Beykoz Üniversitesi anlamlı bir projeye imza attı

Beykoz Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Programı öğrencileri, 21 Mart Down Sendromu Farkındalık Günü kapsamında, Üsküdar Belediyesi Tebessüm Kahvesi şubelerinde çalışan Down sendromlu gençler bir araya geldikl
  • 19.03.2022 00:00:00

Beykoz Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Programı öğrencileri, 21 Mart Down Sendromu Farkındalık Günü kapsamında, Üsküdar Belediyesi Tebessüm Kahvesi şubelerinde çalışan Down sendromlu gençler bir araya geldikleri etkinlikle birlikte kurabiye hazırladı. 

galeri isbeykoz universitesi anlamli bir projeye imza atti 7931

21 Mart haftasında tüm dünyada Down sendromuna dikkat çekmek için farkındalık çalışmaları yapılıyor. Down sendromuna karşı farkındalık oluşturmak isteyen Beykoz Üniversitesi de anlamlı bir projeye imza attı.

Beykoz Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Programı öğrencileri ile Üsküdar Belediyesi Tebessüm Kahvesi şubelerinde çalışan Down sendromlu gençler bir araya geldikleri etkinlikle birlikte kurabiye hazırladılar.

galeri isbeykoz universitesi anlamli bir projeye imza atti 2821

21 Mart Down Sendromu Farkındalık Günü kapsamında gerçekleştirilen etkinlikte Down sendromlu gençler, serviste olduğu kadar mutfakta da başarılı olduklarını gösterdiler. Kurabiye hamurunu şekillendiren ekip ardından kurabiyeleri süsleyerek birbirlerine ve beraber çalıştıkları öğrencilere ikram ettiler.

ÖNCE HAMUR SÜSLEME

Beykoz Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları öğrencileri Down sendromlu gençlerle birlikte ilk önce kurabiye hamurunu şekillendirdiler. Ardından kurabiyeleri süsleyen gençler, hazırladıkları kurabiyeleri birbirlerine ve beraber çalıştıkları öğrencilere ikram ettiler.

galeri isbeykoz universitesi anlamli bir projeye imza atti 7580

Üsküdar Belediyesi Tebessüm Kahvesi’nde çalışan Down sendromlu gençler, yalnızca serviste değil aynı zamanda desteklendiğinde mutfakta ürettikleriyle de çok güzel işler başardıklarını gösterdiler.

“BECERİLERİNE KATKI SAĞLAYACAK TATLI TARİFLER YAPTIK”

Keyifli ve başarılı bir etkinlik geçirdiklerini belirten Beykoz Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bengisu Bayrak Shahmiri, “Down sendromlu gençlerin sosyal hayata ve iş hayatına katılmasını çok önemsiyoruz. Potansiyellerini ortaya çıkarabilmeleri onların hayata katılmalarını kolaylaştıracaktır. Bugün, öğrencilerimizle birlikte Down sendromlu gençlerin motor becerilerine de katkı sağlayacak dinamik bir etkinlik gerçekleştirdik, tatlı tarifler yaptık.  Bizlere ne kadar yetenekli olduklarını gösterdiler. Tebessüm Kahvesi’ni üniversitemizde misafir ettiğimiz için çok mutluyuz.” dedi.

galeri isbeykoz universitesi anlamli bir projeye imza atti 6239

“AMACIMIZ DOWN SENDROMLU GENÇLERİN HAYATA KATILMASI”

Down sendromlu gençlerle çalışmanın heyecan verici olduğunu paylaşan Üsküdar Belediyesi Tebessüm Kahvesi Proje Koordinatörü Şermin Çoban, “Tebessüm Kahvesi olarak amacımız Down sendromlu gençlerin var olan potansiyelini ortaya çıkararak geliştirmek, onları yetenekleri doğrultusunda yapabileceği bir işte eğitmek, ekonomik ve sosyal refahını sağlamanın yanında mesleki ve sosyal yaşam becerileri kazanmış, öz güven sahibi, üretime ve toplumsal yaşama tam katılım sağlayan birer genç olarak yetiştirmek. Bunu sağlamak için de eğitim uzmanımız ve Down sendromlu gençlerle doğru iletişim kurma teknikleri eğitimleri verdiğimiz çalışanlarımız ile gençlerimizin yanlarında oluyoruz. Böylece Down sendromlu gençlerimize rehberlik ediyor, destekliyor, takiplerini yapıyor ve organizasyonun yürütülmesini sağlıyoruz. Üsküdar Belediyesi’nin gerçekleştirdiği Tebessüm Kahvesi projesi tüm dünyada ses getiren bir projedir.” diye konuştu.

İlgili Haberler