Beykoz turizmin cenneti olsun!

Değerli okurlar,

Beykoz doğal tarihi, kültürel varlıkları ile dünyanın dikkatini cezbeden bir turizm potansiyeline sahip önemli bir ilçedir. Bu önemini boğazın 7 bin yıllık tarihi geçmişi içinden tatlısu geçen boğaz olma…

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Değerli okurlar,

Beykoz doğal tarihi, kültürel varlıkları ile dünyanın dikkatini cezbeden bir turizm potansiyeline sahip önemli bir ilçedir. Bu önemini boğazın 7 bin yıllık tarihi geçmişi içinden tatlısu geçen boğaz olma özelliği ile her iki kıtayı birbirinden ayıran ve bileştiren özelliği ile boğazın diğer yarısı Beykoz kıyılarıdır.

Beykoz’un başlangıcı 630 yıllık tarihi geçmişi ile İlk Müslüman Türk Mahallesi olan Anadoluhisarı ve Yıldırım Beyazid’in 1392 yılında yaptırdığı kale ile başlar. Cenevizliler döneminden kalan 1831 yapımlı Anadolu Kavağı’nda bulunan Yoros Kalesi ile noktalanır.

Bu kadar tarihi öneme sahip Beykozumuzun eksikliği ilçenin turizm imkanlarından yeterince faydalanamamasıdır. Bu turizm potansiyeli değerlendirilerek istihdama ve yatırıma dönüştürülmelidir. Dünyanın birçok ülkesi turizm gelirleri ile ekonomilerine güç katmıştır.

31 Mart 2019 yılı yerel seçimleri şahsen beni mutlu etmiştir. Sebebi ise proje ile halkın karşısına çıkan adaylar turizmin önemini de ön plana çıkarmışlardır. Şimdiye kadar hiç bir siyasi parti ve idare Beykoz’daki turizm potansiyelini görememişti. Belki de imar bu alanı unutturmuştur.

İnanıyorum ki Zeytinburnu’ndaki faaliyetlerini yerinde gördüğümüz Belediye başkanımız Murat AYDIN bu değerlerimizi özellikle Seyitnizam ve Merkez Evler Mahallesi’ndeki tarihi dokuyu yaşattığı gibi Beykozumuzu da yaşatacaktır.

Halkın beklentisi doğal güzellikleri korunmuş, beton yığınından uzaklaşmış, herkesin huzur ve keyifle gelip gezip keyif alacağı, tüm dünya insanlığı için ihtiyaç olan güzellikleri turizm desteği ile taçlandıracak ve gençlerimize istihdam alanı oluşturarak ekonomi ile aile bütçelerine katkı sağlayacaktır.

Turizmin can alıcı cennet köşesi Beykoz doğa, tarih, kültür ve inanç turizmi ile şahlanacaktır. Fakat turizmin en önemli eksiklerinden biri ulaşımdır. Deniz kıyısında olmamıza rağmen deniz taşımacılığı sadece bölge halkının işe gidiş geliş saatleri ile sınırlandırılmıştır. Hafta sonu boğazı gezecek olan yerli ve yabancı turistler ya özel Boğaz Turu tekneleri ile toplu olarak gezebilecek, ya da bireysel özel araçla karadan gezip görebileceklerdir. Bu konu büyük bir eksikliktir. Özellikle yaz ayları geç saatlerde ulaşım çok zor yapılmaktadır.

Bu önemli konu ve diğer konularda Beykoz ilçemizin ilk turizm amaçlı Sivil Toplum Kuruluşu olan Anadoluhisarı Turizm Kalkındırma Derneği ve daha sonra kurulan turizm işletmecileri deneği olarak her türlü proje ve çalışmaya hazırız. Yeter ki yöneticiler bu konuda bizleri dikkate alarak fikirlerimizi önemseyip projeler ile hedefe ulaşmamızda ön ayak olsunlar. Bizler hizmet için göreve hazırız.

İnternet üzerinden yapılan incelemelerde Dünya’da en çok takıp edilen yer ANADOLUHİSARI VE BEYKOZ gözükmektedir.

Daha anlatacak yazılacak çok şey var fakat sayfalara sığmaz değerli okurlar. Şimdi Beykoz’umuzun yerel idarecileri ile Beykoz da turizmi şahlandırma zamanı…..

HAYDİ BEYKOZ, KAPANAN FABRİKALRIN YERİNİ TURİZMİN KATKISI İLE GÜÇLENDİR.

Hisar aşkı Beykoz sevgisiyle

Beykoz turizmin cenneti olsun!
Bizi Takip Edin