Beykoz’da balıkçılar “vira bismillah” demeye hazırlanıyor

Beykoz Poyrazköy Limanı’ndaki balıkçılar, 1 Eylül’de başlayacak balık av sezonu öncesi eskimiş ağlarını ilmek ilmek tamir edip hazırlıklarını sürdürüyor.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Poyrazköy Limanı’ndaki balıkçılar, 1 Eylül’de başlayacak balık av sezonu öncesi eskimiş ağlarını ilmek ilmek tamir edip hazırlıklarını sürdürüyor. 

https://www.youtube.com/watch?v=Ba-aRnObW9k***

Beykoz Poyrazköy Limanı’ndaki balıkçılar, 15 Nisan'da başlayan balık avlama yasağının bitmesine sayılı günler kala balıkçılar son hazırlıklarını tamamlamak için çalışmalarını sürdürüyor. Yeni sezonun hazırlıkları yapan balıkçılar, bir önceki sezon yıpranan ağlarını tamir ediyor, ilmek ilmek örerek yeniliyor.

Yeni sezonu umutla bekleyen balıkçıların ‘Vira bismillah' diyerek ilk ağlarını suya salacakları 1 Eylül'de aynı zamanda Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen ağ malzemelerinin markalaşması da zorunlu oldu.

“BU SENE BOL VE BEREKETLİ BİR SENE BEKLİYORUZ”

Konu hakkında konuşan İstanbul Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca, “Bin 380 sayılı su ürünleri kanununa göre ticari avcılık dediğimiz belli bir metrenin üzerinde olan teknede avlanma yasaktı. Onlar 1 Eylül itibariyle serbest hale gelecek. 1 Eylül'le beraber saat 00.00 itibariyle ‘vira bismillah' diyeceğiz. Şu anda da içinde bulunduğumuz Poyrazköy Limanı da gerçekten bu noktada Türkiye'nin en önemli limanlarından bir tanesi. Burada da gördüğünüz gibi hazırlıklar sürüyor. Balıkçılar, ağlarını tamir ediyorlar. İşte bir taraftan değişik yerlerden tayfaları geldi. Bu aradaki dönemi iyi değerlendirdiler. İnşallah 1 Eylül itibariyle de başlayacağız. Biz bu sene bol ve bereketli bir sene bekliyoruz. Palamut ucunu gösterdi. Palamut iyi gözüküyor. Hamsi balığından da umutluyuz. Bu sene geçen yıllara nazaran biraz daha iyi durumda olacağız. Ama biz her zaman balıkçılarımıza şunu söylüyoruz av yasaklarına mutlaka riayet etmelerini istiyoruz.” dedi.

“BÜTÜN AV ARAÇLARINA MARKALAMA DEDİĞİMİZ KODU TAKIYORUZ”

Yeni hayata geçirilen ‘Marka' uygulaması hakkında da konuşan İstanbul Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca, “ Balıkçılarımıza Her zaman şunu söylüyoruz. Mutlaka boy, zaman ve yer yasaklarına riayet etsinler. Bu sene farklı olarak bir de şöyle bir uygulamamız var. Bütün av araçlarını oltadan tutun gırgıra kadar bu ağlara kadar tamamına markalama dediğimiz o ağın kimin olduğunu belirleyen bir marka takıyoruz. Bu sayede hem balıkçılık av gücümüzü görmüş olacağız. Onu envanterini çıkartmış olacağız hem de bu sayede mesela bu ağlar kopuyor biliyorsunuz. Terk edilmiş ağlar olarak karşımıza çıkıyor denizde. Bu kopan ağlar kimin olduğunu da bu sayede görmüş olacağız. Uygulama sayesinde kaçak ve ruhsatsız avlanmış gibi işlem görecek ve tamamen el konulacak ve mülkiyet kamuya geçirilerek idari para cezası uygulanacak.“ diye konuştu.

 

 

Beykoz’da balıkçılar “vira bismillah” demeye hazırlanıyor
Bizi Takip Edin