Beykoz’a 150 günde kaç proje düşüyor?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), “150 Günde 150 Proje” çalışması kapsamında Beykoz’da sadece 3 projeyi hayata geçirecek.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), “150 Günde 150 Proje” çalışması kapsamında Beykoz’da sadece 3 projeyi hayata geçirecek. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), “150 Günde 150 Proje” çalışması kapsamında vaat edilen Çubuklu’da kentsel dönüşüm projesi, metro, kreş hizmeti ve Göksu Deresi temizliği gibi gündem olan ve yapılması beklenen projeler yerine Beykoz’da sadece 3 projeyi hayata geçirecek.

2019 yerel seçimlerinin ardından ilçeye yatırım yapmaması ile eleştirilen İBB, 150 gün projesi kapsamında Anadolu Hisarı Restorasyonu ve Çubuklu Arabalı Vapur İskelesi Ek Hizmet Binası Kafe açılışı ile Riva’ya atık su arıtma tesislerinin temel atma törenini gerçekleştirecek.

VAPUR KAFE AÇILDI

İBB’nin “150 Günde 150 Proje” çerçevesinde Beykoz’daki ilk projesi, var olan mevcut Çubuklu Arabalı Vapur İskelesi Ek Hizmet Binası’nı kafeye çevirerek açılışını yapmak oldu. İBB Başkanı İmamoğlu’nun açılışa katılım göstermemesi de dikkat çekti.

HİSAR MÜZESİ AÇILIŞI

Yıldırım Bayezid tarafından yaptırılan ve 630 yıldır İstanbul Boğazı’nı süsleyen Anadolu Hisarı’nın restorasyon çalışmalarında sona gelindi.

Müze ve kültür alanı olarak 30 Eylül’de ziyarete açılması planlanan Anadolu Hisarı, konser, söyleşi, etkinlikler ve çağdaş sanat sergilerine ev sahipliği yapacak.

İKİ YIL SONRA TEMELİ ATILACAK

İstanbul’un doğa güzellikleri arasında bulunan Riva Deresi’ndeki kirlilik, bölgede geçim kaynağı tarım ve hayvancılık olan vatandaşları olumsuz etkiliyor. Dereden etrafa yayılan kökü koku ise Riva’ya gelen turist sayısında düşüşe neden olmaya devam ediyor.

Yaklaşık iki yıl önce Riva Deresi’ndeki kirlilik nedeniyle ilçeye gelerek bölgede yapacakları çalışmaları sıralan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ziyaretinin üzerinden geçen 2 yılın ardından, 28 Kasım 2022’de “İSKİ Beykoz Riva İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisleri Temel Atma Töreni”nin gerçekleştirilmesi planlanıyor.

İMAMOĞLU NE VAAD ETMİŞTİ? NE YAPTI?

KENTSEL DÖNÜŞÜM: ÇUBUKLU BİR ADIM BEKLİYOR

2019 seçimlerinden sonra ilk defa 4 Şubat 2022’de Çubuklu’daki Kentsel Dönüşüm Ofisi’ni ziyaret ederek mahalleliyle bir araya gelen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Önümüzdeki hafta bu projeyi göreceğiz. Uzman arkadaşlarımla beraber inceleyeceğiz. Haftaya projeleri duyduktan sonra daha net konuşacağız.” diye konuşmuştu.

BU HAFTANIN ÜZERİNDEN 24 HAFTA GEÇTİ

‘Riskli alan’ ilan edilen mahalle sakinleri ise İmamoğlu’nun ziyaretinden ardından tam 7 ay geçmesine rağmen kentsel dönüşüme dair bir adım atılmamasından dolayı dert yanıyor.

ULAŞIM: BEYKOZ PLANLARI HAYAL OLDU

Yerel seçimler öncesinde İmamoğlu’nun ilk 5 yapma sözü verdiği Üsküdar-Beykoz metro hattı projesi ve Kavacık – Çubuklu arası füniküler hat projesi 2029’dan sonra açılması planlanan hatlar arasında yer alıyor.

Tüm bu vaatlerin ardından İmamoğlu’nun yakın zamandaki ziyaretinde, “Beykoz’un metrosuna daha var. Beykoz’u nereye bağlayacağız? Bu tür yerler farklı ulaşım araçlarıyla daha kaliteli hale dönüşür. Onun nimeti de vardır ama toplu taşımaya dönük çalışmalar sürüyor.” diye konuşması kamuoyunda dikkatleri çekti.

KREŞ: KAYIP VAATLERİNDEN SADECE BİRİ

Beykoz’da CHP İlçe Örgütü’nün oldukça önem verdiği, sık sık dile getirdiği ve Beykoz içinde öncelikli adım atılması beklenen kreş projesi için 3, 5 yıldır uygun yer bulunamadı.

Yaklaşık 1,5 sene önce İmamoğlu’nun da ilçede çevre incelemelerde bulunduğu kreş projesi sırra kadem bastı.

CHP PM Üyesi Sevgi Kılıç ise 5 ay önce katıldığı bir toplantıda, Yenimahalle ve Beykoz Merkez Mahallesi’ne yapılacak olan kreşlerin temel atma aşamasına geldiğini belirterek iki kreşin temel atma töreninin 1-2 ay içerisinde gerçekleşeceğini söylemişti.

GÖKSU TEMİZLİĞİ: EYLÜL SONU BİTECEK Mİ?

Kirliliği ile sürekli kamuoyunda gündeme gelen Göksu Deresi’ndeki temizleme çalışmalarının ise Eylül sonunda tamamlanacağı aktarılmıştı.

Çevrede kökü kokuya neden olan, balıkların telef olduğu, suyun balçığa dönüştüğü ve balçıklar yüzünden tamamen çamur kaplanan Göksu Deresi çalışmalarının “150 Günde 150 Proje” arasında gösterilmemesi dikkat çekti.

Beykoz’a 150 günde kaç proje düşüyor?
Bizi Takip Edin