Beykoz’da balıkçılar ‘vira bismillah’ diyerek denize açıldı

Su Ürünleri Av Sezonu açılış töreni, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü Mustafa Altuğ Atalay’ın katılımıyla Poyrazköy Balıkçı Barınağı’nda gerçekleştirildi.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Av yasağının sona ermesiyle birlikte Beykozlu balıkçılar “virabismillah” diyerek denize açıldı.

2021-2022 Su Ürünleri Av Sezonu’nun açılışı, İstanbul Valiliği ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından düzenlenen törenle Poyrazköy Balıkçı Barınağı'nda yapıldı.

Akşam saatlerinde gerçekleşen törene İstanbul Vali Yardımcısı Uğur Aladağ, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü Mustafa Altuğ Atalay, İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Karaca, Beykoz Kaymakamı Esengül Korkmaz Çiçekli, Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Muhammed Hanefi Dilmaç ve balıkçılar katıldı.

VATANDAŞLARA BALIK DAĞITILDI

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunduğu törende, av sezonunun bereketli geçmesi için Kuran-ı Kerim okundu, dualar edildi.

Açılışa gelen vatandaşlara Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, Vali Yardımcısı Uğur Uludağ ve Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü Mustafa Altuğ Atalay tarafından balık dağıtıldı.

Elmas Kardeşler isimli av gemisine binen, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü Mustafa Altuğ Atalay, Tarım ve Orman Bakanlığı İstanbul İl Tarım Müdürü Ahmet Karaca, Beykoz Kaymakamı Esengül Korkmaz Çiçekli, Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın ve AK Parti İlçe Başkanı Muhammed Hanefi Dilmaç balıkçılarla deniz açıldı.  

GEMİ TAYFASI DENİZE AĞ ATTI

Marmara Denizi'ne ağ atan gemi tayfası gırgır ve trol yöntemiyle ile avcılık yapacaklar.

1 Eylül'de Karadeniz, Marmara ve Ege'de, 15 Eylül'de ise Akdeniz'de denizlere açılacak. Denizlerde avcılık faaliyetleri 15 Nisan itibariyle sona erecek.

BALIKÇILARA BEREKETLİ AV MEVSİMİ DİLENDİ

Törene katılan İstanbul Vali Yardımcısı Uğur Aladağ, genel balıkçılık sezonunun açılmasından dolayı heyecanlı olduğunu belirterek, bütün balıkçılara bereketli bir av mevsimi diledi.

İstanbul'un 661 kilometre kıyı uzunluğuna sahip olduğunu ifade eden Aladağ, şehrin yılda iki kez Karadeniz'den Marmara'ya ve Marmara'dan Karadeniz'e göçmen balıkların geçişine sahne olduğunu söyledi.

Aladağ, İstanbul'un Türkiye'nin su ürünleri üretiminin yüzde 10'unu karşıladığına işaret ederek, “Su ürünlerimiz ortak değerimizdir. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın verdikleri müjdeyle 1380 sayılı yeni su ürünleri kanunumuz 1 Ocak 2020'den itibaren yürürlüğe girdi. Denizlerimizdeki yasa dışı avcılık faaliyetleriyle mücadelemiz, bu yasal düzenlemeyle daha da güçlenmiş bulunmaktadır. Artık su ürünleri avcılığı denetimlerini daha etkin şekilde yapıyoruz.” dedi.  

HEDEF 1 MİLYON TON

Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü Dr. Mustafa Altuğ Atalay da sezonu açtıkları için büyük mutluluk duyduklarını söyledi.

Balıkçılık av sezonu açılışının geleneksel hale geldiğini belirten Atalay, geçen yıl avcılık ve yetiştiricilik olmak üzere yaklaşık 786 bin ton su ürünleri üretimi gerçekleştirdiklerini belirtti.

Atalay, 2023 için toplam su ürünleri üretim hedefinin 1 milyon ton olduğuna dikkati çekerek, çok güçlü bir balıkçılık filosunun yanı sıra çok kabiliyetli reis ve balıkçıların var olduğunu da vurguladı.

“BEYKOZLU BALIKÇILAR OKYANUSTALAR”

Balıkçılıkla ilgili çalışmalara değinen Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, “Beykozumuz İstanbul’da balıkçıların en çok olduğu ilçelerden biri. Hatta bizim balıkçılarımız sadece Marmara ve Karadeniz ve Akdeniz’de yoklar. Aynı zamanda okyanusta da varlar. Poyrazköy Mahallesi’nden okyanusa giden balıkçılarımız var. Köyümüzden büyük tekneler orada hizmet veriyor.  Ben tüm balıkçı camiasına, tekne sahiplerinden çalışanlara, tezgâhta satış yapanlara kadar herkese sağlık, sıhhat diliyorum. Balık denizlerde tutuluyor, sonra halka sunuluyor. Peki İstanbul’da balık en güzel nerede yenilir? Bununla ilgili bir çalışma yaptık ve geçen yıl Gümüşsuyu Restoranı açtık. Balığın sunum kalitesinin artması gerekiyor. Bunu Beykozlu hemşehrilerimizin, balık restoranlarının yapmasını arzu ederiz. Açılış vesilesiyle organizasyonda emeği geçen tüm kurumlara teşekkür ediyor, bereketli bir av sezonu diliyorum.” şeklinde konuştu.   

Poyrazköy Balıkçılar Kooperatifi Başkanı Davut Toker de balıkçılığın Türkiye'de beşinci sektör olup 78 iş koluna kazanç ve ülke ekonomisine de katkı sağladığını söylerek, Türiye'de kişi başına balık tüketiminin yılda 6 kilogram olduğunu, bu rakamın Avrupa'da 24, dünyada ise 70 kilogram olduğunu aktardı.

Beykoz’da balıkçılar ‘vira bismillah’ diyerek denize açıldı
Bizi Takip Edin