Beykoz tüm Türkiye’ye örnek oluyor!

Beykoz'da sahipsiz hayvanlar için kurulan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından takdir edilen Beykoz Belediyesi’nin Hayvan Rehabilitasyon Merkezi tüm Türkiye’ye örnek teşkil ediyor.
  • 23.08.2023 14:27:43

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Macaristan'a gerçekleştirdiği ziyaretin ardından dönüş yolunda uçakta gazetecilerin sorularını cevapladı. Erdoğan, başıboş köpek sorunuyla ilgili olarak 'net' mesajlar verdi. 

Beykoz Belediyesi’nin Hayvan Rehabilitasyon Merkezi’ni örnek gösteren Erdoğan, “Bu konunun takipçisiyim.” dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN BEYKOZ BELEDİYESİ’Nİ TAKDİR ETTİ

Başkan Erdoğan, Beykoz Belediyesi’nin sahipsiz köpeklerle ilgili yürüttüğü çalışmaları takdir ederek konuşmasına şöyle devam etti:

“Başıboş, sahipsiz köpeklerle mücadele konusunda yasal düzenleme mevcut. Gerek ilgili bakanlık gerekse belediyeler sahipsiz, başıboş köpekleri barınaklara topluyor, ama toplamak işi bitirmiyor. Bunları barınaklar çerçevesi içerisinde bir yerlerde toparlamak lazım. Örneğin Konya Büyükşehir Belediyesinin, İstanbul'da Beykoz Belediyesinin barınakları var. Belediyelerimizde bu konuya hassasiyet gösteriyoruz ve yasal düzenlemeyle de bu işi kontrol altına almanın gayreti içerisindeyiz. Ben mesela Beykoz Belediye'mizin çalışmasını takdir ettim. Tabii bunlar için çok çok büyük alanlar gerekiyor ve bu büyük alanlarda da bunların teşhis, tedavi hatta gerekirse ameliyatlarına varıncaya kadar bunları yapmaları şart. Beykoz bunu yapıyor, gördüm. Aynı şekilde Konya bunu yapıyor. Bundan sonraki süreçte de bunu bizler yapmaya kararlıyız ve bu kararlılığımız devam edecek.”

BAŞKAN AYDIN POLİTİKALARINDAN BAHSETTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarının ardından konunun gündeme gelmesiyle çeşitli televizyon programlarına canlı yayın konuğu olan Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, sahipsiz sokak hayvanları sorununun çözümüne dair yürütülecek politikalardan bahsetti.

“SAHİPSİZ HAYVANLAR İKİ YÖNLÜ CİDDİ PROBLEM OLUŞTURUYOR”

Başkan Murat Aydın, sahipsiz sokak hayvanları için kurulan Hayvan Rehabilitasyon Merkezi ve Doğal Yaşam Alanı’nda yürütülen çalışmalar ile belediyenin tüm Türkiye’ye örnek teşkil ettiğini söyledi.

Sokaktaki sahipsiz hayvanların iki yönlü çok ciddi anlamda problem oluşturduğunu söyleyen Başkan Aydın,  “Hem insanlar açısından bir canlı güvenliği sorunu ve diğer tarafından sokaktaki sahipsiz olan bu canların sokakta barınamaması, hayatını devam ettirememe gibi sorunu var. Bu problemi çok büyük ölçüde yaşayan bir ilçeydi.” dedi.

8 BİN 244 ADET ÇAĞRI GELDİ

“2022 yılında biz Beykoz'un sokaklarından 2 bin 152 tane ölü sahipsiz hayvan topladık.” diyen Aydın, “Belediyemizin çözüm merkezine 8 bin 244 adet sahipsiz hayvan sorunu veya hayvanın yardıma ihtiyacı var çağrısı geldi.” diye konuştu.

Aydın, bu hayvanların Beykoz’un çeşitli yerlerinde araba çarpması, başka hayvanların saldırması ve hastalıklar gibi sebeplerle ölmüş olduğunu vurguladı.

BEYKOZ’DA 30 BİN BAŞIBOŞ SOKAK HAYVANI VAR

Beykoz’da yaklaşık 30 bin sahipsiz sokak hayvan olduğunu söyleyen Başkan Aydın, bu duruma kayıtsız kalmayarak 2021 yılında Hayvan Rehabilitasyon Merkezi ve Doğal Yaşam Alanı’nın kurulduğunu aktardı.