Beykoz Vakfı Tiyatrosu, 'Doğa' oyununu sergiledi

Beykoz Vakfı Tiyatrosu perdelerini bu kez Beykoz protokolü için açtı! Vakıf tiyatro eğitmeni Sinan Akbaşak’ın yazdığı ve yönettiği “Doğa” isimli çocuk ve gençlik oyunu ilk olarak Beykoz protokolü için sergilendi….

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Vakfı Tiyatrosu perdelerini bu kez Beykoz protokolü için açtı! Vakıf tiyatro eğitmeni Sinan Akbaşak’ın yazdığı ve yönettiği “Doğa” isimli çocuk ve gençlik oyunu ilk olarak Beykoz protokolü için sergilendi.

Beykoz Kaymakamı Aydın Ergün,  Beykoz Tapu Tadastro Müdürü Ali Gödekoğlu, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Başkanı Ekrem Başlantı, BEDES Başkanı Gülay Demirel, Beykoz Halk Eğitim Müdürü Beycan Kal, Muhtarlar Derneği Başkanı Cavit Gül, Soğuksu Mahalle Muhtarı Muammer Aydınoğlu, CHP eski milletvekili Bülent Tanla ile Beykoz Vakfı Başkanı Şaban Tören ve Yardımcısı Gökhan Taneri Ural’ın katıldıkları bu özel gösterimde veliler de çocuklarını yanız bırakmadılar.

Sinan Akbaşak: Işığımızı yakmaya inatla devam ediyor

Oyun öncesinde bir konuşma yapan tiyatro eğitmeni Sinan Akbaşak, konuşmasına şu sözler ile başladı: “ Çocuklarımızı mutlu etmek için buradayız. Bu oyunumuzda karşınızda rekor sayıda çocuk oyuncu göreceksiniz. Oyunda 27 çocuk rol aldı. Böylesi bir oyunu oluşturmak çok kolay değil.”

Sözlerini, “bizim tarzımızdaki kurumların ayakta kalması çok zor. Ancak Vakıf Başkanımız Şaban Tören sağ olsun, inatla ışığımızı yakmaya inatla devam ediyor” şeklinde sürdüren Akbaşak, katılımlarından ve çocukların heyecanlarını paylaşmalarından dolayı misafirlerine teşekkür etti.

Gençler ümit veriyor, çocuklar ise büyüklerinin yolunda

Doğa adlı oyunun ilk bölümünde, doğanın yeşili ile baş başa kalmak için ormanda kamp kurmaya  giden on arkadaşın başından geçenler anlatılıyor. Ormana adım atan gençlerin serüvenleri, kendilerinden önce piknik yapmaya gelmiş büyüklerinin bıraktıkları pet şişeleri toplamak zorunda kalmaları ile başlıyor.

Çadırlarını kuran gençler burada ünlü tabiat dergisi National Geographic için fotoğraf çekimleri yapmaya gelmiş olan  “Doğa abla” ile tesadüfen karşılaşarak, onun ilginç hayat hikâyesini öğreniyorlar.

Kamp yerinde çadırlarını kuran gençler acıkmaya başladıklarında ise işler karışıyor; çünkü aralarında  yapmış oldukları işbölümüne göre yemek getirmek ile sorumlu olan arkadaşlarının yanlışlıkla başka bir çantayı aldığı ortaya çıkıyor! Gençler yemek çantasını açıp da, sandviç yerine temizlik malzemeleri ile karşılaşınca, ortam birazcık geriliyor!

Oyunun ikinci bölümünde ise Doğa abla, kamp yapan gençlere ormanda yollarını şaşırmış küçük çocuklardan oluşan bir izci grubuna rastladığını haber verir. Bu küçük çocuklara sahip çıkılması gerekmektedir! Ancak bu gelenlerin de yiyecekleri tükenmiştir! Gelgelelim, büyüklerin şimdi küçüklerine bu durumu belli etmeden onları eğlendirmeleri gerekmektedir. Gençler, küçüklerini eğlendirmek ve onlara açlıklarını unutturmak için değişik yollar denerler!

Kaymakam Aydın Ergün’ü güldürdüler

Beykoz Vakfı Tiyatrosu’nun çocuk ve genç oyuncu kadrosu, Kaymakam Aydın Ergün tarafından dikkat ve beğeni ile izlendi. Yarının yetenekli oyuncularını bol bol alkışlayan Beykoz protokolü, onlar ile bir hatıra fotoğrafı da çektirdi.

Akbaşak: Çocukların istekli olmaları bize yeter

Oyunun sonunda Beykoz Güncel Haber olarak kısa bir özel röportaj yaptığımız Vakıf tiyatro eğitmeni Sinan Akbaşak, şunları söyledi: “ Işığımızı yakanlara teşekkür ediyoruz. Beykoz Vakfı Tiyatrosu olarak yapmak istediğimiz şeylerin başında, tiyatroyu her çocuğun yapıp başarılı olabileceğini herkese kanıtlamak vardı. Biz, çocuklarımızı tiyatromuza alırken onları bir elemeden geçirmiyoruz. Tek dikkat ettiğimiz husus, onların bu konuda istekli olmaları.”

Öğretmenlerini öpücük yağmuruna tuttular!

Çoğu sahneye ilk defa çıkıyor olmanın mutluluğunu yaşayan çocuklar, öğretmenleri Sinan Akbaşak’ı öpücük yağmuruna tuttular ve kendisine çiçek takdim ettiler.

“Doğa” isimli çocuk ve gençlik oyununda miniklerine örnek olan genç oyuncuların sergiledikleri performans ise, Beykoz’dan çıkacak başarılı tiyatrocular konusunda herkese umut verdi.

Beykoz Vakfı Tiyatrosu, 'Doğa' oyununu sergiledi
Bizi Takip Edin