Beykoz Tokatköy projesinde tartışmalara son nokta koyuldu!

Beykoz Belediye Meclisi haziran ayı olağan toplantısı gerçekleştirildi. İlçede ilk olacak ve Tokatköy Mahallesi’nde hayatı geçirilecek kentsel dönüşüm projesi meclisin gündemine taşındı.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Belediye Meclisi haziran ayı olağan toplantısı gerçekleştirildi. İlçede ilk olacak ve Tokatköy Mahallesi’nde hayatı geçirilecek kentsel dönüşüm projesi meclisin gündemine taşındı. 

https://www.youtube.com/watch?v=XSkCutVGjSM***

Beykoz Belediye Meclisi haziran ayı olağan ilk toplantısı Meclis I. Başkanvekili Gaye Zayıf başkanlığında yapıldı. Toplantıda, Tokatköy Kentsel Dönüşüm Projesi tartışıldı.

 “823 TANE YENİ BAĞIMSIZ BÖLÜM YAPILACAK”

İBB ve Beykoz Belediyesi AK Parti Meclis Üyesi Sadullah Hasanoğlu, projeye dair yapılan eleştirilere cevap verdi.

Sadullah Hasanoğlu, Tokatköy Kentsel Dönüşüm Projesi’nin uzaması nedeniyle kafa karışıklığı ve bilgi kirliliğinin artığını belirterek, kafa karıştırmak isteyenlerin olduğunu ve bu nedenle de karışıklığın artan bir ivme ile devam ettiğini söyledi.

Sadece Tokatköy’de değil Beykoz’un tamamına yönelik projelerde hedefe varmaya ve birlikte adım atmaya yönelik düşüncelerini aktaran Hasanoğlu, Tokatköy’deki 662 bağımsız bölüm yerine 823 tane yeni bağımsız bölüm yapılacağını ve hak sahiplerinin kaç tane hali hazırda bağımsız bölümü varsa kanunen yine o kadar bağımsız bölüm alma hakkının olduğunu vurguladı.

“AK PARTİ PROJEYİ YAPMASIN DİYE UĞRAŞIYORLAR”

20 yıllık bir tecrübeyle insanların karşısına çıktıklarını belirten Sadullah Hasanoğlu, “Tokatköy’deki proje Beykoz’da ilk olması dolayısıyla önemlidir. Birileri AK Parti bu ilk projeyi yapamasın diye büyük gayret sarf ediyorlar. Biz yine de teklif etmeye, anlatmaya devam ediyoruz.” dedi.

“KİPTAŞ PROJEYİ YAPAMAYACAĞINI SÖYLEDİ”

Projenin süreci hakkında bilgi vermeye devam eden Hasanoğlu, “2019 öncesi KİPTAŞ ile bir protokol yapılmıştı. 2019 seçimi sonrası bugünkü CHP’li yönetimindeki KİPTAŞ ‘Maddi imkânlarımız el vermediği için bu projeyi yapma şansımız yok’ dedi.  Biz de mecliste karar aldık, yetki verdik. Konu Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına taşındı. CHP’nin bize teşekkür etmesi gerekirken eleştiriler alıyoruz.” diye konuştu.

“BELEDİYE 82 BİN M2 ARSA BEDELİNİ TOKATKÖYLÜLERE HİBE EDİYOR”

Yapılacak olan proje maliyetinin neredeyse 3’te 1’i fiyatına hak sahipleri verileceğini belirten Hasanoğlu, “Buradan Tokatköylü hemşehrilerimize seslenmek istiyorum. Sakın kafanızı karıştırmak isteyenlere inanmayın. 1 yıl önce hak ettiğiniz konutların ortalama bedeli ortalama 280 bin civarındaydı. Bugünde o rakam aynı. İnşaat fiyatlarının artışından Tokatköylü hemşehrilerimiz etkilenmeyecek. Beykoz Belediyemiz 82 bin m2 arsa bedelini Tokatköylü hemşehrilerimize hibe ediyor. Cumhurbaşkanımızın kararıyla, inşaatı yapacak olan Bakanlığımız oluşacak fiyat farkını karşılayacak ve hemşehrilerimize hibe edecek. Cumhurbaşkanımızın hediyesi olacak.” diye belirtti.

