Beykoz’da bayram namazı kaçta kılınacak?

Beykoz’da 10 Nisan Çarşamba günü kılınacak namaz ile Ramazan Bayramı başlayacak. Peki, bayram namazı saat kaçta kılınacak?

Beykoz’da Ramazan bayramı namazı kaçta kılınacak?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bugün idrak edilecek olan arefe günüyle birlikte son iftar yapılacak ve ramazan ayına veda edilecek. Yarın sabah bayram namazı için camilere gidip, birbirleriyle bayramlaşacak.

10 Nisan Çarşamba günü Beykoz’da kılınacak bayram namazı saat 07.04’te kılınacak.

BAYRAM NAMAZI BİRİNCİ REKAT KILINIŞI

İmam, “Allâhü ekber” diyerek tekbir alır ve ellerini bağlar. Cemaat de aynı şekilde tekbir getirip ellerini bağlar. İmam ve cemaat içlerinden “Sübhâneke” duasını okur. Sonra İmam ve cemaat, “Allâhü ekber” diyerek tekbir alır, eller kulaklar hizasına kadar kaldırılıp yana bırakılır.

Sonra aynı şekilde “Allâhü ekber” diyerek bir tekbir daha alınır ve eller yine yana bırakılır. Üçüncü kere “Allâhü ekber” diyerek tekbir alınır ve bu sefer eller bağlanır. Tekbirler arasında üç defa “sübhanellâhi’l-azîm” diyecek kadar beklenir.

Bundan sonra cemaat susup bekler. İmam, gizlice eûzü-besmele çeker, Fatiha ve zamm-ı sûreyi sesli olarak okur, sonra rükû ve secdeler yapılır ve ikinci rekâta kalkılır.

BAYRAM NAMAZI İKİNCİ REKAT KILINIŞI

İkinci rekâtta imam, gizlice besmele çeker, “Fatiha” ve “zamm-ı sûre”yi yine sesli olarak okur. Ardından imam ve cemaat, “Allâhü ekber” diyerek tekbir alır, eller kulaklar hizasına kadar kaldırılıp yana bırakılır.

Peşinden aynı şekilde “Allâhü ekber” diyerek bir tekbir daha getirilip eller yine yana bırakılır. Sonra aynı şekilde üçüncü bir tekbir daha alınır ve eller yine yana salınır. İlk rekâtta olduğu gibi ikinci rekâtta da tekbirler arasında üç defa “sübhânellahi’l-azîm” diyecek kadar beklenir. Üçüncü tekbirin akabinde “Allâhü ekber” diyerek rükûa varılır.

Tıpkı birinci rekâtta olduğu gibi rükû ve secdeler tamamlanır. İkinci secdeden sonra oturulur. “Tahiyyât”, “Salli” “Bârik”, “Rabbenâ âtinâ” ve “Rabbena’ğfirlî” duaları okunur. Sağa ve sola selam verilerek namaz tamamlanır.

Beykoz’da bayram namazı kaçta kılınacak?

Yorumlar kapalı.

Bizi Takip Edin