Beykoz 'Uluslararası Beykoz Sempozyumu'na hazırlanıyor

Beykoz, binlerce yıllık tarih ve kültür mirasının gözler önüne serileceği 'Uluslararası Beykoz Sempozyumu'na ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Traklar’dan Bitinyalılar’a, Doğu Roma’dan Osmanlı’ya kadar birçok medeniyetin uğrak

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz, binlerce yıllık tarih ve kültür mirasının gözler önüne serileceği ‘Uluslararası Beykoz Sempozyumu’na ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Traklar’dan Bitinyalılar’a, Doğu Roma’dan Osmanlı’ya kadar birçok medeniyetin uğrak noktası olan Beykoz, binlerce yıllık tarih ve kültür mirası ile bu mirasın izlerini taşıyan sosyal zenginliğinin gözler önüne serileceği Uluslararası Beykoz Sempozyumu’na ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Beykoz Kaymakamlığı ve Beykoz Belediyesi işbirliğiyle hazırlanan çalışma dikkatleri ilçeye çekmenin yanı sıra, ulusal ve uluslararası tanıtımın sağlanması, gelecek kuşaklara kalıcı bilimsel veriler bırakılması, kentlilik bilincinin gelişmesi ve vurgulanması, belediye çalışmalarına vizyon oluşturacak kaynak temini amaçlarını da taşıyor.

Her bir konu başlığının bilimsel çerçevede uzman isimler tarafından ele alınacağı sempozyumla ilçenin, tarihteki yeri, kültür- sanat yaşantısı, yetiştirdiği şahsiyetler, ekonomik hayatı, atlattığı badireler, mimari yapıları, doğal güzellikleri ve insan dokusu bir kez daha vurgulanacak.  

Buluşma 8-10 Haziran tarihleri arasında

8-10 Haziran 2012 tarihleri arasında, Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’ndeki salonlarda,  25 oturumla gerçekleşmesi planlanan sempozyuma, yurt içi ve yurt dışından alanlarında uzman 100’ü aşkın bilim insanının katılması bekleniyor.

Uluslararası Beykoz Sempozyumu’nun yalnızca bilim çevrelerine yönelik bir etkinlik olmasından ziyade ilçenin tüm paydaşlarına ulaşması ve Beykoz sevdalılarının ilgisini çekmesi amacıyla fotoğraf sergileri, konserler, dinletiler, çevre gezileri ve nitelikli şehir turlarıyla zenginleşmesi hedefleniyor.

Tebliğler ve bilimsel çalışmalar kitaplaşacak  

İlçe belleğinin bilimsel çalışmalarla tazeleneceği sempozyumun sonunda, bilim kurulu tarafından yayınlanmaya değer bulunan tebliğler, minyatür, gravür, belge, fotoğraf ve arşivlerin eşlik ettiği bir kitapta toplanacak.

Beykoz’un binlerce yıllık tarihi geçmişi, doğal güzellikleri, insan unsuru ile şehrimizin en nadide köşelerinden biri olduğunu vurgulayan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, sempozyum süresince sunulacak bilimsel çalışmaların ve etkinliklerin gelecek kuşaklara kapsamlı bir kültür mirası niteliğinde hazırlandığını ifade etti.

Başkan Yücel Çelikbilek: “Her köşesi tarihten bir iz taşıyan ilçemizin değerlerini gün yüzüne çıkarmak, vatandaşlarımızla paylaşmak ve geleceğe aktarılmasını sağlamak vazifemizdir. İlçenin sahip olduğu değerlerin bilimsel çalışmalarla desteklenmesi ayrıca anlam taşıyor. Bu sempozyum bir tür kültür tescili çalışması, değerlerin muhafaza edilmesi çalışmasıdır. Kültür dünyamıza ve ilçemize hayırlı olsun” dedi. 

Beykoz 'Uluslararası Beykoz Sempozyumu'na hazırlanıyor
Bizi Takip Edin