“PROJE HUKUKSUZSA İBB DOĞALGAZI NEDEN KESSİN?”

Tokatköy’de tahliye süreleri dolan birimlerin elektrik, doğalgaz ve su kesintilerinin yapılmasına değinen Sadullah Hasanoğlu, “Doğalgaz hangi kurumun elinde? İBB’nin. İstanbul’da su kimin idaresinde? İBB’nin. Eğer söylenildiği gibi projede bir yanlışlık bir hukuksuzluk olsa İBB doğalgaz ve suyu nasıl kessin? Tokatköy Projesi’nde yapılan işlemler hukuka, yasalara ve prosedürlere uygun yürüdüğü için devletin bütün birimleri üzerine düşen görevi yerine getiriyor. O yüzden İBB’miz orada doğalgazı ve suyu kesti. Proje yürüsün devam etsin diye.” şeklinde konuştu.

“MİLLET İTTİFAKI DOĞALGAZI KESMEYİN DİYE EYLEM YAPIYOR”

Hasanoğlu, “İBB Meclisi’nde Millet İttifakı yönetirken, Millet İttifakı’nın içerisinde bulunan partilerin ilçe başkanları, meclis üyeleri orada doğalgazı ve suyu kesmeyin diye eylem yapıyor. Lütfen sizi düşünceye sevk ediyorum. İnsanların kafasını karıştıracak her türlü eylemden ve söylemden uzak durulmasın lazım.” dedi.

“YAPTIRMAMAK İÇİN DEĞİL YAPTIRMAK İÇİN EYLEM YAPALIM”

İBB’nin Çubuklu’daki kentsel dönüşüm alanı hakkında konuşan Sadullah Hasanoğlu “İlla birileri eylem yapmak istiyorsa Çubuklu’daki İBB’nin sorumluluğunda bulunan kentsel dönüşüm alanında eylem yapabilirler ‘Burayı bir an evvel yapın’ diye. Eğer siz böyle bir eylem yapmak isterseniz biz de sizin yanınızda olacağız. Sizlerle beraber Çubuklu’da eylem yapacağız. Gidelim İBB’nin önünde eylem yapalım ‘Sayın Başkan gel, Çubuklu’daki kentsel dönüşüm projesine bir av evvel başla’ diye. Biz yaptırmamak için değil yaptırmak için eylem yapalım diyoruz. Aramızda bu kadar fark var. Bugün Millet İttifakı’nın bileşenleri CHP ve diğerleri Tokatköy’deki proje yapılmasın diye eylem yapmak, oradaki milletin kafasını karıştırmak yerine gelsinler İBB önünde proje yapılsın diye eylem yapsınlar.” ifadelerini kullanarak tepkisini dile getirdi.

“EYLEM YAPMAK İSTEYENLER İÇİN FIRSAT”

4 Şubat 2022’de İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Beykoz’a gelerek Çubuklu’daki Kentsel Dönüşüm Ofisi’ni ziyaret ettiğini belirten Hasanoğlu, “İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ‘Bir hafta 10 gün içerisinde proje bana sunulacak. Talimat vereceğim, çalışmalar başlayacak’ dedi. 5 ay geçti. Eylem yapmak isteyen arkadaşlar için fırsat.” sözleriyle sitem etti.

“PARTİ YÖNETİCİLERİ VATANDAŞI SUİSTİMAL EDİYOR”

Tokatköy’de her siyasi görüşten her partiye oy vermiş insanların olduğunu söyleyen Hasanoğlu, “İnsanlar projeyi kendileri için daha doğru daha güzel daha iyi işler yapılsın diye destekliyorlar. Bir insanın bir partiye gönül vermesini, partinin yönetici suistimal sebebi olarak kullanmamalıdır. Yapmayın.” dedi.

“TAPUYA ENGEL OLAN MİLLETVEKİLİ TOKATKÖYLÜYE NE FAYDA SAĞLAYACAK?”

