Beykoz’a yeni bir deniz seferi geliyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, İstanbul’un fethine tanıklık eden Anadolu Hisarı’nın bu yaz itibaren kültür alanına dönüşeceğini belirterek, Rumeli Hisarı arasında karşılıklı d

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, İstanbul’un fethine tanıklık eden Anadolu Hisarı’nın bu yaz itibaren kültür alanına dönüşeceğini belirterek, Rumeli Hisarı arasında karşılıklı deniz seferleri planladıklarını vurguladı.

İstanbul’un fethine tanıklık eden Anadolu Hisarı, yaz aylarından itibaren kültür alanına dönüşecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, restorasyon sürecini ve hizmete girdikten sonra yapılacakları anlattı.

“HİSAR BU YAZ AÇILACAK”

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, “Anadolu Hisarı bu yaz açılacak ve kültür etkinlikleri zaten sürüyor olacak. Ardından da önümüzdeki yazla bütün Rumeli Hisarı'nı vatandaşların ziyaretine açacağımız bir düzenleme olacak diye düşünüyoruz.” diye konuştu.

İstanbul'daki tarihi yapıların hazine değerinde olduğunun altını çizen Polat, her iki hisarın da tarihi müze kimliğini kaybetmeden kültür sanat yaşam merkezi olacağını aktardı.

ANADOLU VE RUMELİ HİSARI DENİZ ULAŞIMI İLE GEZİLECEK

İstanbul'un turizm geliri bakımından emsallerine göre çok ucuz, tüketimde kendi tarihi değerlerinden çok az kazanan bir kent olduğunu savunan Polat, Anadolu Hisarı ile Rumeli Hisarı arasında karşılıklı deniz seferleri planladıklarını vurguladı.

Mahir Polat, turistlerin İstanbul'u ziyaret için ortalama iki buçuk gün ayırdığına dikkati çekerek, “Bence tarihi Yarımada'nın içini de görmüyor. İşte bunun için Kara Surları projemiz de çok önemli. Çünkü Kara Surları projesi sıkışmış destinasyondan dışarıya turist çekebilme projesi. Biz eğer bugün 1-2 milyon ziyaretçiyi Kara Surları'nı ziyaret edebilir hale getirirsek, bu turist gün sayısında bir gün kazandırır demektir. Yani 2,5 günden 3,5 güne çektiğimizde, kentin turizm geliri bir anda yüzde 40 oranında artacak demek. Tarihi alanların, yönetim planları, bunların turizmle ilişkilerini düşünürken nasıl etkiler yapabileceğini de düşünmek lazım.” dedi. 

Beykoz’a yeni bir deniz seferi geliyor
Bizi Takip Edin