Beykoz’da babasını öldüren gence 2 yıl sonra ceza

İstinaf Mahkemesi, babasını silahla vurarak öldüren ve annesini korumak için cinayeti işlediğini söyleyen 21 yaşındaki gencin beraat kararını kaldırdı.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstinaf Mahkemesi, babasını silahla vurarak öldüren ve annesini korumak için cinayeti işlediğini söyleyen 21 yaşındaki gencin beraat kararını kaldırdı.

Beykoz Çubuklu Mahallesi’nde 2 Ocak 2019 tarihinde 21 yaşındaki Koray A., babası Murat A.’yı tabancayla vurarak öldürmüştü.

‘Annemi korumak için öldürdüm’ diyen sanık hakkında yerel mahkeme, meşru müdafaa hükümleri kapsamında ceza verilmesine yer olmadığına hükmetmiş, tahliye kararı verilmişti.

Savcılığın itirazı üzerine dosya İstinaf Mahkemesine taşındı.

“EYLEMİ MEŞRU MÜDAFAA KAPSAMINDA KABUL EDİLEMEZ”

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi dosya üzerindeki incelemesini tamamladı.

Daire kararında, olay günü maktulün eşi Selvi A.’nın evde bulunmadığı, sanık ile maktulün evde olduğu sırada sanığın yatak odasındaki silahı aldığı ve babasına 16 kez ateş ettiği anlatıldı.

“Olay sırasında maktul mutfaktan bıçak almamıştır. Maktulde bıçak yoktur. Sanığın annesi de evde yoktur. Olay sırasında sanığın babasına ve maktulün de eşine evde olmadığı için saldırısı yoktur. Sanığın eyleminin meşru müdafaa kapsamında kabul edilmesi mümkün değildir.” ifadelerine yer verilen kararda, olay sırasında maktulün sanığa ve evde bulunmayan eşine yönelik herhangi bir saldırıda bulunmadığı, sanığın korku ve panik içerisinde bulunmasının mümkün olmadığı belirtildi.

‘CEZA VERİLMESİNE YER YOK’ HÜKMÜ KALDIRILDI

Ceza Dairesi, olaydan önce maktul Murat A.’nın oğluna ve eşine yönelik davranışlarının ulaştığı boyutu dikkate alarak, sanık yararına haksız tahrik hükümlerinin uygulanması gerektiğini kaydetti.

İstinaf başvurusunu yerinde bulan ceza dairesi, sanık Koray A. hakkında verilen ceza verilmesine yer olmadığına ilişkin kararı kaldırdı.

18 YIL 4 AY HAPİS VE TUTUKLAMA KARARI

Daire, sanığı önce ‘üst soydan akrabayı kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırdı.

Cezada haksız tahrik ve iyi hal indirimi uygulayan daire, sanığı 18 yıl 4 ay hapse mahkum etti.

Sanığın kaçma şüphesi göz önünde bulundurularak, tutuklama kararı verildi.

2 OCAK 2019’DA NE OLMUŞTU?

Beykoz Çubuklu Mahallesi’nde 2 Ocak 2019 tarihinde 21 yaşındaki Koray A., babası Murat A.’yı tabancayla vurarak öldürmüş, olayın ardından tutuklanan sanık hakkında “üst soydan akrabayı kasten öldürme” suçundan cezalandırılması istemiyle dava açılmıştı.

ANNEM VE KARDEŞİMİ KALORİFER KAZANI İÇİNE ATTI

Duruşmada savunma yapan sanık K. A., babasının annesine, kardeşlerine ve kendine sürekli şiddet uyguladığını söyleyerek, “Biz büyüdükten sonra şiddet uygulamayı bıraktı. Ancak anneme hakaret edip aşağılayıcı davranıyordu. Annem evine, eşine bağlı olmasına rağmen hep şiddete maruz kaldı. Unutamadığım bir olayı anlatmak istiyorum. Annem ve kardeşim gürültü yapmışlardı, babam onların ikisini de kalorifer kazanının içine attı. ‘Onları yakacağım, şahit ol’ dedi. Daha sonra ‘ikisinden birisini seç, birisini çıkaracağım. Diğerini de canlı canlı yakacağım’ dedi. ‘Yapma’ dedim, yalvardım. Beni dövmeye başladı” şeklinde konuşmuştu.

CİNAYET HABERLERİ GÖRÜNCE ‘BİZ DE BÖYLE OLACAĞIZ’ DİYORDU

K. A., “Annem işe gidip işi uzayınca eve 5-10 dakika geç gelirdi. O zaman babam annemi cezalandırmak için kardeşlerimi, beni ve annemi kalorifer dairesindeki betonda yatırırdı. Televizyonda bir kadın cinayeti haberi çıktığında babam anneme ve bizlere birçok kez, ‘bir gün annenle ben de bu şekilde televizyona çıkacağız’ demişti” ifadelerini kullanmıştı.

‘ANNEME BİR ŞEY YAPMASIN DİYE KAPILARINDA UYURDUM’

Sanık savunmasının devamında, “Babamın annemi tehdit ettiği zamanlarda birçok kez anneme bir şey yapmasın diye onların yatak odasının kapısında yattım, bazen orada uyuyakalırdım. Bir gece babamın annemi dövdüğünü duydum. Annem, ‘Yüzüme vurma, ben insan içine çıkıyorum’ dedi. Kemerle vurduğunu duydum” 

“ANNENİ ÖLDÜRECEĞİM NAMUSUM İÇİN YAŞIYORUM”

Sanık savunmasında, babasının annesine, kardeşlerine ve kendine sürekli şiddet uyguladığını söyleyerek, “Olay günü tartıştılar. Babam mutfağa doğru yönelip, ‘Anneni öldüreceğim, namusum için yaşıyorum’ dedi. Bıçak alıp öldürebileceğini düşündüm. Evde bulunan silahla babamı durdurmak için ateş ettim. Geçmişte bize çok şeyler yaşattı. Bunlardan dolayı kin duymamıştım. Psikolojik rahatsızlığı olduğunu düşünüyordum. Babam, öfkeyle mutfağa doğru gittiğinde annemi öldüreceğinden emin oldum. Bir şekilde babamı durdurmam gerekiyordu, evde bulunan silah aklıma geldi. Amacım öldürmek değildi. Çok üzgünüm ve pişmanım. Böyle olsun istemedim.” demişti.

TAHLİYE EDİLMİŞTİ

Yerel mahkeme, Koray A.’yı işlediği ‘kasten öldürme’ suçunun meşru müdafaa kapsamında kaldığını gerekçe göstererek ceza verilmesine yer olmadığına karar vermiş ve sanık kararla birlikte tahliye edilmişti.

 

Beykoz’da babasını öldüren gence 2 yıl sonra ceza
Bizi Takip Edin