Sadullah Hasanoğlu, Tokatköy’e gelerek eylem yapan CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal’ın ilçede daha önce engel olduğu projelere yönelik konuştu.

Hasanoğlu, Mahmut Tanal’ın Kasım 2013’te de Beykoz Belediyesi’nin vatandaşlara tapularını dağıtırken de eylem yaptığını vurguladı ve şunları söyledi:

O milletvekili insanlara ‘Tapularınızı almayın. Bu tapular sahte. Sizi AK Parti kandırıyor’ dedi. Ve o gün o milletvekilinin yapmış olduğu eyleme, şova inanan Beykozlu hemşehrilerimiz oldu. O gün tapuyu alanlar mı doğru yaptı almayanlar mı? Tapuyu alanlar mı kârlı almayanlar mı? Tapusunu alanlar mı bu işin doğru tarafında almayanlar mı? Vatandaşın 50-60 sene hayalini kurduğunu tapusunu almaya engel olan bir milletvekili benim Tokatköylü hemşehrime ne fayda sağlayabilir?”

“ÇOK BÜYÜK VEBAL ALTINA GİRECEKLER”

Projenin inşaat başlama aşamasına kadar geldiğini söyleyen Sadullah Hasanoğlu, “Bu kafa karışıklığından etkilenen bir tane Tokatköylü hemşehrimiz olursa ve projedeki hakkını hukuken kaybederse inanın çok üzüleceğiz. Çok büyük vebaldir. O insanları hangi sebeple olursa olsa etkileyenler iyi düşünsünler çok büyük vebal altına girecekler. O hemşehrilerimiz çarpık yapılaşmadan düzenli konutlara, güvensiz konutlardan güvenli konutlara, kalitesiz konutlardan çok daha kaliteli konutlara taşınacak. Kendi yaşadığı proje alanında yaşayacak.” diye konuştu.

“KARŞI ÇIKTILARI ŞEYİ YARIN SAVUNACAKLAR”

İBB’nin Çubuklu’daki projeyi de yine bu kanunlarla yapacağını ifaden eden Hasanoğlu, “Bugün burada karşı çıktıkları şeyi yarın orada savunma durumuna düşecekler. Bütün engelleme çalışmalarına rağmen bütün sorunları çöze çöze devam ediyoruz. Tokatköy Proje’mizin hayırlı olmasını diliyorum.” dedi ve İBB’nin Çubuklu’daki kentsel dönüşüm projesi ile Beykoz Belediyesi’nin Tokatköy’deki projesini kıyasladı.

“TOKATKÖY’E İTİRAZ EDENLER ÇUBUKLU’DA TAPU VERMİYOR”

Sadullah Hasanoğlu, “Tokatköy’de tapu Beykoz Belediyesi’nin. Çubuklu’da tapu İBB’nin. Tokatköy’de ‘Neden tapu vermedin’ diyen arkadaşlar Çubuklu’da ‘Tapuyu vermememiz onlar için daha hayırlı olacak’ diyor. Zaten biz Türkiye’de 20 yıldır bunu yaşıyoruz. Eğer bir işi CHP yapıyorsa doğru, onların işine geliyorsa ve istediği gibiyse doğru. Onların işine gelmiyorsa yanlış. Bu böyle. Tokatköy’de insanlar tapu bedeli kadar bir bedelle tertemiz, hak ettiği kadar bir konut alacak. Buna itiraz ediyor ancak Çubuklu’da tapuyu almamaları daha güzel diyorlar. Yöneticilik, sorumluluk sahibi olmayı gerektirir. Tokatköy’de aylardır evini boşaltmış, kira yardımı alan hak sahibi hemşehrilerimiz var. Onların hakkını korumak bizim görevimiz değil mi? Bu engelleme çalışması onları her geçen gün zarar sokmuyor mu, üzmüyor mu? Biz hepsini düşünmek zorundayız. Ben takdiri meclisimize ve Beykozlulara sunuyorum.” ifadelerini kullandı.

Beykoz Tokatköy projesinde tartışmalara son nokta koyuldu!
Bizi Takip Edin