Beykoz Vakfı'ndan ustalara vefa gecesi!

Bahar; dalındaki mor menekşede,

Aşk; seven gönüllerde ve dostluk; vefada saklıdır

Beykoz Vakfı,  “Fasl-ı Bahar” isimli Türk Sanat Müziği konserini camianın tanınan isimleri ecz. Metin Birgören ve Mustafa Sezgün'ün anısına düzenlendi

Beyko

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bahar; dalındaki mor menekşede,

Aşk; seven gönüllerde ve dostluk; vefada saklıdır

Beykoz Vakfı,  “Fasl-ı Bahar” isimli Türk Sanat Müziği konserini camianın tanınan isimleri ecz. Metin Birgören ve Mustafa Sezgün’ün anısına düzenlendi

Beykoz Vakfı, Yalıköy’de bulunan lokalinde gerçekleştirdiği  “ Fasl-ı Bahar” isimli Türk Sanat Müziği konserini camianın tanınan isimleri rahmetli ecz.  Metin Birgören ve Mustafa Sezgün’ün anısına düzenlendi. Konser, dinleyenlerinin büyük beğenisini topladı. Vefa dolu gecede, duygulu anlar yaşandı.

Konsere, Beykoz Vakfı Başkanı Şaban Tören, Çağdaş Musiki Derneği şefi Ömer Dilek, Beykoz Vakfı Türk Sanat Müziği Korosu’nun ilk eğitmenlerinden Cahit Gören ile çok sayıda davetli katılım gösterdi.

Metin Birgören ve Mustafa Sezgün

Aynı zamanda Beykoz Vakfı keman eğitmeni olan Bengü Efsen şefliğindeki Beykoz Vakfı Türk Müziği Korosu, “ Fasl-ı Bahar” isimli konseriyle gecenin sonunda ayakta alkışlandı. Konser, Beykoz Vakfı eğitmenlerinden rahmetli Metin Birgören ile geçtiğimiz aylarda trafik kazasında yaşamını yitiren, sanat dostu Mustafa Sezgün’ün anısına düzenlendi.

Keman ustası büyüledi

Sunumu Barbaros Eskin tarafından yapılan konser akşamında, TRT keman sanatçısı Önder Gülfidan’ın enstrümanından çıkan nağmeler,  dinleyenlerinde, “ kemanı çalmıyor, âdeta konuşturuyor” yorumları yaptırdı!

Küçük yaşta Beykoz Vakfı’nda almaya başladığı keman eğitimini, şu anda üst düzey bir müzik eğitimi ile sürdüren Mahmut Erkaya’nın konserde geçtiği taksim de, dinleyicileri duygulandıran başka bir an oldu. Koro şefi ve keman eğitmeni Bengü Efsen’in, öğrencisinin taksimini dikkatle ve zevkle takip edişi ise gözlerden kaçmadı!

Bengü Efsen: Mekânları cennet olsun!

Şef Bengü Efsen, geceye ilişkin olarak yaptığı konuşmada, misafirlerine Beykoz Vakfı bünyesinde gerçekleştirdikleri çeşitli sanatsal kurslar hakkında bilgiler aktardı. Beykoz Vakfı Türk Müziği Korosu’nun 12 yaşında olduğu hatırlatmasında bulunan Efsen, o günden bugüne korolarına katkı sunan eğitmenler ve öğrenciler sayesinde Türk müziğinin en güzel nağmelerini Beykozlular ile buluşturduklarını belirterek, “ öğrencilerimiz ile bu konser için çok emek harcadık; onlar, eserleri nakış nakış işlediler. Bizler, sahip olduğumuz musiki ahlakımız ile bu eserleri siz değerli misafirlerimize sunma gayretindeyiz” dedi.

Önceki koro şeflerine teşekkür!

Bengü Efsen, kendisinin de müzik faaliyetlerine Beykoz Vakfı çatısı altında başladığını hatırlatarak, akademik eğitimini tamamlaması sonrasında Vakıf korosunda solist, korist ve sazende olarak görev yaptığını belirtti. Efsen, koronun şeflik görevinin kendisine verilmesinden dolayı oldukça mutlu ve gururlu olduğunu ifade etti.

