Beykoz Somayı kucakladı

Türkiye'yi yasa boğan Soma maden faciasında yetim kalan 56 çocuk “Beykoz Somayı Kucaklıyor” Projesi'yle misafir edildi.

Türkiye'yi yasa boğan Soma maden faciasında yetim kalan 56 çocuk “Beykoz Somayı Kucaklıyor” Projesi'yle ilçeye…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’yi yasa boğan Soma maden faciasında yetim kalan 56 çocuk “Beykoz Somayı Kucaklıyor” Projesi’yle misafir edildi.

Türkiye’yi yasa boğan Soma maden faciasında yetim kalan 56 çocuk “Beykoz Somayı Kucaklıyor” Projesi’yle ilçeye davet edildi. Aile sıcaklığında ağırlanan çocuklara müze ziyaretleri, sosyal aktivite ve eğlencelerle unutulmaz bir İstanbul hatırası armağan edildi.

13 Mayıs 2014 tarihinde meydana gelen faciada yaşamını yitiren 301 işçinin emaneti olan yetimlere Beykoz ilk günlerde olduğu gibi yine vefasını gösterdi. Beykoz Belediyesi’nin hayata geçirdiği,  “Beykoz Somayı Kucaklıyor Projesi” ile faciada yaşamını yitiren madencilerin emaneti olan çocuklardan 56 çocuk, 2-4 Ekim tarihleri arasında ilçede misafir edildi.

İstanbul ve Beykoz’un tarihi turistik yerlerini ziyaret eden çocuklar Boğaz Turu’na katıldı, Miniaturk, Vialand Eğlence Merkezi, Sultan Ahmet Cami ve Meydanı, Yerebatan Sarnıcı ve Beykoz Cam Ocağı’nı ziyaret eden çocuklar yaşamlarına mutluluk katan güzel anılar edindi. Proje kapsamında bazı anne babalar da misafir edildi.  

Beykoz Belediyesi Beytaş Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen projenin kapanış programına İstanbul Valisi Vasip Şahin’in eşi Şeyma Şahin, Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı ve eşi, Beykoz Belediyesi Başkan Yardımcıları Muharrem Kaşıtoğlu, M. Hanefi Dilmaç, Meclis üyesi Gülay Demirel, AK Parti İlçe Kadın Kolları Başkanı Gaye Zayıf ve somalı çocuklar iştirak etti.

Misafir çocuklara hitap eden Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı: “Sizleri Dünya’nın başkenti olan İstanbul’da ve İstanbul’un başkenti Beykoz’da ağırlamaktan onur duyuyoruz.  O gün Soma’da büyük bir acı yaşandı. En çok da annelerin, kardeşlerin ve evlatların yüreği yandı.  Onların acıları da bizi yaktı. Acılar paylaştıkça azalır, sevinçler paylaştıkça çoğalır. Bu insan olmanın gereğidir. Belediyemizin bu projeyle her ikisini amaçladığını ve başarılı olduğunu görüyorum. Sizlerle bizleri buluşturan belediyemizi kutluyor, katılımız dolayısıyla teşekkür ediyorum.” dedi.

Beykoz Belediyesi Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu ise “Soma’da o gün çok zor günler yaşandı. O acıları unutmak mümkün değil. Ekmeği için, vatanına hizmet için toprağın altına giren madencilerimizin emaneti olan evlatlarımızı Beykoz ‘da ağırlamak bir onurdur. Bu projeyle o günleri ve acıları bir nebze de olsa unutturmayı amaçladık. Tebdil-i mekânda ferahlık vardır felsefesinden yolan çıktık. Bizleri ve burada yaşadığınız güzel anıları yıllar sonra yâd etmeniz bizler için en büyük armağan olacaktır. Rabbim bir daha milletimize böyle acılar yaşatmasın“ şeklinde konuştu.

Söz alan Somalı misafir çocuklarlar da İstanbul ve Beykoz da çok mutlu olduklarını ifade ederek Beykoz Belediyesi’ne ve projede emeği geçenlere teşekkür ettiler. 

Konuşmaların ardından Somalı misafir çocuklar tarafından projeye sponsor olan Muhammet Nane, Miray Daner, İş adamı Galip Öztürk, Murat Aydemir, İstanbul Valisi’nin eşi Şeyma Şahin için hazırlanan plaketler takdim edildi.

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek adına plaketi Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu aldı.

Program hatıra fotoğrafı çekimi ve çocuklara hediye takdimiyle son buldu. 

Beykoz Somayı kucakladı
Bizi Takip Edin