Beykoz ve Mohaç kardeşliği perçinlendi

Beykoz’un Macaristan’daki kardeş şehri Mohaç’ta her yıl olduğu gibi bu yıl da baharın gelişi Bushos Festivali’yle kutlandı. Beykoz Belediyesi heyeti festivale katılarak bahar sevincine ortak oldu.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz ve Mohaç arasında köklü geçmişi bulunan kardeş şehir ilişkileri, gençlere yönelik çalışmalar, festivaller, kültürel etkinlikler ve karşılıklı ziyaretlerle her geçen yıl güçleniyor.   

Bu yıl 21-24 Şubat 2020 tarihleri arasında kutlanan geleneksel Bushos Festivali’ne Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın adına meclis üyeleri İbrahim Özdemir, Fatih Çelik, Kadir Çakıroğlu ve Aydın Habil katıldı. 

Mohaç’ta yaşayan yerel bir halk olan Bushoslar’ın, asırlar önce düşmanlarını korkutup kaçırmak için giydikleri geleneksel maske ve postlara büründükleri festivalde Tuna Nehri’nden kanolarla Mohaç’a gelindi ve geleneksel kış uğurlama ateşi yakıldı. 

Şehrin meydanlarında, sokaklarında 4 gün boyunca geleneksel kıyafetlerle yapılan dans ve törenlerle kutlanan festivalde Beykoz heyeti, halkın bahar sevincine eşlik etti, resmi temaslarda bulundu. 

Mohaç’ın yeni seçilen Belediye Başkanı Ferenc Csorbaı’yı ziyaret eden heyet kendisine, Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın ve ilçe sakinlerinin selamlarını iletti, ilçeye özgü kültürel hediyeler takdim etti. 

Kentte bahar ateşini yakan heyet, Mohaç Meydan Savaşı’nın yapıldığı alan, geleneksel giysi ve eşyaların sergilendiği Kanizsai Dorottya Müzesi ve Busho maskelerinin yapıldığı atölyeleri de ziyaret etti. 

Bushos Festivali:

Mohaç’ta Şubat ayında kutlanan bir festivaldir. Bu festival, kışın bitmesi ve baharın gelmesini sembolize etmektedir. Festival aslında Macaristan’da yaşayan Hırvat asıllı azınlıkların bir kültür geleneğidir ve altı gün sürmektedir. Festival kapsamında Mohaçlı erkekler, ağaçtan yapılan özel bir maske takmakta ve koyun postu giymektedirler. Böylece kimliklerini gizli tutmaktadırlar. Ayrıca kadınlar da yöresel kıyafetler giymektedirler. 2009 yılında UNESCO’nun çalışmaları sayesinde Dünya Koruması altına alınmıştır. Festivalin bir diğer amacı, kış mevsimini uğurlamak ve baharın gelmesini sağlanmaktır. Ayrıca festival bolluk ve bereketin temin edilmesini amaçlamaktadır. 

Beykoz ve Mohaç kardeşliği perçinlendi
Bizi Takip Edin