Efsen, kendisinden önceki eğitmenler şef Cahit Gören ile Hilda Lostar’a verdikleri her türlü destekten dolayı da teşekkürlerini sundu.

Beykozluların desteğiyle müzik çalışmalarına devam edeceklerini de belirten koro şefi, şunları söyledi: “ Kim olduğunuz değil, ne yaptığınız önemlidir; sizlerin desteğiyle çalışmalarımızı devam ettirmek arzusundayız; umarım bu konserden sonra koromuza katılım artar!”

Duygulandı

“ Fasl-ı Bahar” isimli konserlerini “ iki gönül dostu” insana, Metin Birgören ile  Mustafa Sezgün’e ithaf ettiklerini kaydeden Bengü Efsen, zaman zaman duygulandığı konuşmasında, şunları söyledi: “ Koromuzun kurucu üyelerinden Metin Birgören ve kısa bir süre önce acı bir şekilde aramızdan ayrılan sayın Mustafa Sezgün, her ikisi de çoğunuzun yakından tanıdığı ve sevdiği insanlardı. Hepimizin onlarla ilgili birçok anısı ve yaşanmışlığı vardır. Onlar koromuzun ilk üyeleri ve çalışmalarımıza yıllardır destek vermiş dostlarımız. Hele ki benim müziğe başlamama sayın Metin hocam vesile oldu. Bunun için ona minnet borçluyum. Onu elinde udu ile, Mustafa ağabeyi de, sahip olduğu mağazadaki sohbetleriyle hatırlamayan yoktur herhalde. Her ikisinin de mekânı cennet olsun!”

Tüm salon, “ Eski Dostlar” şarkısını Birgören ve Sezgün için söyledi!

Şef Bengü Efsen’in konuşmasının sonunda ise, koro, Birgören ve Sezgün’ün anısına, “ Eski Dostlar” isimli sevilen Türk Sanat Müziği şarkısını seslendirdi. Şarkıya, tüm salonun eşlik ettiği görüldü.

Şaban Tören: Beykoz Vakfı Beykoz’un ağabeyidir!

Beykoz Vakfı Başkanı Şaban Tören, konserin sonunda koro şefi Bengü Efsen ve programın sunucusu Barbaros Eskin’e birer çiçek takdim etti.

Vakıf Başkanı Tören, katılımlarından dolayı misafirlerine teşekkür ederek başladığı konuşmasında, şef Bengü Efsen’in de bir zamanlar öğrencileri olduğu hatırlatmasında bulunarak, şunları kaydetti: “ Ben değerli Vakıf öğrencimizi böyle başarılı bir konsere imza atmasından dolayı  kutluyorum. Beykoz Vakfı sizler için var; sizler olmadan bir Beykoz Vakfı olmaz. Daha güzel bir Beykoz için Vakfımızı güçlendirelim, Vakfımızın etrafında olalım. Beykoz Vakfı, Beykoz’un ağabeyidir; hepinizi bu Vakfa her konuda destek vermeye çağırıyorum.”

Leyla’ya; “ bir daha!”

Solist Funda Coşkun tarafından seslendirilen “ Leyla Ela Gözlü Bir Çöl Ahusu” isimli şarkı ise, dinleyicilerin “ bir daha” sloganları altında, büyük beğeni toplayan bir seslendirme olarak, gecenin anekdotları arasına katıldı.    

Mustafa Sezgün’ün kaleminden “ Beykoz”

Konserde, sunucu Barbaros Eskin tarafından, Mustafa Sezgün’ün “Beykozlu dostları” için yazmış olduğu bir şiiri de okundu.

BEYKOZ’DA UMUTLARIN BOYNU BÜKÜLDÜ
YETİM ÇOCUKLAR GİBİ

Boğaz’da bir Beykoz
şehrin hemen yanı başında
şehirden uzak kendi halinde.

Sımsıcak duygular,
sevdalar,
kaygılarla dolu
Boğaz’da bir Beykoz.

