Beykoz’da bahar yürüyüşleri için harika rotalar!

Beykoz’da doğa uzun kış uykusundan uyanmaya, baharın kokusu etrafa yayılmaya başladı. Hepimizin dışarı çıkası, yürüyüş yapası geliyor.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz’da doğa uzun kış uykusundan uyanmaya, baharın kokusu etrafa yayılmaya başladı. Hepimizin dışarı çıkası, yürüyüş yapası geliyor.

Beykoz’da doğa uzun kış uykusundan uyanmaya, baharın kokusu etrafa yayılmaya başladı. Açan çiçekler, rengârenk manzaralar, cıvıl cıvıl kuş sesleri ve tertemiz hava… Hepimizin dışarı çıkası, yürüyüş yapası geliyor. En azından çiçekler, ağaçlar, kuşlar arasında olmak istiyoruz. Evet pandemi var ama biz yine de hayatın, bu ayların tadını çıkarabiliriz.

‘Yürüyerek İstanbul’ kitabının yazarı, Food and Travel Türkiye Dergisi Yazı İşleri Müdürü Melih Uslu’nun Beykoz ‘da bahar yürüyüşleri için önerdiği harika rotalar şöyle;

BOĞAZ’IN ROMANTİK ÇOCUĞU

Kanlıca’dan Hidiv Kasrı’na

Pudraşekerli yoğurdu, balık restoranları, sahil kahvehaneleri ve denize açılan sokaklarıyla nam salan Kanlıca’daki yürüyüşünüzün ilk durağı, iskele meydanı. Burada Boğaz havası alarak çevrede kısa yürüyüşler yapmanın, denizin kıyısında bir banka oturup martılara simit atmanın ve gelip geçen tekneleri izlemenin tadı doyumsuz. Yürüyüşe hazırsanız Hıdiv Kasrı’na doğru uzanabilirsiniz.

ERGUVANLI TEPELER

Küçüksu’dan Kandilli’ye 

Boğaziçi’nin Asya Yakası’nda yalıların en yoğun olduğu güzergâhta, saray yavrusu kasırlar, sakin sahil kahveleri ve erguvan çiçekleriyle kaplı tepelerin peşi sıra, huzur yüklü bir yürüyüşe ne dersiniz? 2.5 kilometrelik bu güzergâh, özellikle mimari ve tarihseverler için bir cazibe adresi.

ÇİÇEKLERDEN DAVETİYE

Polonezköy’ün geyikleri 

Köye uzanan orman içi yolda “Dikkat! geyik-karaca çıkabilir” uyarıları olan tabelalar bölgenin yaban hayatı konusunda fikir veriyor. Birkaç dakika içinde kendinizi dağ köylerini andıran bir taşra atmosferinin içinde bulacaksınız. Köy meydanında başlayan dört kilometrelik yürüyüşte avlusunda atların gezindiği çiftlikler, huzur dolu piknik alanları, çardaklı kır lokantaları, ahşap heykeller parkı, arıcılık müzesi ve Zofia Rizi Anılar Evi’ni ziyaret edebilirsiniz. 

UZUN ROTA ARAYANLARA

Alibahadır’dan Riva’ya 

Beykoz’un iki güzel Karadeniz köyünü birbirine bağlayan bu güzergâh, yürüyüşseverler için gerçek bir vaha gibi… Köyler, dereler, ormanlar ve geniş çayırlarla örtülü bölgede kırların taze havası hemen sarıveriyor insanı. Burası, camisi, meydanı, çeşmesi ve kır panoramasıyla şehrin arka bahçesi sanki… Riva yolunda yerleşimler yerini tek tük evlere, ardından da ağaçların gizlediği derelere bırakıyor. Alibahadır Köyü’nden sonra gözün gördüğü her yer yemyeşil. 10 kilometre ve üstü uzun parkur arayanlar için elverişli olan rotanın ucu, Riva’ya uzanıyor.

Beykoz’da bahar yürüyüşleri için harika rotalar!
Bizi Takip Edin