Beykoz'da akıllı atık devri başlıyor

‘Beykoz İlçesi'nde Yaşam Kalitesi İçin Sürdürülebilir ve Akıllı Atık Yönetim Sisteminin Kurulması Projesi' başladı.

Çevre ve temizlik alanında yenilikçi ve teknolojik hizmetlerin öncüsü Beykoz Belediyesi atık yönetimi ve kent temizliğinde coğrafi…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

‘Beykoz İlçesi’nde Yaşam Kalitesi İçin Sürdürülebilir ve Akıllı Atık Yönetim Sisteminin Kurulması Projesi’ başladı.

Çevre ve temizlik alanında yenilikçi ve teknolojik hizmetlerin öncüsü Beykoz Belediyesi atık yönetimi ve kent temizliğinde coğrafi bilgi sistemine dayalı “Beykoz İlçesi’nde Yaşam Kalitesi İçin Sürdürülebilir ve Akıllı Atık Yönetim Sisteminin Kurulması Projesi”ni başlattı.

İSTKA 2016 Yılı Yenilik ve Yaratıcı İstanbul Mali Destek Programı kapsamında hibe desteği alan “Beykoz İlçesi’nde Yaşam Kalitesi İçin Sürdürülebilir ve Akıllı Atık Yönetim Sisteminin Kurulması Projesi”nin uygulanmaya başlaması dolayısıyla tanıtım toplantısı düzenlendi.

Beykoz Kaymakamlığı’nın proje ortağı ve Yön Temizlik ile Beykoz Muhtarlar Derneği’nin iştirakçi olduğu projeyle atık yönetiminin coğrafi bilgi sistemine entegre edilmesi ve ilçe halkının interaktif katılımıyla atıklar yüksek verimde toplanacak.

Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nde yapılan tanıtım toplantısına Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Belediye Başkan Yardımcıları Salim Öztürk, Tacettin Aksu, Yakup Özbek, İSTKA İzleme Uzmanı Nesrin Gencer, Beykoz Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Nihat Mutlu, YÖNTEM Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf İyilik, muhtarlar, uzmanlar ve çevre mühendisleri ile diğer ilçelerin temizlik ve çevre koruma müdürleri katıldı.

Araçlar Coğrafi Bilgi Sistemi’yle İzlenecek   

2017 yılında uygulanmaya başlayan projeyle Beykoz, mevcut bilgilerin güncel bilgilerle coğrafi bilgi sistemi tabanlı yazılımlar kullanılarak entegre edilmesiyle sürdürülebilir, ölçülebilir, analiz edilebilir, denetlenebilir ve iyileştirilebilir bir kentsel katı atık yönetim sistemine ulaşacak.

Çevre Portalı Yayında

Proje kapsamında kurulan http:/ecevre.beykoz.bel.tr/tr portalı üzerinden araç güzergâhları, konteyner ihtiyaçları ve dağılımı, sefer saatleri optimize edilerek katı atıkların yüksek verimle toplanması sağlanacak, ilçe sakinleri bu portal üzerinden çevre hizmetleriyle ilgili her türlü bildirim, talep, şikâyet ve önerilerini iletebilecek.

“Sıfır Atık” da Akıllanacak  

Beykoz Belediyesi tarafından halihazırda uygulanan ‘Sıfır Atık’ Projesi, ilçedeki 57 okulu kapsayan ‘Yeşil Okul’ Projesi, “Yeşil Bidon’ ‘Yeraltı Konteyneri’ uygulaması sisteme dâhil edilerek temizlik hizmetleri aktif ve verimli bir hale getirilecek. 

Beykoz'da akıllı atık devri başlıyor
Bizi Takip Edin