Acı ve sevincini
kendi değirmeninde öğütüp
olanını dallarında
bir meyve gibi sunan,
hoşgörüyü gönüllerinde
bir koza gibi ören,
dostlarına bir nefes gibi yakın insanların
yaşadığı Beykoz.

Orada
tahta panjurların ardında
bir mahur şarkı söylenirken
çocuğunu uyuturdu gülümseyen yüzler.

Sevdiklerini görmek için
yalıların önünden
bir bir geçerken sandallar
“sırılsıklam aşıklar” gibi
ıslak olurdu sevdalılar.

Dalyanda mor sümbüller altında
içilirken çaylar
ağlarını ayıklardı
gün batarken 
dalyanda balıkçılar.

Sokaklarında Ali’si – Veli’si
Niko’su – Panayut’u – Varujan’ı – Oskar’ı
ORTAK SEVİNÇLERİ PAYLAŞIR
AYNI ACIYA GÖZYAŞI DÖKERLERDİ.

O Beykoz’da

Ayrı ayrı evlerde

Bir aile otururdu sanki.

Çayırında sevinçler uçurtma olur
ve şed kuşanırdı kalfalar ustalığa.
akşam üstleri
üretim alanlarından çıkan işçiler
elleri dolu olmanın huzuruyla
Ortaçeşme – Tokat – Şahinkaya
Karlıtepe – Soğuksu’ya doğru
yorgun bedenlerini taşırlardı.

O Beykoz’da
Saygı, en çok bir ev ötede
Sizi sarıp saralardı.
Kimse dostluğunu

Birbirinden saklamazdı.

O BEYKOZ’DA
YOKSULLUK BİR ŞAMAR GİBİ
SURATTA PATLAMAZDI.

Konserde icra edilen beraber ve solo şarkılar şunlar oldu:

İki bölümden oluşan konserde şu eserler yer aldı;

Birinci Bölüm (Hicaz Fasıl): Seni Sevda Çiçeğim Tac-ı Serim, Yıllar Ne Çabuk Geçti O Günler Arasından, Solsan da Sararsan Yine Gül Pembe Dehensin, Acaba Şen misin Kederin Var mı? Gülşen-i Hüsnüne Kimler Varıyor? Sazlar Çalınır Çamlıca’nın Bahçelerinde, Tel Tel Taradım Zülfünü, Pencerenin Perdesini Aç Bana Göster Yüzünü, Körfez’deki Üç Beş Güzel, Hicaz Mandıra (saz eseri).

İkinci Bölüm: Safalar Getirdiniz Safa Geldiniz Dostlar, Eski Dostlar, Gel Ey Denizin Nazlı Kızı Nuş-i Şerab Et (solist: Ezgi Onar), Gölgesinde Mevsimler Boyu Oturduğumuz (solist: Tuğçe Akyasan), Bahar Çiçek Çiçek Gelince Güzel (solist: Selda Ürer), Bir Rüzgardır Gelir Geçer Sanmıştım (solist: Hüseyin İnal), Leyla Ela Gözlü Bir Çöl Ahusu    ( Solist: Funda Coşkun), Dalda Çıkmış Bir Elma, Kalplere Vur Bir Zımba.

İşte, Beykoz Vakfı Türk Sanat Müziği Korosu Fasl-ı Bahar konseri korist ve sazendeleri:

Hanendeler: Ali Yücel, Canan Demiş, Hüseyin İnal, Kadriye Tören, Şükrü Selek, Selda Ürer, Salih Demireğen, Ezgi Onar, Mehmet Atalı, Tuğçe Akyasan, Mete Coşkun, Nurçin Şen, Salim Kakıcı, Fethiye Erocak, İrem Coşkun, Buse Efsen.

Sazendeler: Önder Gülfidan (keman), Mahmut Erkaya (keman), Ali İlikan (kanun), Berat Kökbek (ud), İbrahim Dalıcı (ritm), Funda Coşkun (ritm).

Haber: Arzu Başlantı

Beykoz Vakfı'ndan ustalara vefa gecesi!
Bizi Takip Edin