Beykoz’da bir fabrikaya sığan dünya!

Beykoz Kundura Fabrikası’nda “Kundura’nın Hafızası: Bir Fabrikaya Sığan Dünya” başlıklı sergi mayıs ayında vatandaşlar ile buluşacak.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Kundura Fabrikası’nda “Kundura’nın Hafızası: Bir Fabrikaya Sığan Dünya” başlıklı sergi mayıs ayında vatandaşlar ile buluşacak.

Kundura Hafıza Kültürel Mirası Koruma Derneği’nin ilk çalışması olan “Kundura’nın Hafızası: Bir Fabrikaya Sığan Dünya” başlıklı sergi Mayıs ayında Beykoz Kundura’da açılacak. Beykoz Kundura Fabrikası’nda düzenlenecek sergi randevu ile ücretsiz bir şekilde ziyaret edilebilecek.

BİR FABRİKANIN VE İŞÇİNİN HATIRASI

Derneğin ilk çalışması “Kundura’nın Hafızası: Bir Fabrikaya Sığan Dünya” isimli sergide, Türkiye’nin sanayileşme tarihinin en önemli yapılarından Sümerbank Deri ve Kundura Fabrikası’nın geçmişten günümüze hikâyesi anlatılacak. Mayıs ayında açılacak serginin Küratörlüğünü Seda Yıldız’ın üstlendiği ve yaklaşık üç bin işçi, memur ve ailesinin “birbirine bağlı olma” hâlinden ilham alınarak hazırlandı. Hayat ile üretim faaliyetinin iç içe geçtiği fabrikada yaşananlar seçili arşiv materyalleri ve sözlü tarih anlatılarıyla yeniden hayat bulacak.

KUNDURA HAFIZA KÜLTÜREL MİRASI KORUMA DERNEĞİ 

İstanbul’un önemli endüstri mirası yapılarından biri olan Beykoz Kundura’nın geçmişine bugünden bakan Kundura Hafıza Kültürel Mirası Koruma Derneği, 2015’te “Araştırır, saklar, iz sürer, biriktirir, hatırlar ve hatırlatır” mottosuyla yola çıkan Kundura Hafıza Arşivi’nin yaratıcıları tarafından kuruldu. Dernek, Osmanlı İmparatorluğu ve Cumhuriyet’i kapsayan zengin bir geçmişe sahip fabrikanın kültür mirasını korumaya yönelik çalışmalar üretmeyi ve farklı disiplinlerin de kullanılacağı yeni alanlar yaratmayı hedefliyor.

200’E YAKIN SÖYLEŞİ, 1000’E YAKIN FOTOĞRAF 

Atölyeler ile yayın çalışmalarına zengin bir kaynak olacak ve aynı zamanda araştırmacılar, sanatçılar için destek programları da sunacak. Kundura Hafıza 200’e yakın söyleşi, 1000’e yakın fotoğraf ve yüzlerce belge, ambalaj kâğıdı, gazete kupüründen oluşan arşivini de süreç içerisinde güncelleyerek geliştirecek.

AÇIK HAVA FİLM VE KONSERLERE EV SAHİPLİĞİ YAPILIYOR

Günümüzde film ve dizi platolarıyla tanınan ve çatısı altında yarattığı Kundura Hafıza, Kundura Sahne, Kundura Sinema, PerformLab, FelsefeLab platformları ile kültür, düşünce ve sanatta yeni buluşma alanları ve üretim olanakları sunan Beykoz Kundura, yaz aylarında açık hava film gösterimlerine ve konserlere ev sahipliği yapmayı da sürdürecek.

Beykoz’da bir fabrikaya sığan dünya!
Bizi Takip Edin