Beykoz spor kulüplerinin sorunları meclise taşındı

CHP İstanbul Milletvekili Yakup Akkaya, Gençlik ve Spor Bakanı'na Beykoz'da yeni spor sahası projeleri olup olmadığını sordu.

CHP İstanbul Milletvekili Yakup Akkaya, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak tarafından yazılı…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP İstanbul Milletvekili Yakup Akkaya, Gençlik ve Spor Bakanı’na Beykoz’da yeni spor sahası projeleri olup olmadığını sordu.

CHP İstanbul Milletvekili Yakup Akkaya, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak tarafından yazılı olarak cevaplandırılması için soru önergesi verdi. Akkaya önergesinde Beykoz’da 24 amatör spor kulübü bulunurken bu kulüplerin çalışabileceği spor sahası sayısının ise 3 adet olduğunu bunun da ihtiyacı karşılayamadığını belirtti.

Beykozlu gençlerin ve çocukların spor yapabilmeleri için Beykoz’da spor sahalarının sayısının artırılması talebini Bakanlığa ileten Akkaya şu önergeyi sundu:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Saygılarımla,  

Yakup AKKAYA

İstanbul Milletvekili  

Geleceğimiz olan gençlerimizin ruhen ve bedenen korunmasının yollarından birisi de spor yapabilme olanaklarının devlet tarafından sağlanmasıdır. Bu amaçla kurulan Gençlik ve Spor Bakanlığımız gerek 638 sayılı Gençlik ve Spor Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’nin 9. Maddesi ve 29. Maddesi çerçevesinde spor faaliyetlerinin yaygınlaşması ve gençlerin yararlanması amacıyla spor tesisleri yapmak veya yaptırmak görevlendirilmiştir. Yine Bakanlık 3289 Sayılı Spor Genel Müdürlüğünün Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun’un 2. Maddesinin (f) fıkrası  gereğince de “Beden eğitimi ve spor faaliyetleri için gerekli olan saha, tesis ve malzemeleri yapmak, yaptırmak, işletmek ve bu tesisleri vatandaşın istifadesine sunmak” da yine Bakanlığınızın görevleri arasında sayılmıştır. Dünyada ülkelerin tanınmışlık seviyesinde sporun belirleyici bir payı vardır. Bu yapıda fark yaratmanın yolu ise, amatör spordan, amatör spor bilincinden, amatör sporların desteklenmesinden geçiyor. Ülkemiz gibi genç nüfusu ile gurur duyan bir ülke için bu bilinç, çok daha büyük öncelik taşıyor. Denilebilir ki ülke sporunun gelişmesi ve başarılı olabilmesi, amatör spor kulüplerinin gelişmesi ve başarılı olması ile doğru orantılıdır. Amatör spor kulüpleri halkımızın ve gençliğimizin spor yapmasına, onlara sağlıklı yaşam biçimi sunmasına yardımcı olan kuruluşlardır. Bu kulüpler aynı zamanda uluslararası şampiyonalarda ülkemizi temsil edecek sporcuların yetişmesi anlamında da çok önemlidir. Gönüllü olarak yapılan, ailelerimizin güvenerek emanet ettiği çocukları, sporun her safhasında yetiştiren amatör spor kulüplerini her kurumun desteklemesi lazım olduğu tartışmasız bir gerçektir. Devlet çapında olduğu gibi yerel yönetimler ölçeğinde de bu desteğin verilmesi bir zorunluluktur. Nitekim, İstanbul İli Beykoz ilçesinde de gençliğin ve çocuklarımızın spor faaliyetleri yapabilmesi için 24 amatör spor kulübü kurulmuştur. Ancak ne yazık ki, bu kulüplerin spor faaliyetlerini yerine getirebilmek için yararlandıkları spor sahaları oldukça yetersizdir. Beykoz ilçemizde 24 spor kulübü için sadece 3 spor sahası bulunmaktadır.  

1-Beykoz ilçemizde gençlerimiz ve çocuklarımızın spor yapabilme kabiliyetlerini arttırmak amacıyla yeni spor sahası yapmayı düşünüyor musunuz?

2-Bu bağlamda 2002 yılına kadar spor sahası olarak tanımlanan daha sonra Milli Savunma Bakanlığı’na devredilen ancak 2014 yılında İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne yeniden devredilen Kanlıca Tekke mevkiinde bulunan Beykoz İlçesi 520 Ada 7 Parsel alanını yeniden spor sahası olarak tahsis etmeye yönelik Bakanlığınızca bir proje uygulamaya konulmak istendiğine ilişkin bilgiler bulunmaktadır. Böyle bir projeniz bulunmakta mıdır? Beykoz ilçemizde bulunan bu alanı spor sahası olarak yeniden tahsis etmeyi düşünüyor musunuz?

3-Son olarak İl Gençlik ve Spor Müdürlüğü bünyesinde bulunan böyle bir proje var ise bu projenin uygulanmasına ne zaman geçilecektir?

Beykoz spor kulüplerinin sorunları meclise taşındı
Bizi Takip Edin