Beykoz'da 2B başvurusu yüzde 99'a ulaştı

Orman vasfını yitirmiş (2B) alanlarındaki taşınmazların kullanıcısına satışıyla ilgili Beykoz'da yapılan başvuruların oranı yüzde 99'a ulaştı.

Orman vasfını yitirmiş (2B) alanlarındaki taşınmazların kullanıcısı veya üzerindeki muhdesatın sahib

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Orman vasfını yitirmiş (2B) alanlarındaki taşınmazların kullanıcısına satışıyla ilgili Beykoz’da yapılan başvuruların oranı yüzde 99’a ulaştı.

Orman vasfını yitirmiş (2B) alanlarındaki taşınmazların kullanıcısı veya üzerindeki muhdesatın sahibi olarak gösterilen kişilere satışıyla ilgili Beykoz’da yapılan başvuruların oranı yüzde 99’a ulaştı.

82 bin 105 hak sahibinin bulunduğu İstanbul’da, 26 Nisan’da bu yana İstanbul Defterdarlığı ve ilçelerdeki mal müdürlüklerine yapılan başvurular devam ediyor. Hak sahiplerinin 72 bin 962’si 2B için başvuruda bulundu. Başvuru süresinin 3 ay uzatılması öncesinde başvuru oranı yüzde 87’ydi. Süre uzatımının ardından bu oran yüzde 90’a çıktı.

Satışlardan 10 milyar liranın üzerinde gelir beklenirken, bu miktarın yüzde 60’ının İstanbul’dan geleceği tahmin ediliyor.

EN FAZLA BAŞVURU BEYKOZ’DA

İstanbul’da başvuru süresinin başladığı 26 Nisan’dan bu yana en fazla başvuru, 2B arazilerinin en çok bulunduğu Beykoz, Sultanbeyli ve Ümraniye’de gerçekleşti. Beykoz’da başvuru oranı yüzde 99’a, Ümraniye’de yüzde 97’ye, Sultanbeyli’de yüzde 90’a ulaştı.

28 OCAK’TA BAŞVURULAR SONLANIYOR

İstanbul’da 2B için hak sahiplerinin yaptığı başvuru oranı süre bitiminden 15 güne öncesine kadar yüzde 55-60 seviyesinde iken, son 10 gün içerisinde yüzde 87’ye yükseldi.

Sürenin 28 Ocak 2013’te sona ermesiyle, başvuru oranının yüzde 90’ın üzerine çıkması ve başvuru oranları düzeyinde satış işlemi gerçekleştirilmesi bekleniyor.

“HAZİNE’YE KİRA ÖDEMEK DURUMUNDA KALABİLİRSİNİZ”

İstanbul Defterdarı Bekir Bayrakdar, ”6292 sayılı Orman Köylülerinin Kalkınmalarının Desteklenmesi ve Hazine Adına Orman Sınırları Dışına Çıkarılan Yerlerin Değerlendirilmesi ile Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Satışı Hakkında Kanun”dan faydalanmamanın, hak sahipleri açısından risk oluşturacağına işaret etti. Hak sahiplerinin başvuru yapıp, araziyi almaması durumunda hak iddia etmesinin mümkün olmayacağını belirten Bayrakdar, bu kişilerin Hazine’ye kira ödemek durumunda kalacağını söyledi.

“SATIŞLAR YÜZDE 30 İNDİRİMLİ FİYAT ÜZERİNDEN YAPILACAK”

Başvurunun ardından satış aşamasına geçileceğini belirten Bayrakdar, satışa ilişkin şu bilgileri verdi: ”Sürecin sonunda başvuru sahiplerine tebligat yapacağız. Başvuru yapanların, taksitli veya peşin satın alma hakları olacak. Satışlar, yüzde 30 indirimli fiyat üzerinden yapılacak. Taksitle satış seçeneğinde, bedelin yüzde 10’u peşin, geri kalanı faizsiz 6 eşit taksitte, 3 yılda ödeme olanağı sağlanacak. Peşin alma seçeneğinde yüzde 20 oranında daha indirim yapılacak.

“BAŞVURU SAHİPLERİ SÜRPRİZLE KARŞILAŞABİLİR”

Bayrakdar, satış işlemi yapılırken kanundan gelen bazı kısıtlamalara dikkati çekerek, ”Sit alanı, imarda okul alanı, kamu hizmetine ayrılan bir yerde ise 2B arazisi satılmayacak. Onların yerine biz öncelikle İstanbul’dan, İstanbul’da bulunmaması durumunda Türkiye’nin muhtelif yerlerinden yer önereceğiz. Başvuru sahiplerinin sürprizle karşılaşmamaları için kendi yerlerinin imar durumlarını, satışta kısıtlılık hali olup olmadığını belediyelerden baktırmalarını öneriyoruz” diye konuştu.

Arazilerin rayiç bedellerinin parsel bazlı olarak belirlendiğini kaydeden Bayrakdar, bu konuda ticaret odaları, emlakçılar, muhtarlıklar ve belediye başkanlıkları ile hassas çalışmalar yapıldığını ve buna göre fiyat oluşturulduğunu söyledi.

AA

Beykoz'da 2B başvurusu yüzde 99'a ulaştı
Bizi Takip Edin