranış oluruz, kadirşinaslık yapmamış oluruz. Bizlere bu anlamda katkısı olmuş, malını, canını, fikrini bu uğurda vermiş, ısdırap çekmiş veya bizim yetişmemize katkısı olmuş insanları hatırlamak hepimizin görevimiz olmalı.”

Aydın Ergün: İsimlerini gelecek nesillere aktarmak boynumuzun borcudur

Belediye Başkanı Çelikbilek’in ardından söz alan Kaymakam Aydın Ergün ise, konuşmasına,  “ Muhammed Talha Dinleyici kardeşimiz terör örgütü ile mücadele sürecinde hayatını kaybetti ve şehitlik mertebesine ulaştı” şeklinde başladı.

Ergün, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “ Vatan savunması sırasında hayatını kaybeden şehitlerimiz oldu. İçinde bulunduğumuz anda ise iç ve dış düşmanlara, bölücü teröre karşı yürütülen mücadele sırasında da ilçemizden Muhammed Talha Dinleyici şehitlik mertebesine ulaştı. İnananlar için en üst mertebe şehitlik mertebesi. Şehitlerimizin hatırlanması, ülkeyi yönetenler için çok önemli çünkü biz bu mücadeleyi topyekûn millet olarak vermek zorundayız. Bu mücadelede hayatını kaybedenler, kendi kişisel hırs ve davaları uğruna kaybetmediler. Ülke bütünlüğü için hayatlarını kaybettiler. Dosta düşmana karşı onları unutmadığımızı göstermek adına, onlara lâyık olacak eserlere onların isimlerini vererek, gelecek nesillere aktarmak, bizim de devlet olarak, belediyeler olarak, boynumuzun borcudur.”

T.B.M.M’nin çıkardığı kanun

Konuşmasının devamında T.B.M.M’nde geçtiğimiz günlerde çıkarılan, “6353 Sayılı Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”a da atıfta bulunan Kaymakam Ergün, bu “torba” kanunun içerisindeki maddelerden birinde şehit yakınları ve gazilere yapılacak olan yardımların da düzenlendiğini hatırlattı. Ergün, ilgili Kanun’un arka planda yatan amacı ile ilgili olarak ise, “ biz bunu topyekûn bir mücadele olarak görüyoruz ve bu uğurda gazi olanları, bu uğurda şehit olanları ve yakınlarını unutmuyoruzun mesajıydı bu” açıklamasını yaptı. 

Kaymakam Ergün, konuşmasının sonunda, Dinleyici ailesine ve tüm şehit ailelerine sabırlar diledi.

Konferans salonuna tabela asıldı

Yapılan konuşmaların ardından ise Şehit Muhammed Talha Dinleyici’nin isminin yer aldığı tabela, protokol tarafından salonun girişine asıldı.

Katılımcılar daha sonra konferans salonunu gezdiler. Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, burada da kısa bir konuşma yaparak, Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi hakkında katılımcılara bilgiler verdi.

Üniversiteden mezun olur olmaz askere gitmişti

Talha Dinleyici, Fatih Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun olur olmaz askere gitmek istemiş ve henüz beş aylık asker iken, Van’ın Başkale ilçesinde, Albayrak Jandarma Karakolu’na bağlı 3. Hudut taburuna asker taşıyan askeri zırhlı aracın şarampole yuvarlanması sonucunda yaşamını yitirmişti.

Şehidimiz, Selimiye Kışlası’nda düzenlenen askeri töreni ardından, Elmalı Köyü’nde toprağa verilmişti.

Haber: Arzu Başlantı

Beykoz, şehidini unutmadı
Bizi Takip Edin