Beykoz’da bir grup düşünün!

Beykoz’da ev hanımından bankacısına, emeklisinden yabancı turistine kadar her yaş her meslek grubuna hitap eden bir hobi düşünün…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz’da ev hanımından bankacısına, emeklisinden yabancı turistine kadar her yaş her meslek grubuna hitap eden bir hobi düşünün…

Beykoz Akbaba Köyü’nde bir grup ile karşılaşıyoruz. Beykoz Trekking Grubu, Facebook ve Instagram hesaplarında ise yaklaşık 2.500 üyeleri bulunuyor. Haftanın bir günü çimen ve gökyüzünün birleştiği Akbaba Köyü’nde buluşuyorlar. Bu renkli grup yağmur, çamur, patika yollar demeden 10-11 km kadar yürüyorlar… Tabi bu yürüyüşlerine şarkı ve türkülerde eşlik ediyor.

İş stresini unutacağınız doğada güzel anlar geçireceğiniz rotalara ne dersiniz diyerek, bütün herkesi yürüyüş etkinliğine davet ediyorlar.

Yürüyüş yapan grubun üyeleri;

Doğayı çok seven biri olarak burada bulunmaktan çok mutuyum

Bütün stresi doğada atıyoruz

Doğada olmak ayrıcalıktır, muhteşem bir şey” ifadelerini kullanarak etkinliğin en can alıcı noktasına geliyorlar… Grup üyelerinin parkurun sonunda yaptığı sucuk ekmek keyfi… Bir yandan eğlenirken bir yandan karınlarını doyuruyorlar.

Yorulduk mu soruna ise kahkahalar eşliğinde “Bir bu kadar daha yürürüz” şeklinde yanıt veriyorlar.

Etkinlik çuval yarışı aktivitesi ile son buluyor. Doğa tutkunları bu eşsiz bol oksijenli manzaranın keyfini çıkardı bile.

Pandemi neden ile evlere kısılmış, biraz olsun rahatlamak ve doğa ile iç içe vakit geçirmek isteyenler için Akbaba Köyü’nün yürüyüş yolları sizleri bekliyor.

Beykoz’ un Tarihi Köyü: Akbaba 

Akbaba Köyü’nün Beykoz merkeze uzaklığı 5 kilometredir. Evliya Çelebi Seyahatnamesinde bu köyden bahsetmektedir. Rivayetlere göre İstanbul’un fethinde büyük özveri gösteren Gazi Ak Baba Mehmet Efendi tarafından kurulup ismini de burada almaktadır. Akbaba Sultan’dan adını alan bu köyde çadırlar kurulur, sohbetler yapılırmış. Kestane ve kiraz faslı adı verilen bu faaliyetler yaklaşık 2-3 ay sürdüğünü kaydetmektedir.

Kaynak: ATV

Beykoz’da bir grup düşünün!
Bizi Takip Edin